Reklama

Borys Budka

Poniedziałek, 21 listopada 2022 (23:43)AktualizacjaŚroda, 26 czerwca 2024 (15:05)

Borys Budka to polski polityk, nauczyciel akademicki i radca prawny. Poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji. W 2015 minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz, W latach 2020-2021 przewodniczący Platformy Obywatelskiej, a następnie Koalicji Obywatelskiej. W grudniu 2023 r. w nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska został ministrem aktywów państwowych. W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Borysa Budki z Rady Ministrów ze względu na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowany X kadencji.

Borys Budka
Borys Budka/INTERIA.PL

Borys Budka

Borys Budka - wykształcenie

Borys Budka ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2007 roku rozpoczął pracę jako radca prawny. 4 lata później uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od tamtej pory działa jako wykładowca akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego.

Borys Budka - kariera polityczna

Swoją karierę polityczną zaczynał w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. Od 2002 roku był radnym Zabrza z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2006 roku pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. 5 lat później uzyskał mandat poselski, a w 2014 roku kandydował na prezydenta Gliwic. Uzyskał wtedy 3. miejsce z 6. 

Ewa Kopacz mianowała go ministrem sprawiedliwości w kwietniu 2015 roku. Tego samego roku otrzymał reelekcję poselską. W listopadzie zakończył pełnienie funkcji ministra. Nowa kadencja dała mu możliwość dołączenia do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Oprócz tego mianowano go przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej, zajmującej się zmianami w kodyfikacjach

Kadencja ta dała mu również szansę ponownego zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasiadał z niej już wcześniej jako minister sprawiedliwości. W 2016 roku mianowano go wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Pod koniec roku objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej. 

W 2019 roku Borys Budka otrzymał ponownie poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wtedy też mianowano go przewodniczącym klubu parlamentarnego. Rok później został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W lipcu 2021 roku zrezygnował z tej funkcji na rzecz przejęcia stanowiska przez Donalda Tuska. Otrzymał wtedy stanowisko wiceprzewodniczącego. Z końcem miesiąca jednak ponownie objął stanowisko przewodniczącego.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.

W grudniu 2023 r. w nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego, Borys Budka został ministrem aktywów państwowych.

W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Borysa Budki z Rady Ministrów ze względu na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Dotychczasowy szef MAP został "jedynką" do PE na śląskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 334 842 głosów (najlepszy wynik wyborczy w Polsce) i uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Borys Budka - życie prywatne

Borys Budka urodził się 11 marca 1978 roku w Czeladzi. Jest synem Józefa i Marii. Ojciec związany był z PSL, UP, Samoobroną oraz PZPR. Matka natomiast jest notariuszem. Jego żoną jest Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna Gliwic. Para ma córkę Lenę. 

Prywatnie ceni sobie aktywność fizyczną. Jest biegaczem długodystansowym. W 2009 roku podczas Silesia Marathon osiągnął swój rekord życiowy. Wynosił 2 godziny 39 minut i 3 sekundy.  
Temat Borys Budka znajdziesz również w serwisie: Biznes

Borys Budka - Wiadomości

Czwartek, 23 maja 2024 (13:54)
- W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - powiedział podczas czwartkowych obrad Sejmu wiceszef aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Dodał, że polityków...
Piątek, 10 maja 2024 (11:19)
Premier Donald Tusk przedstawił zmiany w składzie Rady Ministrów. Nowymi ministrami zostali Tomasz Siemoniak, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk oraz Hanna Wróblewska. Roszady mają związek z...

Borys Budka - Wideo