Reklama

Poznań

Piątek, 12 stycznia 2024 (13:43)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (15:24)

Poznań to stolica Wielkopolski i archidiecezji poznańskiej, miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskich, nad rzekami: Wartą i Cybiną. Poznań jest jednym z najstarszych polskich miast i piątym pod względem liczby ludności.

Jeden z symboli Poznania - koziołki
Jeden z symboli Poznania - koziołki/Adam Wysocki/East News

Poznań

  • Liczba mieszkańców: 540 146 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 261,8 km²
  • Województwo: wielkopolskie
  • Prezydent: Jacek Jaśkowiak (od 2016 roku)

Poznań - historia

Dzieje miasta sięgają połowy X wieku, gdy na jednej z wysp położonych nad rzekami Wartą i Cybiną powstał gród pierwszych władców Polski, nazwany później Ostrowem Tumskim. To na tych terenach władca Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest, który odbył się w 966 roku

W 1253 roku Poznań otrzymał prawa miejskie. Dogodna infrastruktura szlaków handlowych sprawiła, że miasto szybko zyskało na znaczeniu. 

W latach 1815-1918 Wielkopolska była pod zaborem pruskim i na ponad sto lat Poznań zniknął z mapy Polski. W 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które trwało 52 dni i okazało się sukcesem. 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przez pierwszą dekadę Poznań szybko się rozwijał. W czasie II wojny światowej stolica Wielkopolski została w znacznym stopniu zniszczona. Zostało spalone Stare Miasto, zdewastowane zostały kościoły Śródmieścia i Ostrowa Tumskiego wraz katedrą, a ponad połowa budowli w Poznaniu została uszkodzona

Odbudowa miasta rozpoczęła się w 1945 roku. Po zakończeniu epoki komunizmu w 1989 roku w Poznaniu nastąpił etap gwałtownego rozwoju gospodarczego. Stolica Wielkopolski zaliczana jest dziś do największych polskich ośrodków przemysłowych, naukowych, kulturalnych, handlowych.

Poznań - nazwa

W "Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL", Stanisław Respond podaje, że nazwa Poznań pochodzi od imienia władcy grodu - Poznana.

Poznań - atrakcje

Poznań ma wiele cennych zabytków i atrakcji, do których zaliczają się m.in.: Ostrów Tumski, Ratusz, Zamek Cesarski, koziołki poznańskie, Fara Poznańska, Stary Browar, Okrąglak, domki budnicze, Pałac Górków, Fort III, a także dawne kolegium jezuickie.

Poznań - symbole

Herb Poznania to najstarszy symbol miasta, występuje w niemal niezmienionej formie od 1344 roku. Przedstawia mur obronny z trzema basztami oraz otwartą bramą. Na środkowej baszcie stoi tarcza gotycka z wizerunkiem orła w koronie, a na bocznych widać stojących świętych Piotra i Pawła. Po bokach są sześcioramienne gwiazdy, a pod nimi półksiężyce. Natomiast w bramie znajdują się skrzyżowane klucze i równoramienny krzyż.

Flaga Poznania jest prostokątna ma barwę białą, a pośrodku umieszczony jest herb miasta.

Hejnał Poznania to jeden z najstarszych hejnałów miejskich, którego historia sięga co najmniej czasów renesansu.

Poznań - ciekawostki

Rogal Świętomarciński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania. Rogale są głównym wypiekiem podczas obchodów ulicy Św. Marcina w Poznania 11 listopada. Tradycja ta ma ponad 100 lat. Według legendy, w 1981 roku proboszcz parafii Świętego Marcina ksiądz Jan Lewicki zaniepokojony biedą mieszkańców Poznania zaapelował do wiernych o pomoc. Poprosił parafian, by tak jak patron św. Marcin, zrobili dobry uczynek dla ubogich. Cukiernik Józef Melzer zaproponował, by bogatsi kupowali rogale, a biedniejsi otrzymywali je za darmo.

Koziołki poznańskie to kolejny znany symbol Poznania. Są jedną z atrakcji poznańskiego ratusza. W południe koziołki wychodzą ze środkowej wieży ratuszowej i przez minutę trykają się rogami. Historia koziołków o imionach: Pyrka i Tyrka ma swój początek w XVI wieku. Przy okazji przebudowy Ratusza zaplanowana została wielka uczta, a główną potrawą miał być udziec sarni, jednak został on nieumyślnie spalony. W związku z ratowaniem uroczystości, kuchcik przyprowadził dwa koziołki, które miały przypominać sarninę. Jednak białe koziołki wyrwały się i pobiegły na wieżę ratuszową. Zgromadzeni goście oglądali jak małe koziołki bodły się na gzymsie, co rozbawiło towarzystwo. Zwierzęta oddano właścicielowi, ale wojewoda polecił mistrzowi Bartłomiejowi, by wzbogacić mechanizm zegara o bodące się koziołki.

Poznań - Wiadomości

Poniedziałek, 22 lipca 2024 (15:01)
18-letni mężczyzna potrącony przez karawan pogrzebowy w Poznaniu. Nastolatek zignorował czerwone światło i wtargnął na przejście dla pieszych. Choć kolizja wyglądała groźnie, na szczęście nic...
Niedziela, 30 czerwca 2024 (11:00)
Niepokojące dla Kościoła dane dotyczące coraz mniejszej liczby powołań wymagają szczególnych rozwiązań. Jakie plany ma Kościół wobec spadającej liczby kapłanów? Jak będzie wyglądał nabór za kilka lat?
Sobota, 29 czerwca 2024 (20:01)
Sześciu strażaków zasłabło podczas ćwiczeń gaśniczych w Poznaniu. Dwóch z nich trafiło do szpitala, by tam przejść dalszą hospitalizację. Z medycznych informacji wynika, że u mężczyzn doszło do...

Poznań - Wideo

Czwartek, 12 października 2023 (18:22)
Brutalne zabójstwo w Poznaniu. Nie żyje 86-letnia kobieta. Ciało samotnie mieszkającej seniorki znaleziono w mieszkaniu na parterze po tym, jak zaniepokojeni sąsiedzi wezwali policję. Trwają...