Reklama

Reklama

"The Times": W poniedziałek początek skoordynowanej akcji wobec Rosji

Brytyjski "The Times" podaje, że 20 krajów Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone przygotowują się do wydalenia rosyjskich dyplomatów. Według dziennika, "bezprecedensowa skoordynowana akcja" rozpocznie się w najbliższy poniedziałek odwołaniem, na okres czterech tygodni, unijnego ambasadora w Moskwie Markusa Ederera.

Dyplomatyczne sankcje mają stanowić odwet za próbę otrucia byłego rosyjskiego podwójnego szpiega Siergieja Skripala i jego córki. Do ataku z użyciem broni chemicznej w brytyjskim Salisbury doszło 4 marca.

W trakcie zakończonego wczoraj szczytu państw Wspólnoty w Brukseli "szybką reakcję na zamach" zapowiedziało wielu europejskich przywódców, między innymi Niemiec, Francji, Polski oraz państw bałtyckich.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że w poniedziałek odpowiemy w sposób zdecydowany na atak chemiczny. Nie wyjaśnił jednak czy chodzi o usunięcie rosyjskich dyplomatów czy raczej wezwanie na konsultacje ambasadora Polski w Rosji.

Reklama

Trump także wydali z USA rosyjskich dyplomatów?

Jak informują amerykańskie media, prezydent USA Donald Trump zgodził się z rekomendacją Rady Bezpieczeństwa Narodowego w odpowiedzi na atak chemiczny w Wielkiej Brytanii.

Rada podjęła decyzję o rekomendowaniu wydalenia rosyjskich dyplomatów w środę. Wczoraj została ona przekazana Donaldowi Trumpowi. Amerykański prezydent zaprosił wówczas do Białego Domu ambasadora USA w Rosji, sekretarzy obrony, skarbu i handlu, szefa służb wywiadowczych oraz doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Według agencji Bloomberg, Donald Trump zgodził się z rekomendacją wydalenia rosyjskich dyplomatów, ale chciał mieć pewność, że Europa podejmie takie same kroki.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów amerykański prezydent ma ogłosić w poniedziałek. Przedstawiciele Białego Domu zastrzegają jednak, że decyzja może nie być ostateczna.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders odmówiła oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Reklama

Reklama

Reklama