Reklama

Sondaż: Tusk i Kaczyński najbardziej wpływowymi politykami. Następców brak

Według 74,4 proc. badanych Jarosław Kaczyński to najbardziej wpływowy polityk obozu prawicy. Po stronie opozycji takie miano – z 63,7 proc. wskazań - przypadło Donaldowi Tuskowi. Drugie miejsca zajmują kolejno premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W rankingu sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM nie znalazł się prezydent Andrzej Duda.

Dziennik Gazeta Prawna podała, że "w porównaniu z poprzednim badaniem z czerwca 2022 r. odsetek wskazań na obu liderów wzrósł. Dla prezesa PiS to wzrost o 3 pkt. proc., zaś dla szefa PO o 6 pkt. proc.". 

"Wniosek? Przywództwo obu polityków się umocniło. Co więcej, po kolejnych miejscach w rankingu widać również, że obu stronom - Zjednoczonej Prawicy i szeroko pojętej opozycji - brakuje wyraźnych 'delfinów', którzy mogliby w niepodważalny sposób przejąć stery po obecnych liderach" - podkreśla gazeta.

Na drugim miejscu wśród wpływowych w obozie rządzącym jest premier Mateusz Morawiecki, który może pochwalić się wynikiem 26,5 proc. Tuż za premierem uplasował się lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (22,6 proc.). Dalsze miejsca zajęli m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki (7,5 proc.), wicepremier i szef MAP Jacek Sasin (5,1 proc.) czy kolejny wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak (5 proc.).

Reklama

Sondaż: Tusk i Kaczyński najbardziej wpływowymi politykami. Następców brak

Podobnie sprawy mają się po stronie opozycyjnej. Drugie miejsce zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z 21,8 proc. wskazań. Kolejne miejsca zajmują lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (11,4 proc.) oraz Szymon Hołownia (11,1 proc.). Pozostali politycy opozycji - m.in. Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń - mogą się pochwalić co najwyżej kilkoma procentami wskazań respondentów.

"W rankingu nie ma prezydenta Andrzeja Dudy, ale to zapewne efekt tego, że badani nie przypisują go bezpośrednio do obozu PiS" - zauważa DGP.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Kaczyński | Donald Tusk | sondaże | rząd | opozycja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy