Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Węgry: Opozycja w zwycięstwo nie wierzy
- Zwycięstwo opozycji nad Fideszem jest mało realne - powiedział Interii Istvan Vago, jeden z liderów Koalicji Demokratycznej, partii założonej przez byłego premiera Ferenca Gyurcsanya.
Węgierska opozycja nawet przed swoimi wyborcami nie udaje, że jest zdolna odebrać Fideszowi władzę.
- Liczymy na dobry rezultat razem z naszymi sojusznikami, w szczególności socjalistami. Wynik wyborów jeszcze nigdy nie był tak nieprzewidywalny, jednak sensacyjna wygrana opozycji nie jest prawdopodobna - uważa Istvan Vago.
Mimo to jeszcze w sobotę rano toczyły się negocjacje między partiami opozycyjnymi na temat wycofywania kandydatów z jednomandatowych okręgów wyborczych tak, by na liście pozostał tylko ten, który ma największe szanse z kandydatem Fideszu.
- W ostatniej chwili nastąpiły znaczące postępy w rozmowach, jest porozumienie w kolejnych okręgach, jednak do pełnego zjednoczenia nie doszło. Wiemy już na pewno, że w ani jednym okręgu nie będzie wspólnego kandydata opozycji np. Jobbik konsekwentnie trzyma się wszystkich swoich kandydatów.
Na pytanie, dlaczego węgierska opozycja z jednej strony przestrzega przed autorytarnymi zapędami Viktora Orbana, a z drugiej nie potrafi się zjednoczyć, odpowiada:
- Naprawa sytuacji po Fideszu może pójść w różnych kierunkach. Pojawiają się koncepcje liberalne, konserwatywne, socjalistyczne, skrajnie lewicowe, skrajnie prawicowe, a nawet anarchistyczne, na to, jak pogodzić pewne sprzeczności ekonomiczno-socjalne - wyjaśnia nasz rozmówca.
Koalicja Demokratyczna jest przekonana, że trzecia z rzędu kadencja Viktora Orbana może doprowadzić do wyjścia Węgier z Unii Europejskiej.
- Obawiamy się wzmocnienia więzi z Rosją, Turcją, Chinami i Azerbejdżanem - nie tylko więzi ekonomicznych, ale także kulturowych i legislacyjnych. Krótko mówiąc: autorytaryzmu wzorowanego na tych krajach - usłyszeliśmy.
W ostatnich sondażach przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi Koalicja Demokratyczna zanotowała poparcie na poziomie 5 proc.
Michał Michalak, Budapeszt
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje