Reklama

Dublin

Wtorek, 12 listopada 2024 (11:16)AktualizacjaŚroda, 13 listopada 2024 (12:15)

Dublin to największe miasto i stolica Irlandii. To ważny ośrodek ekonomiczny, przemysłowy, administracyjny, naukowy, kulturalny oraz turystyczny.

Parlament w Dublinie
Parlament w Dublinie/The Irish Image Collection/Design Pics RM/East News

Dublin

Liczba mieszkańców: 592 713 (2022 r.).
Powierzchnia: 115 km kw.

Dublin - położenie

Dublin leży na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim. 

Przez miasto przepływają trzy rzeki: Liffey, Tolka i Dodder.  

Burmistrz: Hazel Chu

Dublin - historia

Pierwsza wzmianka dotycząca obecnego Dublina znajduje się w dokumencie Ptolemeusza i pochodzi z ok. 140 r. n.e. W IX wieku, ok. 841 r., w regionie pojawili się wikingowie, którzy założyli osadę na południowym brzegu rzeki Liffey, znaną jako Dubh Linn (Czarny Staw). 

W 1014 r. irlandzki król Brian Boru pokonał wikingów, a w XII wieku miasto zostało zdobyte przez Normanów. W 1170 r. wyspa znalazła się pod rządami króla Anglii. W 1171 r. Dublin otrzymał prawa miejskie i stał się głównym ośrodkiem panowania angielskich władców w Irlandii. 

W 1542 r. Henryk VIII z Anglii został ogłoszony królem Irlandii. Nie został on jednak uznany przez katolickie monarchie w Europie. 1591 r.  królowa Elżbieta I przyznała status uniwersytetowi Trinity College. W XVIII wieku Dublin szybko się rozrastał, a handel prężnie się rozwijał. Na mocy aktu unii z 1800 r. Zjednoczone Królestwo i Irlandia zostały połączone, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii

W latach 1845-1849 w Irlandii pojawiła się zaraza, która zniszczyła zbiory ziemniaków, co doprowadziło do tzw. "Wielkiego Głodu", podczas którego zmarł ponad milion osób. Ponad 2 miliony Irlandczyków opuściły kraj i wyemigrowały do innych państw. W tym okresie Dublin bardzo stracił na znaczeniu i nie był już najważniejszym miastem w kraju. 

W 1916 r. irlandzcy republikanie zorganizowali nieudaną rebelię zwaną Powstaniem Wielkanocnym przeciwko rządom brytyjskim. W 1919 r. Irlandzka Armia Republikańska (IRA), złożona z irlandzkich ochotników, zbuntowała się przeciwko siłom brytyjskim. W 1921 r. Irlandczycy i Brytyjczycy podpisali traktat angielsko-irlandzki, dając Irlandii możliwość utworzenia samorządnego państwa. Doprowadził jednak do konfliktów wewnętrznych. 

Po uzyskaniu niepodległości w 1922 r. Dublin stał się stolicą Wolnego Państwa Irlandzkiego

W 1922 r. wybuchła irlandzka wojna domowa, która trwała rok. W 1937 r. Éamon de Valera przygotował nową konstytucję i zatwierdził ją w referendum. Nowe państwo nazwano "Irlandia".

W 1973 roku. Irlandia stała się członkiem Unii Europejskiej. Wiele korporacji międzynarodowych utworzyło swoje siedziby w Dublinie, a miasto od tego czasu stało się bardzo kosmopolityczne. 

Dublin - atrakcje

W 2010 r. Dublin został wpisany na listę UNESCO jako Miasto Literatury. Dublin ma wiele atrakcji turystycznych w tym między innymi: Zamek Dubliński, Katedra Świętego Patryka, Katedra Kościoła Chrystusowego, Biblioteka Trinity College, Małe Muzeum w Dublinie, dzielnica Temple Bar, Destylarnia Jameson, browar Guinness, Phoenix Park, Zoo w Dublinie, deptak Grafton Street, a także irlandzkie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.  

Dublin - ciekawostki

Ok. 75 proc. mieszkańców Dublina identyfikuje się jako katolicy. Większość szkół w mieście jest prowadzona przez podmioty katolickie, ale placówki finansowane są przez rząd. W Dublinie znajduje się ok. 750 pubów

Najpopularniejszymi trunkami w mieście są whisky i piwo Guinness, które jest wytwarzane w stolicy Irlandii od 1799 r.

Dublin - Wiadomości