Lato pełne niespodzianek. La Niña namiesza w pogodzie?
Planując wyjazd wakacyjny dopilnuj, żeby w bagażach znalazł się parasol. Okazuje się, że może się bardzo przydać. Wstępne prognozy zdradzają, że w najcieplejszych miesiącach deszczu będzie więcej niż można chcieć. Jednocześnie miłośnicy ciepła nie powinni narzekać, bo temperatury też będą wysokie. Sprawdź, jakiej pogody można się spodziewać w Polsce wiosną i latem.
Ostatnie miesiące były rekordowo ciepłe. Spory udział w tym miało między innymi potężne zjawisko El Niño. Na szczęście powoli traci ono swoją niszczycielską siłę i wkrótce zastąpi go jego przeciwieństwo, czyli La Niña. A to może latem zmienić pogodę również w naszej części świata.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda na lato: La Niña zmieni sytuację?
Zjawisko La Niña prowadzi do ochłodzenia wód Pacyfiku, co z kolei wpływa na klimat na całej planecie. Niestety, w związku z tym mogą się pojawić kolejne anomalie pogodowe, które czasem mogą mieć gwałtowny przebieg.
Latem gwałtowne ulewy i powodzie mogą nawiedzić Azję, Karaiby czy część Australii, podczas gdy duże obszary Ameryki Południowej być może będą się zmagać z potężnymi suszami.
W Europie latem najprawdopodobniej jednak unikniemy ekstremalnych zjawisk pogodowych, co nie oznacza, że ten okres będzie całkiem spokojny. Możliwe, że za kilka miesięcy między innymi do Polski nadciągną intensywne ulewy.
Wiosna z deszczem i zmianami
Z dostępnych obecnie modeli pogodowych wynika, że mniej więcej do połowy marca w naszym kraju będzie cieplej niż zwykle. Potem temperatury powinny wrócić do normy, a możliwe że pod koniec marca na pewien czas do naszego kraju znowu zawita jesienna, a być może nawet zimowa aura.
Wiele wskazuje na to, że w marcu doświadczymy wielu opadów, szczególnie na południu kraju. Tam według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej suma opadów będzie wyższa od średniej wieloletniej.
W kwietniu z kolei nastąpić może ciekawa sytuacja: w całym kraju będzie chłodniej niż zwykle o tej porze roku, a jednocześnie w całej Polsce opadów będzie wyraźnie więcej od średniej z lat 1991-2020.
Uspokojenie ma przyjść w maju. Jeśli prognozy długoterminowe się sprawdzą, w piątym miesiącu 2024 roku zarówno temperatury, jak i sumy opadów nie przekroczą normy z lat 1991-2020. Oznacza to, że w maju pogoda może być typowa dla tego miesiąca.
W czerwcu znowu może znowu nastąpić zwrot w pogodzie. Według Centrum Modelowania Meteorologicznego w tym miesiącu zarówno średnia temperatura, jak i suma opadów w całej Polsce będzie wyższa niż zazwyczaj.
Lato 2024 z oberwaniem chmury?
Planując wyjazd na wakacje warto się upewnić, czy tam, gdzie się akurat udajemy, nie podążą też ciemne chmury, z których spadną prawdziwe masy wody. A takie zdarzenia latem w Polsce mogą nie być niczym wyjątkowym.
Według modelu pogodowego CFS, dostępnego w serwisie Tropicaltidbits.com, latem Europa może doświadczyć sporych opadów deszczu. W lipcu ulewy mogą być częstym zjawiskiem praktycznie w całej Polsce. Szacuje się, że suma opadów znacząco przekroczy średnią.
W sierpniu najczęściej może padać w zachodniej części kraju, podczas gdy w centralnej Polsce zrobi się zdecydowanie bardziej sucho.
Chociaż lato może być zdecydowanie bardziej mokre niż zwykle, nie oznacza to, że nie będzie jednocześnie gorąco. Model CFS wskazuje, że również w Polsce, zarówno w lipcu jak i sierpniu będzie ciepło.
Możliwe, że pomimo działalności La Niñii, w lipcu i sierpniu naszym kraju temperatury mimo wszystko będą wyższe o około 1,2-2 st. C. od średniej wieloletniej. Przez wiele dni może więc być nie tylko ciepło, ale nawet upalnie.
Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem i nie zawsze się sprawdzają. Dlatego należy na bieżąco śledzić kolejne, aktualizowane doniesienia.
Źródło: IMGW, Tropicaltidbits.com
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!