Reklama

Borys Budka

Poniedziałek, 21 listopada 2022 (23:43)AktualizacjaWtorek, 21 maja 2024 (14:02)

Borys Budka to polski polityk, nauczyciel akademicki i radca prawny. Poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji. W 2015 minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz, W latach 2020-2021 przewodniczący Platformy Obywatelskiej, a następnie Koalicji Obywatelskiej. W grudniu 2023 r. w nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska został ministrem aktywów państwowych. W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Borysa Budki z Rady Ministrów ze względu na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Borys Budka
Borys Budka/INTERIA.PL

Borys Budka

Borys Budka - wykształcenie

Borys Budka ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2007 roku rozpoczął pracę jako radca prawny. 4 lata później uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od tamtej pory działa jako wykładowca akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego.

Borys Budka - kariera polityczna

Swoją karierę polityczną zaczynał w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. Od 2002 roku był radnym Zabrza z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2006 roku pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. 5 lat później uzyskał mandat poselski, a w 2014 roku kandydował na prezydenta Gliwic. Uzyskał wtedy 3. miejsce z 6. 

Ewa Kopacz mianowała go ministrem sprawiedliwości w kwietniu 2015 roku. Tego samego roku otrzymał reelekcję poselską. W listopadzie zakończył pełnienie funkcji ministra. Nowa kadencja dała mu możliwość dołączenia do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Oprócz tego mianowano go przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej, zajmującej się zmianami w kodyfikacjach

Kadencja ta dała mu również szansę ponownego zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasiadał z niej już wcześniej jako minister sprawiedliwości. W 2016 roku mianowano go wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Pod koniec roku objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej. 

W 2019 roku Borys Budka otrzymał ponownie poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wtedy też mianowano go przewodniczącym klubu parlamentarnego. Rok później został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W lipcu 2021 roku zrezygnował z tej funkcji na rzecz przejęcia stanowiska przez Donalda Tuska. Otrzymał wtedy stanowisko wiceprzewodniczącego. Z końcem miesiąca jednak ponownie objął stanowisko przewodniczącego.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.

W grudniu 2023 r. w nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego, Borys Budka został ministrem aktywów państwowych.

W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Borysa Budki z Rady Ministrów ze względu na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Dotychczasowy szef MAP został "jedynką" do PE na śląskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

Borys Budka - życie prywatne

Borys Budka urodził się 11 marca 1978 roku w Czeladzi. Jest synem Józefa i Marii. Ojciec związany był z PSL, UP, Samoobroną oraz PZPR. Matka natomiast jest notariuszem. Jego żoną jest Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna Gliwic. Para ma córkę Lenę. 

Prywatnie ceni sobie aktywność fizyczną. Jest biegaczem długodystansowym. W 2009 roku podczas Silesia Marathon osiągnął swój rekord życiowy. Wynosił 2 godziny 39 minut i 3 sekundy.  
Temat Borys Budka znajdziesz również w serwisie: Biznes

Borys Budka - Wiadomości

Czwartek, 23 maja 2024 (13:54)
- W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - powiedział podczas czwartkowych obrad Sejmu wiceszef aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Dodał, że polityków...
Piątek, 10 maja 2024 (11:19)
Premier Donald Tusk przedstawił zmiany w składzie Rady Ministrów. Nowymi ministrami zostali Tomasz Siemoniak, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk oraz Hanna Wróblewska. Roszady mają związek z...

Borys Budka - Wideo