Reklama

IMGW

Czwartek, 31 sierpnia 2023 (11:49) Aktualizacja Czwartek, 21 września 2023 (14:42)
IMGW to instytut zajmujący się meteorologią, hydrologią, klimatologią i ochroną środowiska na terenie Polski. Instytut podlega Ministerstwu Infrastruktury. Jest finansowany ze środków publicznych oraz środków generowanych przez własną działalność komercyjną. Został utworzony na podstawie uchwały Rady Ministrów 30 grudnia 1972 roku jako połączenie Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego z Instytutem Gospodarki Wodnej.
IMGW - najważniejsze informacje
Budynek Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przy ulicy Marymonckiej w Warszawie /Krzysztof Chojnacki/East News /East News

IMGW - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    30.12.1972

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) to instytucja pełniąca funkcję meteorologiczną i hydrologiczną na terytorium Polski.  Finansowana jest z budżetu państwa, funduszy UE i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych oraz ze środków generowanych m.in. ze sprzedaży danych, prognoz pogody i serwisów internetowych.

Do głównych zadań IMGW zalicza się: prowadzenie dokładnych pomiarów i obserwacji meteorologicznych oraz hydrologicznych oraz jednoczesne zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie krajowych, a także zagranicznych materiałów pomiarowych. 

Instytut odpowiada również za rozpowszechnianie prognoz pogody i ostrzeżeń pogodowych. 

Dodatkowo odpowiedzialny jest za obserwację oraz prognozę jakości i poziomów zanieczyszczeń atmosferycznych i wodnych.
 
IMGW uczestniczy w działalności Światowej Organizacji Meteorologicznej (w skrócie: WMO) i innych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prowadzi współpracę z innymi organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadzi też działalność badawczą.

Temat IMGW znajdziesz również w serwisie:

IMGW - Wiadomości

IMGW - Wideo