Rząd odpowiada na "destabilizujące ataki". Rusza program ochrony wyborów
- Mamy do czynienia z atakami, które mają na celu zdestabilizować sytuację wyborczą w Polsce - poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że odpowiedzialne za nie są rosyjskie służby specjalne. W związku ze zwiększonym zagrożeniem polityk przedstawił program ochrony wyborów pod nazwą "Parasol Wyborczy". - Musimy założyć, że ci, którzy źle życzą Polsce, chcą wpływać na procesy wyborcze - dodał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

- Zdiagnozowaliśmy, że mamy do czynienia z atakami, prowokacjami, ale również z inicjatywami, które miałaby zdestabilizować sytuację wyborczą w Polsce - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na wspólnej wraz z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem.
- Ten wpływ był jasno adresowany. To rosyjskie służby specjalne - i te cywilne, i te wojskowe, które z pełną premedytacją, ale również z planami operacyjnymi - chciały i mają zamiar wpływać na polską kampanię prezydencką - zaznaczył wicepremier.
Program ochrony wyborów. Rząd weźmie pod lupę media społecznościowe
Gawkowski przekazał, że w związku z tym powstał program ochrony wyborów w cyberprzestrzeni i ochrony przed dezinformacją. - Nosi on nazwę "Parasol Wyborczy". To odpowiedź, że państwo dzisiaj staje po stronie demokracji, ustroju, chce chronić konstytucji i procesu wyborczego - wyjaśnił.
- W ramach programu wzmocnione zostaną niektóre portale internetowe np. bezpiecznewybory.pl - dodał. W planach są także m.in. bezpłatne skanowanie cyberbezpieczeństwa domen, przekazywanie informacji na temat wycieku haseł oraz mapowanie źródeł finansowania prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych.
- Będziemy chcieli włączyć w przeciwdziałanie dotyczące dezinformacji wszystkie w Polsce działające platformy społecznościowe. To znaczy ruch w sieci ma być monitorowany w taki sposób, żeby nie można było na niego wpływać z zagranicy - powiedział szef resortu cyfryzacji.
Wicepremier przestrzegł, że za próby wpłynięcia na kampanię - także w celach zarobkowych - polskie prawo przewiduje surowe kary. - Za to idzie się do więzienia - podkreślił.
"Parasol Wyborczy". Szef MSWiA zapowiada międzyresortowy zespół
- Musimy założyć, że ci, którzy źle życzą Polsce, chcą wpływać na procesy wyborcze - przekazał z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA zadeklarował wsparcie ze strony podległych mu służb, w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Siemoniak zapowiedział także stworzenie międzyresortowego zespołu do walki z dezinformacją. Dodał, że informacje z ostatnich lat o ingerowaniu w procesy wyborcze są zbyt mocnym sygnałem dla demokratycznych państw, by nad nimi przechodzić do porządku dziennego.
- Jest w tym także ogromna rola Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bo dezinformacja rodzi się za granicą, ma wpływ na wizerunek Polski i też na to, co mogą myśleć o różnych sprawach obywatele innych państw, czy polscy obywatele - wyjaśnił.
Szef MSWiA zwrócił uwagę, że kampanie dezinformacyjne to "wirus, choroba, która toczy przestrzeń informacyjną". - Na całym świecie dezinformacje rozprzestrzeniają się niesłychanie szybko, mają wpływ na to, jak podchodzi do różnych kwestii opinia publiczna - podkreślił.
Program ochrony wyborów zacznie działać od 2 lutego.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!