Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Szymon Hołownia proponuje rewolucję. Chodzi o wybory
Podczas spotkania z licealistami marszałek Sejmu zaproponował rewolucyjną zmianę. - Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia - oświadczył Szymon Hołownia. W dyskusji z młodzieżą lider Polski 2050 komentował rosnącą popularność obrad Sejmu w mediach społecznościowych. Zapowiedział także spotkanie z Donaldem Tuskiem.
Po burzliwych obradach Sejmu Szymon Hołownia udał się do Krakowa, gdzie wziął udział w "lekcji obywatelskiej" z uczniami oraz gronem pedagogicznym V LO im. Andrzeja Witkowskiego.
- Sejm do niedawna nie cieszył się najlepszą sławą, powiem eufemistycznie. Po wyborach 15 października zaczął się cieszyć ogromnym zainteresowaniem Polek i Polaków - zwrócił uwagę polityk. I nie ukrywał radości spowodowanej zwiększeniem liczby oglądających obrady parlamentu, także na platformach społecznościowych.
- Niektórych to na scenie politycznej martwi. Z przekąsem opowiadają, że to nie dla oglądalności, że co ja tam opowiadam o popcornie, że mnie przejmują lajki na YouTubie. Ich też powinny przejmować lajki na YouTubie dlatego, że ich władza bierze się z decyzji ludzi, a nie z nadania boskiego, jak się to niektórym, mam wrażenie, wydaje - ripostował na część krytyki polityków prawicy Hołownia.
Podczas rozmowy z młodymi przewodniczący Polski 2050 przypomniał o jednym z postulatów swojej partii.
- Będę potrzebował do tego sojuszników. Mam nadzieję, że ich znajdziemy. Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia - powiedział marszałek Sejmu. Były prezenter ocenił, że ta zmiana będzie "bardziej sprawiedliwa" i związana ze starzeniem się społeczeństwa.
- Wszyscy opowiadają: młodzież, przyszłość, a głównie starsi głosują. I my, starsi, głosując dzisiaj układamy życie wam na znacznie dłużej niż sobie samym, bo my prędzej się odmeldujemy z tego świata - wskazał polityk.
Szymon Hołownia zapowiada premierę podcastu. "Pokażę skarby"
Współtwórca Trzeciej Drogi wyraził także nadzieję, że po zakończeniu swojej misji przewodniczenia niższej izbie parlamentu "ludzie przechodzący obok Sejmu będą się uśmiechali".
- To jest mój cel, żeby patrzyli na ten gmach z nadzieją, a nie odwracali głowę, a nie wytykali palcami - dodał. Jednocześnie wskazał, że liczy na to, iż Sejm "będzie miejscem, gdzie Polacy tak nauczą się przepracowywać spory, że Polska głębiej nie popęka".
W trakcie spotkania marszałek Sejmu wrócił także do jednej z pierwszych obietnic na urzędzie, czyli większej otwartości parlamentu na obywateli. Jednym z takich narzędzi ma być podcast.
- Pooprowadzam trochę po Sejmie. Pokażę, jakie tam są skarby, jakie tam są miejsca, co się dzieje w tych miejscach, do których ludzie często nie docierają. Żeby ten Sejm wam przybliżyć, żebyście się w nim zadomowili, żebyście poczuli, że to jest wasz dom, wasze miejsce - powiedział Szymon Hołownia. Pierwszy odcinek ma zostać nagrany w piątek, lider Polski 2050 nie ujawnił jednak daty premiery premierowej części internetowego projektu.
Kiedy Donald Tusk zostanie premierem? Szymon Hołownia zapowiada spotkanie
Po spotkaniu marszałek Sejmu zwołał konferencję prasową. - Jesteśmy umówieni na piątek z szefem PO Donaldem Tuskiem w celu omówienia szczegółów dotyczących wyboru rządu w drugim konstytucyjnym kroku - przekazał mediom polityk.
Według Szymona Hołowni to "Tusk będzie decydował" w sprawie terminu swojego expose oraz głosowania wotum zaufania dla koalicji większości. Lider Polski 2050 zapewnił ponownie, że w tej sprawie jest "tylko i wyłącznie stróżem spraw formalnych związanych z tym procesem".
- Jesteśmy w stałym kontakcie z najlepszymi specjalistami w Kancelarii Sejmu - dodał.
Jeden ze scenariuszy zakłada, że Donald Tusk zostanie wybrany premierem wieczorem lub w nocy 11 grudnia. Inny - dzień później. Wszystko zależy od tego, czy rząd Mateusza Morawieckiego otrzyma wotum nieufności od niższej izby.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!