Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

"Maksymalna presja". UE i USA zgodne w sprawie Rosji

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Sekretarz Departamentu Stanu USA Marco Rubio rozmawiał z szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas o wojnie z Rosją, wydatkach na obronę i wyzwaniach ze strony Chin. Wcześniej Bruksela przedłużyła sankcje wobec Moskwy oraz zadeklarowała zwiększenie samodzielności Wspólnoty, szczególnie w zakresie obronności.

Marco Rubio rozmawiał z Kają Kallas o Rosji i Ukrainie
Marco Rubio rozmawiał z Kają Kallas o Rosji i Ukrainie/Oliver Contreras - Pool via CNP / Zuma Press / Agencja FORUM / Nicolas TUCAT /AFP

Amerykański sekretarz stanu rozmawiał telefonicznie z szefową unijnej dyplomacji. Szczegóły przekazał w mediach republikańska administracja. 

"Marco Rubio podkreślił potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa transatlantyckiego, wezwał Europę do zwiększenia wydatków na obronę oraz zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stawiają Chiny (...). Sekretarz i Wysoki Przedstawiciel omówili sposoby pogłębienia współpracy USA-UE w zakresie wspólnych priorytetów" - czytamy w oświadczeniu po spotkaniu. Współpracownik Donalda Trumpa pochwalił też rozszerzenie sankcji UE przeciwko Rosji.

Wojna w Ukrainie. USA i UE ze zbieżnymi interesami

"Omówiliśmy globalne kwestie, w których UE i USA mają te same interesy, w tym wojnę Rosji na Ukrainie, złowrogi wpływ Iranu i wyzwania stawiane przez Chiny. UE i USA są zawsze silniejsze razem" - skomentowała rozmowę Kaja Kallas w portalu X.

Jak podaje Bloomberg, powołując się na unijnego urzędnika, Rubio i Kallas zgodzili się co do konieczności wywierania "maksymalnej presji na Rosję", aby tak zmierzała w kierunku "sprawiedliwego i trwałego pokoju" w Ukrainie. Tematem rozmowy miały być też wyzwania stawiane przez Chiny.

Marco Rubio, już po objęciu funkcji w Departamencie Stanu USA, został zaproszony na spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych, ale nie wziął w nim udziału, nawet wirtualnie. Jego absencja wywołała niepokój w Brukseli, a Kaja Kallas deklarowała, że chętnie z nim porozmawia.

W poniedziałek unijni ministrowie zdecydowali o przedłużeniu sankcji wobec Rosji

Unia Europejska gotowa przejąć wiodącą rolę w Ukrainie

We wcześniejszym wywiadzie dla Bloomberga Kaja Kallas podkreślała siłę ekonomiczną Unii Europejskiej. "Musimy wywierać presję polityczną i ekonomiczną na Rosję (...). Mamy po swojej stronie ogromną potęgę ekonomiczną" - mówiła unijna dyplomatka. 

W sobotę amerykańskie media podały, że Marco Rubio nakazał wstrzymanie prac nad programami pomocy zagranicznej na 90 dni, co wywołało niepokój Ukrainy. Z kolei portale z Ukrainy donosiły o "100-dniowym" planie USA zakończenia wojny z Rosją i możliwej konferencji pokojowej 9 maja 2025 r.

- Jesteśmy gotowi przejąć rolę USA we wspieraniu Ukrainy, jeśli Waszyngton nie będzie mógł dalej tego robić - powiedziała dziennikowi "Le Monde" Kallas na początku stycznia, gdy Donald Trump zapowiadał szybkie zakończenie wojny w Ukrainie, ale też przejęcie Grenlandii od Danii.

Trump wrócił. Metsola: UE musi "stać na własnych nogach"

Temat politycznej zmiany w Waszyngtonie pojawił się także w rozmowie Interii z szefową Parlamentu Europejskiego. Roberta Metsola stwierdziła, że UE nie zamierza jednak przyjmować wobec Trumpa roli ofiary

- Europa musi zacząć lepiej działać, a nie tylko reagować na polityki zza Atlantyku. Musimy być gotowi, by stać na własnych nogach i brać swoje przeznaczenie we własne ręce - mówiła Metsola. 

Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny! 

W podobnym tonie wypowiadał się Donald Tusk na forum Parlamentu Europejskiego 22 stycznia. - Europa musi i może być silna (...). Skończył się czas beztroski - mówił polski premier.

---- 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

Szef Gabinetu Prezydenta RP krytycznie o Karolu III. Padły gorzkie słowa w "Gościu Wydarzeń"/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na: