Reklama

Dariusz Wieczorek

Czwartek, 7 grudnia 2023 (14:12)AktualizacjaPiątek, 15 grudnia 2023 (10:44)

Dariusz Krzysztof Wieczorek to polski polityk, samorządowiec oraz działacz turystyczny. Z zawodu inżynier elektryk. Były wiceprezydent Szczecina, radny sejmiku zachodniopomorskiego II, IV i V kadencji, poseł na Sejm IX i X kadencji, od 2021 wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska został ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Dariusz Wieczorek
Dariusz Wieczorek/Pawel Wodzynski/East News

Dariusz Wieczorek

  • Data urodzenia:23.05.1965
  • Miejsce urodzenia:Szczecin
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

​Dariusz Wieczorek - wykształcenie i kariera zawodowa

Dariusz Wieczorek ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Studiował na Politechnice Szczecińskiej na Wydziale Elektrycznym. Ma dyplom inżyniera. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Organizacji i Zarządzania Gospodarką Turystyczną oraz Prawa Administracyjnego i Samorządowego.

Dariusz pracował m.in. jako dyrektor oddziału w fundacji "Almatur" oraz Centralnym Ośrodku Informacji Turystycznej. Pełnił funkcję dyrektora generalnego Regionalnej Agencji Promocji Turystyki. Ponadto, był prezesem zarządu Energetyki Szczecińskiej, członkiem zarządu spółki akcyjnej Enea, a także dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa ENEA Operator.

Był pierwszym prezesem Zachodniopomorskiej Izby Turystyki. 

Dariusz Wieczorek - kariera polityczna

Dariusz Wieczorek był członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich.

W latach 1994-2002 radnym Rady Miasta Szczecina 

W latach 1998-2001 pełnił funkcję wiceprezydenta Szczecina

W 2002 r. w wyborach samorządowych Dariusz Wieczorek zdobył mandat radnego sejmiku woj. zachodniopomorskiego II kadencji. W 2006 roku nie uzyskał reelekcji. Ponownie wybrano go do sejmiku wojewódzkiego w wyborach w 2010 i 2014 r. W 2018 r. nie uzyskał mandatu radnego sejmiku.

W 2011 r. nieskutecznie kandydował do Sejmu. Po raz kolejny próbował bez powodzenia zdobyć mandat posła na Sejm w 2015 r.

W 2019 roku Dariusz Wieczorek został wybrany na posła na Sejm IX kadencji w okręgu szczecińskim. 

Obecnie pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, będąc sekretarzem Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewica

W 2023 roku Dariusz Wieczorek skutecznie ubiegał się o poselską reelekcję. uzyskując mandat posła na Sejm X kadencji.

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska został ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Gdy premier Donald Tusk w expose przedstawiał kandydatów na przyszłych ministrów, zapomniał wymienić jednego z nich. Kartkę z nazwiskiem Dariusza Wieczorka z Lewicypodsunęła mu wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska. "Przez moją drobną wpadkę wszyscy bardziej zapamiętają tę prezentację" - żartował lider Platformy Obywatelskiej.

Dariusz Wieczorek - kontrowersje

Po zakończeniu kadencji wiceprezydenta Dariusz Wieczorek i kilka innych osób zarządzających miastem, usłyszało zarzuty niedopełnienia obowiązków i narażenia miasta na znaczne straty materialne z powodu zerwania w 1998 roku umowy z niemiecką firmą Euroinvest Saller, która miała wybudować w Szczecinie hipermarket. Sprawa w sądach ciągnęła się przez wiele lat. W sumie zapadło kilka wyroków, a sam Dariusz Wieczorek był w pierwszej instancji skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na. Strony odwoływały się od orzeczeń

W 2009 roku sąd uznał, że zarząd miasta nie dopełnił obowiązków, ale było to przestępstwo nieumyślne, które przedawnia się po trzech latach. Dariusz Wieczorek został uniewinniony.

Dariusz Wieczorek - życie prywatne

Dariusz Wieczorek jest członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego numer 1 w Szczecinie.

Jako miłośnik sportu, szczególnie tenisa ziemnego i piłki nożnej, jest również fanem klubu Pogoń Szczecin.

Dariusz Wieczorek jest również perkusistą i koncertuje z zespołem Vinders - kapelą heavymetalową założoną w 1979 roku w I LO w Szczecinie. Vinders brał udział w takich imprezach, jak Rockorama w 1981 r., gdzie gwiazdą imprezy była amerykańska formacja The Space. Vinders wystąpił też w pierwszej imprezie masowej po ogłoszeniu stanu wojennego. W marcu 1982 roku zespół koncertował w Szczecinie w tzw. Rock Session. Drogi muzyków się rozeszły - ale połączyły się znów w 2009 roku, kiedy zespół został reaktywowany. Vindersi ogłosili wówczas, że "legenda lat 80. powraca". Wrócili do gry z tym samym perkusistą - Dariuszem Wieczorkiem, który współtworzy zespół do dziś, ale wyzwanie to traktuje jako hobby.

Wieczorek jest żonaty i ma syna. Ma także psa o imieniu Leo.

Dariusz Wieczorek - Wiadomości

Piątek, 22 marca 2024 (14:14)
- 100 dni rządu to 50 spraw, które Lewica wniosła i załatwiła - ocenił Krzysztof Gawkowski. Wicepremier dodał na konferencji prasowej, że za te dni "należy się piątka z plusem". - Umówiliśmy się na...
Piątek, 15 marca 2024 (14:10)
CBA zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z nielegalnym handlem dyplomami przez niepubliczną uczelnię wyższą Collegium Humanum. Działania agentów są związane z przyjęciem korzyści majątkowych i...

Dariusz Wieczorek - Wideo