Tłumy na ulicach Stambułu. Doszło do starć z protestującymi

Oprac.: Joanna Mazur
Blisko 300 tys. osób zgromadziło się przed siedzibą władz w Stambule w piątek. W Turcji od kilku dni organizowane są protesty w związku z aresztowaniem Ekrema Imamoglu, burmistrza Stambułu. Między protestującymi a policją doszło do starć. Służby użyły m.in. armatek wodnych.

Republikańska Partia Ludowa (CHP), główne ugrupowanie opozycyjne, powiadomiła, że w piątek wieczorem na proteście przed siedzibą władz 16-milionowego Stambułu zebrało się około 300 tys. ludzi.
Turcja. Masowe protesty w Stambule. Demonstranci starli się z policją
Protestujący wyrazili solidarność z zatrzymanym w środę opozycyjnym burmistrzem metropolii Ekremem Imamoglu, który jest uważany za politycznego rywala prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Jednak piątkowy protest nie przebiegał w spokojnej atmosferze. Tureckie media oraz korespondenci agencji AFP przekazali, że zarówno w Stambule, jak i w mieście Izmir, doszło do starć policji z protestującymi.
Mundurowi użyli gazu pieprzowego i wystrzelili gumowe kule w stronę zgromadzonych przed ratuszem w Stambule ludzi. Z kolei w Izmirze policja użyła armatek wodnych oraz gazu pieprzowego, aby rozgromić protestujących.
Turcja. Ekrem Imamoglu aresztowany. Na ulice wyszły tłumy ludzi
Agencja AP napisała wcześniej, że w czwartek do najbardziej zaciętych starć doszło na politechnice w Ankarze. By rozproszyć tłum demonstrujących, policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Studenci przekazali, że użyto gumowych kul. Władze zaprzeczyły doniesieniom o wykorzystaniu tego rodzaju środka przymusu.
W Stambule, Ankarze i Izmirze obowiązuje zakaz zgromadzeń.
Do aresztowania Ekrema Imamoglu, potencjalnego kandydata opozycji w najbliższych wyborach prezydenckich, doszło w środę. "Decyzja wymierzona w Imamoglu, jest zwieńczeniem trwających od miesięcy prawnych represji wobec działaczy opozycji w całym kraju" - wskazywał wówczas Reuters.
Recep Tayyip Erdogan, odnosząc się do zatrzymania burmistrza Stambułu ocenił, że "nie mamy czasu na show opozycji".
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!