Pogoda nie żartuje. "Zachowaj szczególną ostrożność"
Pogoda w poniedziałek staje się skrajnie niebezpieczna. Obowiązuje trzeci - najwyższy stopień ostrzeżenia IMGW przed burzami. Oprócz tego z powodu burz wydano również alert RCB. Pojawią się ulewny deszcz, grad i bardzo silny wiatr. Specjaliści przypominają zasady bezpiecznego zachowania w trakcie gwałtownych zjawisk.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwiększył stopień zagrożenia burzami w poniedziałek. Pomarańczowe ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują już nie tylko na południu, lecz również w północnej części Polski.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Gdzie jest burza? Najwyższy stopień zagrożenia
Uwaga. Dla powiatów w woj. wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim wydano najwyższy (3) stopień ostrzeżenia przed burzami - czytamy na profilu IMGW na Facebooku.
"Uwaga, ostrzegamy. Dziś od 12:00 do 00:00 w Polsce ponownie pojawią się niebezpieczne burze z lokalnie bardzo silnymi opadami deszczu do 50 mm, z porywami wiatru do ok. 70 km/h oraz z opadami gradu i wyładowaniami atmosferycznymi" - pisano wcześniej na profilu IMGW.
Synoptycy ostrzegają, że tam gdzie pojawią się silne burze, na mniejszych rzekach i w "zlewniach zurbanizowanych", może dojść do gwałtownych wzrostów stanu wody. Specjaliści nie wykluczają nawet możliwego przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Jak informują synoptycy, w poniedziałek pierwsze komórki burzowe pojawiły się w górach: w Beskidzie Żywieckim, w Tatrach i Pieninach. Wkrótce burze pojawią się też w okolicy Żywca, Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu, Limanowej, Nowego Sącza, Grybowa i Krynicy-Zdrój.
Z czasem burz będzie coraz więcej i obejmą coraz większy teren: południe i pas od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, przez Kujawy i Mazowsze, po Mazury i Podlasie.
Alert RCB w pięciu województwach
"Uwaga! Dziś (20.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - taki komunikat odebrali przebywający w województwach:
- podlaskim;
- małopolskim;
- wielkopolskim - powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, obornicki, pilski, wągrowiecki, złotowski, kolski, Konin, koniński, międzychodzki, nowotomyski, Poznań, poznański, słupecki, szamotulski, wrzesiński;
- kujawsko-pomorskim - powiaty: mogileński, żniński;
- lubuskim - powiat: strzelecko-drezdenecki.
Alert IMGW najwyższego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia, czyli najwyższy możliwy alert wydano dla województw: lubuskiego (powiat strzelecko-drezdenecki); kujawsko-pomorskiego (powiaty: mogileński i żniński) i wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, wągrowiecki, obornicki, chodzieski, pilski i czarnkowsko-trzcianecki).
Na tych terenach prognozowane są burze z ulewnymi opadami sięgającymi do 80 mm, wiatrem osiągającym w porywach do 70 km/h oraz gradem.
Obecnie w związku z burzami obowiązują też alerty IMGW drugiego stopnia w następujących województwach:
- w centrum i na południu zachodniopomorskiego;
- południowej części pomorskiego;
- północnej części lubuskiego;
- północnej części wielkopolskiego;
- kujawsko-pomorskim;
- warmińsko-mazurskim;
- północnej części mazowieckiego;
- większości podlaskiego;
- południowej części lubelskiego;
- podkarpackim;
- centralnej i południowej części małopolskiego;
- południowej części śląskiego.
Oprócz tego aktualne są również ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wydano je dla reszty powiatów województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego i małopolskiego, środkowej części mazowieckiego, wielkopolskiego i lubuskiego oraz południowej części świętokrzyskiego.
Burza nad nami - co robić, a czego nie?
Specjaliści z IMGW przypominają o zasadach bezpieczeństwa w trakcie burz. Kiedy taka pogoda nas zaskoczy warto pamiętać, by stosować się do poniższych porad:
- nie stój pod jedynym w okolicy drzewem;
- unikaj dotykania metalowych przedmiotów;
- zostań w domu, jeśli możesz;
- zamknij drzwi i okna oraz zabezpiecz przedmioty na balkonach, parapetach i tarasach;
- odłącz od prądu sprzęt domowy;
- jeśli jedziesz samochodem, zjedź na parking z dala od drzew. Samochód jest bezpiecznym schronieniem przed burzą;
- w górach jak najszybciej zejdź ze szczytu;
- jeśli pływasz, jak najszybciej wyjdź z wody i oddal się od brzegu;
- unikaj otwartych przestrzeni;
- jeśli zauważysz niebezpieczne zdarzenie zadzwoń po pomoc;
- warto unikać przebywania w zagłębieniach terenu, w których szybko może gromadzić się woda; śledź ostrzeżenia i prognozy pogodowe.
"Zachowaj szczególną ostrożność. Obserwuj pogodę i zmieniające się warunki. Jeśli zbliżają się ciemne chmury, to znaczy, że za chwilę może pojawić się burza" - napisali specjaliści z IMGW na Facebooku.
Zobacz również:
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!