Reklama

Reklama

Nowy członek Rady Mediów Narodowych. Jest decyzja prezydenta

Marek Rutka został powołany przez prezydenta w skład Rady Mediów Narodowych - przekazała w środę Kancelaria Prezydenta.

Według ustawy o Radzie Mediów Narodowych kadencja jej członków trwa sześć lat. W skład Rady wchodzi pięć osób: trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Kadencja Brauna w RMN zakończyła się 26 lipca. Według informacji medialnych kandydatami na miejsce Brauna byli: zgłoszony przez klub KO Paweł Olszewski, a przez klub Lewicy - Marek Rutka.

Rutka członkiem Rady Mediów Narodowych

Jak przekazała w środę KPRP na swej stronie internetowej, prezydent - postanowieniem z 26 lipca - powołał z dniem 27 lipca w skład RMN Marka Rutkę. Jak można przeczytać na stronie Sejmu, będący obecnie posłem klubu Lewicy Rutka jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, a z zawodu - nauczycielem akademickim.

Reklama

W lipcu - oprócz kadencji Juliusza Brauna - upłynęły także kadencje trójki członków RMN: Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej, Elżbiety Kruk.

22 lipca Sejm wybrał troje członków Rady: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS) - trójka ta była zgłoszona przez klub PiS.

Kompetencje Rady

W gremium zasiada także poseł Robert Kwiatkowski (obecnie koło PPS), który został zgłoszony przez klub Lewicy, a powołany do Rady przez prezydenta w 2020 roku. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 roku.

RMN została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 roku o Radzie Mediów Narodowych. Rada powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy