Mieli wpływać na wybory w Polsce. "Zidentyfikowano kolejną rosyjską grupę"
Wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował, że polskie służby zidentyfikowały kolejną grupę inspirowaną przez rosyjską GRU, mającą wpływać na polskie wybory prezydenckie. W odpowiedzi na te działania po 15 stycznia zostanie ogłoszony "plan ochrony wyborów w cyberprzestrzeni". Głosowanie zaplanowano na 18 maja.
- W ostatnich dniach została zidentyfikowana grupa rosyjska, kolejna, która została zainspirowana i przygotowana przez rosyjski wywiad wojskowy GRU, której celem jest wpływanie na polskie wybory. Nie tylko na polską scenę polityczną, ale na polskie wybory - powiedział Gawkowski w TVN24.
Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o "sianie dezinformacji, nieprawdziwej informacji" oraz "werbowanie osób, które miałyby być takimi instalatorami treści, miałyby rozbijać spójność sceny politycznej w Polsce". Na pytanie, kim są członkowie tej grupy, odpowiedział, że "to jest rosyjska grupa, ale może werbować różne osoby".
- Rosja prowadzi z Polską cyberwojnę, nie zimną, ale już ciepłą. My jesteśmy najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział szef resortu cyfryzacji.
Wybory prezydenckie. Kto będzie zabezpieczał głosowanie? Gawkowski: Są nowe jednostki
Gawkowski mówił także o zabezpieczaniu wyborów, czyli m.in. zabezpieczeniu systemów Krajowego Biura Wyborczego czy przeciwdziałaniu dezinformacji, czym zajmują się - jak powiedział - "nowe jednostki". - To one odpowiadają za to, że umiemy zidentyfikować takie grupy, jak powiedziałem o GRU, przy współpracy z polskimi służbami specjalnymi - powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Na pytanie, co zrobi rząd, jeśli właściciel serwisu X Elon Musk będzie chciał powiedzieć, na kogo trzeba głosować, Gawkowski odpowiedział "każdy może powiedzieć, jeśli w przestrzeni publicznej rzuci jakiś głos". - Ale wpływanie na polskie wybory jest nielegalne, to znaczy, nie można przestawiać algorytmów, żeby kogoś podbijały - dodał.
Wicepremier tłumaczył w piątek na antenie Polsat News, że po 15 stycznia zostanie ogłoszony "plan ochrony wyborów w cyberprzestrzeni". Odpowiednie służby (policja i ABW) będą w tym aspekcie współpracować z Państwową Komisją Wyborczą oraz Krajowym Biurem Wyborczym.
- Codziennie jest rejestrowanych kilka tysięcy incydentów, blokowanie domen. (...) Rosja chciała wpływać, wyciągać informacje, ale także przy pomocy białoruskich służb doprowadzać do wyłomów w polskim systemie cyberbezpieczeństwa - przekazał polityk Nowej Lewicy.
Wybory prezydenckie 2025. Kiedy głosowanie?
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja - przekazał w środę Szymon Hołownia. Wybory formalnie zostaną zarządzone 15 stycznia - po opublikowaniu decyzji marszałka Sejmu w Dzienniku Ustaw ruszy kampania prezydencka. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca.
- Wybór daty nie był jakiś specjalnie duży. Między 11 a 18 maja różnica była prawie żadna. Jest jednak jakaś szansa, jeżeli wybory będą dłużej po majówce i serii wolnych weekendów, przecież mamy później Wielkanoc - opisywał marszałek Sejmu.
Hołownia podał też orientacyjne daty uwzględnione przez kalendarz wyborczy. Podkreślił przy tym, że wciąż są one przedmiotem konsultacji miedzy nim a PKW, dlatego nie stanowią jeszcze części oficjalnego postanowienia. Wstępny kalendarz wyborczy zakłada, że do 24 marca będzie można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 31 marca powinny zostać powołane OKW, a do 4 kwietnia będzie biegł termin zgłaszania kandydatów na prezydenta.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL