Reklama

Malta

Wtorek, 19 grudnia 2023 (13:54)AktualizacjaCzwartek, 21 grudnia 2023 (15:58)

Malta leży w basenie Morza Śródziemnego. To kraj, który turyści często wybierają na letnie wakacje ze względu na bogatą historię oraz kulturę. Malta może poszczycić się pięknymi krajobrazami i gościnnością. Należy także do jednych z najbardziej nasłonecznionych krajów na świecie.

Malta. Zdj. ilustracyjne
Malta. Zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Malta

  • Stolica:Valletta
  • Powierzchnia:316 km²
  • Ludność:447 tys.
Językami urzędowymi na Malcie są maltański i angielski. Walutą, która obowiązuje na Malcie, jest euro.

Malta jest państwem wyspiarskim. Jest stolicą jest Valletta - malownicze miasto usytuowane na wschodnim wybrzeżu wyspy, które zostało docenione przez UNESCO ze względu na swoją historię i architekturę. Inne duże miasta to: Sliema, Hamrun, Quormi oraz Birkirbara

Zdecydowaną większość w kraju stanowią Maltańczycy. Oprócz nich na wyspie żyją również m.in. Brytyjczycy oraz Włosi. Ludność koncentruje się przede wszystkim w miastach. Mieszkańcy Malty w przeważającej części są chrześcijanami.

Malta - położenie i klimat

Malta znajduje się na południowy wschód od Sycylii. To niewielkie państwo na Morzu Śródziemnym składa się z kilku wysp. Głównymi są: Malta, Gozo oraz Comino.

Klimat, jaki panuje w tym niewielkim kraju, jest śródziemnomorski ciepły. Charakteryzuje się on suchymi, gorącymi latami i łagodnymi, deszczowymi zimami. Malta jest główną wyspą Archipelagu Wysp Maltańskich.

Wyspa jest znana z tego, że można na niej znaleźć m.in. malownicze klify, groty skalne i laguny z lazurową wodą, a także rafy koralowe i mnóstwo zabytkowych budowli. Ciekawostką jest to, że na Malcie nie ma stałych rzek. Występują one jedynie okresowo, a woda pitna pozyskiwana jest ze złóż podziemnych lub z odsolonej wody morskiej.

Malta - ustrój polityczny

Malta jest republiką parlamentarną. Głową państwa jest prezydent, który zostaje wybrany na pięcioletnią kadencję. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu. Rząd Malty jest wielopartyjny, a najważniejsze partie polityczne to Partia Pracy i Partia Narodowa.

Malta - gospodarka krajowa

Gospodarka Malty w ostatnich latach przeżyła dynamiczny rozwój. Jej główne sektory to turystyka, usługi finansowe, przemysł i budownictwo. Malta jest również znana jako atrakcyjne miejsce dla firm zajmujących się technologią i gospodarką cyfrową

Kraj jest zurbanizowany, dobrze rozwinięty i ma wysoki wskaźnik rozwoju społecznego. W rankingach Malta często znajduje się w czołówce państw, w których mieszkańcom żyje się najlepiej.

Malta - historia

Historia Malty rozpoczęła się w czasach starożytnych. Na przestrzeni lat wyspę zamieszkiwali m.in. Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, a nawet Arabowie i członkowie Zakonu Maltańskiego. Ci ostatni odegrali ważną rolę w obronie Malty przez zagrażającym jej imperium osmańskim. Malta była też częścią Księstwa Sycylijskiego. W okresie średniowiecza pełniła funkcję strategicznego punktu obronnego w basenie Morza Śródziemnego.

W późniejszych stuleciach wyspa znalazła się pod panowaniem Francji, a następnie Wielkiej Brytanii. To dlatego do dzisiaj panuje tutaj ruch lewostronny. Malta podczas drugiej wojny światowej została dotkliwie zbombardowana. 

Kraj uzyskał niepodległość w 1964 roku, a kilka lat po tym wydarzeniu Malta ogłosiła się republiką i przystąpiła do Wspólnoty Narodów. Państwo zostało również członkiem Unii Europejskiej.
Temat Malta znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, styl, Sport, Biznes

Malta - Wiadomości

Piątek, 6 grudnia 2024 (13:31)
- Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie stoi na rozdrożu - uważa szef dyplomacji Watykanu arcybiskup Paul Richard Gallagher. Duchowny przemawiał na forum kończących się obrad OBWE na...
Czwartek, 6 czerwca 2024 (23:55)
Dania, Grecja, Pakistan, Panama i Somalia - tych pięć państw będzie niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wyboru dokonało Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ich...

Malta - Wideo

Czwartek, 16 sierpnia 2018 (11:24)
Statek "Aquarius" dotarł do Malty. Na pokładzie ratunkowej jednostki znajdowało się 141 imigrantów z Erytrei i Somalii. Imigranci mają trafić do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz...
Piątek, 3 lutego 2017 (09:13)
O tym, jak powstrzymać nową falę migracyjną z Afryki do Europy przez Libię będą rozmawiać przywódcy państw członkowskich na nieformalnym szczycie na Malcie. Później, liderzy 27 krajów, już bez...