Procedura readmisji. Polska dostała prawie 1200 migrantów w półtora roku
Przez ostatnie półtora roku kraje Unii Europejskiej przysłały Polsce blisko 1200 migrantów w procedurze readmisji. Otrzymaliśmy dane straży granicznej, które wskazują, skąd pochodzili migranci i które państwa UE przekazały nam ich najwięcej.
Jak opisywaliśmy w Interii, w pakcie migracyjnym nie relokacja, ale readmisja może być największym wyzwaniem dla Polski, jeśli chodzi o liczbę przyjętych migrantów.
Readmisja to zespół procedur opisanych w porozumieniach dublińskich i w ich najnowszej formie, czyli rozporządzeniu Dublin III, które państwa Unii Europejskiej przyjęły dekadę temu. Zawarte tam kryteria opisują, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl obywatela kraju spoza UE lub bezpaństwowca.
Obecnie do Polski trafiają osoby, które przekroczyły granicę Unii w Polsce, złożyły wniosek o ochronę międzynarodową, a następnie wyjechały do innego państwa Wspólnoty, nie czekając na rozpatrzenie podania.
Odsyłając migrantów do kraju przekroczenia granicy, Unia Europejska chce ograniczyć nadużywanie procedury uchodźczej i jednoczesne składanie wniosków o azyl w kilku krajach.
Migranci z readmisji. Dane straży granicznej
Poprosiliśmy straż graniczną o informację, które państwa najczęściej "zwracają" Polsce migrantów na podstawie rozporządzenia Dublin III.
Z danych przekazanych nam przez rzecznika Komendy Głównej Straży Granicznej podpułkownika Andrzeja Juźwiaka wynika, że w 2023 roku w ten sposób trafiło do Polski 850 osób. Najwięcej z Niemiec - 408. Na drugim miejscu jest Norwegia (154), następnie Szwecja (67), dalej Francja (57). Dokładne dane znajdują się w poniższej tabeli. Oprócz wymienionych w niej państw, po jednym migrancie przekazały Polsce Luksemburg, Portugalia i Rumunia.
Najwięcej migrantów było obywatelami Rosji (206). Kolejne najliczniejsze grupy to Ukraińcy (148), Białorusini (92), Irakijczycy (72), Afgańczycy (62), Syryjczycy (42), Armeńczycy (33) i Turcy (32). Obywatele innych państw stanowili grupy mniejsze niż 30 osób.
W okresie od 1 stycznia do 29 maja 2024 do Polski trafiło 336 osób. Znów najwięcej migrantów przekazali nam Niemcy - 126. Dalej są Norwegia (109), Szwecja (19) i Francja (17). Wszystkie dane znajdują się w poniższej tabeli. Dodatkowo po jednym migrancie przekazały Polsce Islandia, Łotwa i Malta.
Z przekazanych w 2024 roku migrantów, najwięcej osób było obywatelami Ukrainy (107). Następnie Rosji (58) i Białorusi (35). Obywatele innych państw stanowili grupy mniejsze niż 30 osób.
Zmiany w pakcie migracyjnym
Przyjęty w tym roku przez Radę UE pakt migracyjny zacznie obowiązywać za dwa lata. Składa się z 10 rozporządzeń, w tym dotyczącego "zarządzania azylem i migracją".
Dokument przewiduje reformę rozporządzenia Dublin III. Państwa Unii Europejskiej będą miały więcej czasu na odesłanie migrantów do pierwszego kraju przekroczenia granicy, procedura będzie łatwiejsza i migranci będą mogli złożyć wniosek wyłącznie w tym państwie.
Jakub Krzywiecki
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!