Reklama

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro /Piotr Molecki /East News
 • Data urodzenia:

  18.08.1970

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Należy do:

  • Solidarna Polska
Zbigniew Ziobro to polski polityk i prawnik. Współzałożyciel partii Solidarna Polska, której został prezesem w 2012 roku. Pierwszy raz otrzymał mandat poselski na Sejm w 2001 roku. Na jedną kadencję został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro – wykształcenie

W 1994 roku został absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Nigdy jednak nie pracował jako prokurator czy asesor prokuratury pomimo zdanych egzaminów. W latach 1998-2000 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym, a później został doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

W latach 90. zajmował się publikacją artykułów prawnych w „Rzeczpospolitej” i nie tylko. W 1999 roku założył w Krakowie Stowarzyszenie Katon oraz Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Zbigniew Ziobro – kariera polityczna

Z początkiem lat 2000 działał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był sekretarzem zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego. Rok później został podsekretarzem stanu. Z ministerstwa odszedł po zdymisjonowaniu ministra Lecha Kaczyńskiego, którego był najbliższym współpracownikiem. 

Współtworzył w 2001 roku Prawo i Sprawiedliwość. Tego samego roku otrzymał mandat poselski i zasiadał w komisji śledczej zajmującej się „aferą Rywina”. Rok później bezskutecznie startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. W 2005 roku otrzymał reelekcję poselską na Sejm kolejnej kadencji. Działał jako szef kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, startującego na stanowisko prezydenta kraju. 

Z nową kadencją wybrano Zbigniewa Ziobrę na ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego. Zachował je również na kolejną kadencję, a w 2008 roku został wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. W 2009 roku wygrał w okręgu krakowskim wybory do Parlamentu Europejskiego. W 2011 roku komitet wyborczy PiS wykluczył Ziobrę z partii. Osoby niezgadzające się z decyzją PiS zdecydowały się na utworzenie własnego klubu parlamentarnego oraz partii – Solidarna Polska. 

Wybory parlamentarne w 2015 roku dały Zbigniewowi Ziobro ponownie mandat poselski. Powołany został wtedy na ministra sprawiedliwości. Otrzymał również stanowisko prokuratora generalnego po reformach wprowadzonych przez PiS. Po rządach Beaty Szydło i objęciu ich przez Mateusza Morawieckiego Ziobro pozostał na ministerialnym stanowisku.

Zbigniew Ziobro – życie prywatne

Zbigniew Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie. Jest synem Jerzego Ziobry oraz Krystyny z domu Kornickiej. Matka pracowała jako stomatolog, ojciec natomiast był lekarzem i dyrektorem krynickiego sanatorium. Jego dziadkiem był oficer AK – Ryszard Kornicki. Ożenił się z dziennikarką, Patrycją Kotecką, z którą ma dwóch synów.

Temat Zbigniew Ziobro znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo