Od czerwca wiele się zmieni. Lato szykuje pogodową niespodziankę
Gorąca wiosna to nie wszystko. Wygląda na to, że również latem słupki termometrów poszybują w górę. W wakacyjnych miesiącach może być jeszcze cieplej niż zwykle o tej porze roku. Na szczęście może uda się uniknąć suszy, bo latem deszczu nie powinno zabraknąć. Sprawdź prognozę pogody na lato.
Niedawno mogliśmy się cieszyć niemal letnią aurą. Było bardzo słonecznie i ciepło: temperatura zbliżyła się nawet do progu upału, wynoszącego 30 stopni Celsjusza. Tak gorąca wiosna budzi obawy o to, jak może wyglądać lato. Wiele wskazuje na to, że te obawy są uzasadnione. Być może czeka nas powtórka z poprzedniego, rekordowo ciepłego roku.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Maj jak z obrazka
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową prognozę pogody na okres od maja do sierpnia. Wynika z niej, że o ile jeszcze w przyszłym miesiącu pogoda będzie typowa dla tego okresu, to już latem znowu musimy się szykować na ekstremalne upały.
Z przedstawionego przez specjalistów z IMGW modelu wynika, że maj upłynie pod znakiem typowej dla niego aury. Zarówno temperatura, jak i suma opadów ma być typowa dla maja i mieścić się w normie wieloletniej.
Jeśli te prognozy się sprawdzą, to w maju możemy liczyć na typowe, wiosenne warunki. Będzie więc słonecznie i ciepło, z temperaturami nierzadko przekraczającymi 20 stopni Celsjusza, chociaż mogą też zdarzyć się chłodniejsze okresy. Nie zabraknie też deszczu, który spadnie w typowych dla maja ilościach.
W czerwcu zrobi się gorąco
Prognozy na czerwiec nie przyniosą ulgi tym, którzy mają dość rekordów gorąca. Według danych IMGW będzie to miesiąc cieplejszy od normy. W całym kraju temperatury będą wyższe od średniej z lat 1991-2020. Możliwe, że w tym miesiącu pojawią się upalne dni, podczas których temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Na ochłodę raczej nie ma co liczyć.
Ulgę w gorące dni mogą natomiast przynieść deszcze i burze, których w czerwcu nie zabraknie. Suma opadów będzie typowa dla tego miesiąca: w żadnym z województw nie powinna być niższa od średniej - prognozuje IMGW. To znaczy, że będzie sporo deszczu, a lokalnie zapewne również burz - typowych zjawisk dla tej pory roku.
Pogoda na lato: Gorące wakacje, ale z deszczem
W 2023 roku lato było rekordowo gorące, z falami upałów przetaczającymi się również przez Europę. Chociaż zjawisko El Niño już powoli się kończy, to z najnowszych prognoz wynika, że w tym roku w wakacje również będzie ekstremalnie ciepło - także w Polsce.
W lipcu z pewnością nie odpoczniemy od upałów. W całej Polsce będzie cieplej niż zwykle w tym miesiącu: temperatury wszędzie będą wyższe od normy wieloletniej. powinniśmy się więc spodziewać upalnych dni, a także bardzo ciepłych nocy. Około 30 stopni Celsjusza na termometrach nie będzie rzadkością.
Na szczęście jest też dobra wiadomość. Możliwe, że suma opadów w lipcu zmieści się w średniej wieloletniej. Dzięki temu nie powinna nam grozić susza, a liczne deszcze i letnie burze przyniosą przynajmniej krótkotrwałą ulgę.
Sierpień identyczny z lipcem
Kolejny letni miesiąc będzie gorący, ale jednocześnie niezbyt suchy. Cały kraj będzie się zmagał z temperaturami przekraczającymi normę z lat 1991-2020. Pogoda ma być taka sama jak w lipcu, czyli bardzo upalna, lecz jednocześnie z opadami deszczu typowymi dla sierpnia.
Jeśli te prognozy się potwierdzą, to nie tylko w lipcu, ale również w sierpniu może uda się nam uniknąć suszy, bo deszczu nie powinno zabraknąć.
Wakacje w Polsce mogą być upalne, ale deszcze i burze też będą się pojawiać.
Specjaliści z IMGW podkreślają, że prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością i ryzykiem błędu. Przewidywanie pogody na tak odległy termin jest niezwykle trudnie i wciąż - mimo wykorzystywania najnowszych technologii - nie zawsze się sprawdza.
Jest to orientacyjna, eksperymentalna prognoza pogody. Kolejne przewidywania mogą się od niej znacząco różnić.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!