Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Nowy członek Rady Mediów Narodowych. Jest decyzja prezydenta
Marek Rutka został powołany przez prezydenta w skład Rady Mediów Narodowych - przekazała w środę Kancelaria Prezydenta.
Według ustawy o Radzie Mediów Narodowych kadencja jej członków trwa sześć lat. W skład Rady wchodzi pięć osób: trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.
Kadencja Brauna w RMN zakończyła się 26 lipca. Według informacji medialnych kandydatami na miejsce Brauna byli: zgłoszony przez klub KO Paweł Olszewski, a przez klub Lewicy - Marek Rutka.
Rutka członkiem Rady Mediów Narodowych
Jak przekazała w środę KPRP na swej stronie internetowej, prezydent - postanowieniem z 26 lipca - powołał z dniem 27 lipca w skład RMN Marka Rutkę. Jak można przeczytać na stronie Sejmu, będący obecnie posłem klubu Lewicy Rutka jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, a z zawodu - nauczycielem akademickim.
W lipcu - oprócz kadencji Juliusza Brauna - upłynęły także kadencje trójki członków RMN: Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej, Elżbiety Kruk.
22 lipca Sejm wybrał troje członków Rady: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS) - trójka ta była zgłoszona przez klub PiS.
Kompetencje Rady
W gremium zasiada także poseł Robert Kwiatkowski (obecnie koło PPS), który został zgłoszony przez klub Lewicy, a powołany do Rady przez prezydenta w 2020 roku. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 roku.
RMN została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 roku o Radzie Mediów Narodowych. Rada powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje