Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Kwaśniewski: wizyta Putina nowym początkiem dialogu

Po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że nasz kraj chce, aby ta wizyta była nowym początkiem dialogu między obydwoma krajami. Zapewnił, że Polska wchodząc do Unii Europejskiej nie odwróci się plecami do naszych wschodnich sąsiadów. Prezydent Rosji podkreślał rolę, jaką w ocieplaniu stosunków polsko-rosyjskich odegrał Aleksander Kwaśniewski. Putin poinformował, że głównymi tematami jego rozmów z Kwaśniewskim była m.in. współpraca gospodarcza, rozszerzenie Unii Europejskiej, walka z terroryzmem oraz współpraca NATO - Rosja. Putin spotkał się również z marszałkiem Markiem Borowskim i parlamentarzystami.

Po godzinie 15. prezydent Rosji spotkał się z marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim. Borowski powiedział, że ucieszyła go deklaracja Władimira Putina, iż bardzo mu leży na sercu zjednoczenie Europy. - Prezydent zwrócił uwagę, że Europa musi się jednoczyć, dlategonasz wybór Unii Europejskiej i wybór Rosji, który polega na tym, by z Unią Europejską ściśle współpracować, jest naszym wspólnym celem - mówił marszałek po spotkaniu z rosyjskim prezydentem.

Jak dodał, podczas rozmowy z Putinem "ruszyliśmy też troszeczkę sprawy przeszłości". - Ale nie ja je ruszyłem - zaznaczył Borowski. - Prezydent powiedział, że jest zdziwiony trochę tym, iż w Rosji o tych zadrach, które my mamy, niewiele się wie - relacjonował marszałek. - W Polsce jest inaczej. Wyjaśniłem to pokrótce i zaproponowałem, by o tych sprawach zaczęli mówić historycy i zaczęli uzgadniać fakty oraz by te fakty znalazły się np. w podręcznikach do historii w szkołach i na wyższych uczelniach - dodał. W Sejmie Putina przywitał szef Kancelarii Sejmu Krzysztof Czeszejko-Sochacki, który poprowadził Putina wraz towarzyszącą mu delegacją do gabinetu marszałka Sejmu.

Putin złożył kwiaty pod pomnikiem AK

/RMF24.pl

Władimir Putin złożył wiązankę goździków pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Putinowi towarzyszyli przedstawiciele Sejmu wraz z marszałkiem Markiem Borowskim. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem po spotkaniu w Sejmie z parlamentarzystami. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który w 1999 roku poświęcił papież Jan Paweł II, stoi na skwerze nieopodal gmachu Sejmu.

Putin: nowa jakość stosunków

/RMF24.pl

kontakty między mieszkańcami obu krajów - mówił Putin. Dodał, że w tej sprawie podobnego zdania jest prezydent Kwaśniewski. Pytany o odszkodowania na rzecz polskich ofiar represji stalinowskich, prezydent Rosji stwierdził stanowczo, że nie pozwoli przyrównywać represji okresu rządów Stalina z tym, co na ziemiach polskich robiła III Rzesza. - W Rosji przyjęto ustawę o rehabilitacji osób, które ucierpiały w wyniku politycznych represji. Przede wszystkim dotyczy to okresu stalinowskiego radzieckiej historii. Myślę, że z możliwości, jakie stwarza ta ustawa, mogliby skorzystać obywatele polscy, którzy ucierpieli w wyniku tych represji. Moim zadaniem, zadaniem rządu, jest stworzenie takich warunków, które umożliwiłyby w praktyce obywatelom polskim realizację swoich praw w ramach tej ustawy - mówił Putin.

Kwaśniewski: wchodząc do UE nie odwrócimy się od Wschodu

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapewnił, że Polska wchodząc do Unii Europejskiej nie odwróci się plecami do naszych wschodnich sąsiadów. - Wchodząc do UE nie chcemy odwrócić się plecami do naszych wschodnich sąsiadów, w tym Rosji - mówił Kwaśniewski. - Unia Europejska rozumie naszą postawę - zaznaczył polski prezydent. Podkreślił też, że Europa musi być rozumiana jako całość. - Podziały Europy prowadziły do nieszczęść - podkreślał Kwaśniewski. - Polska chce jak najbliższej współpracy z Rosją - deklarował po spotkaniu Kwaśniewski. Polski prezydent dodał, że rozmowy z Władimirem Putinem dotyczyły również ożywienia współpracy gospodarczej. - Chcemy uporządkować współpracę w dziedzinie gazu - powiedział Kwaśniewski. Dodał, że rozmawiano również o wymianie kulturalnej. - Jest ona dalece niezadowalająca - powiedział.- Trudny etap lat 90. mamy za sobą - mówił Kwaśniewski w odpowiedzi na pytanie rosyjskiego dziennikarza, czy zakończył się już okres "nieprostych" stosunków polsko-rosyjskich z lat 90. Polski prezydent tłumaczył, że powody trudności były różne. Mówił, że początek lat 90. to moment, kiedy państwa zdobywały wolność, suwerenność i rozpadał się Związek Radziecki.

Putin złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył dzisiaj wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Po złożeniu kwiatów Putin wpisał się do księgi pamiątkowej. Prezydentowi Rosji przedstawiona została też historia Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystość odbyła się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i orkiestry, która odegrała hymny Rosji i Polski. Ceremonię obserwowała kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców Warszawy.

Iwanow: nie zajmujemy się gestami tylko poważną polityką

Szef Rosyjskiej dyplomacji Igor Iwanow powiedział dzisiaj, że rosyjska delegacja z prezydentem Władimirem Putinem na czele przyjechała do Polski, żeby zajmować się "poważną polityką", a nie gestami. - Można zajmować się gestami, ale można też zajmować się poważnie realną polityką - mówił Iwanow w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, dlaczego w programie wizyty rosyjskiego prezydenta nie znalazło się ani złożenie wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, ani wystąpienie w Sejmie, jak to proponowała strona polska.

Ujawniono dokumenty przekazane przez Putina dotyczące gen. Sikorskiego

Kancelaria Prezydenta RP ujawniła dokumenty dotyczące gen. Władysława Sikorskiego przekazane dzisiaj prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Dokumenty pochodzą z teczki personalnej gen. Sikorskiego. Dokumentów jest 32. Duża część z nich to materiały ewidencyjne. W skład dokumentów wchodzą m.in. świadectwo maturalne z 1902 r., zaświadczenie z egzaminów na Politechnice Lwowskiej, zaświadczenia dokumentujące karierę oficerską Sikorskiego, a także dokumenty finansowe. Wśród materiałów znajduje się także rękopis autobiografii generała (na 15 kartkach, bez daty) Dokumenty pochodzą z lat 1902-1939. Ostatni - zaświadczenie filii archiwum wojskowego w Gdańsku z 1941 r. - stwierdza posiadanie teczki personalnej Sikorskiego. Dokumenty z teczki personalnej gen. Sikorskiego Prezydent RP zamierza złożyć w Archiwum Państwowym.

/RMF

To pierwsza od ponad ośmiu lat wizyta prezydenta Rosji w Polsce. Przed godz. 11. na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się oficjalna ceremonia powitania. Uroczystość powitania odbyła się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Orkiestra wojskowa odegrała hymny obu państw. W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Leszek Miller, szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz, wicepremier, minister infrastruktury Marek Pol, minister gospodarki Jacek Piechota, a także ministrowie z Kancelarii Prezydenta.

Samolot Putina wylądował w nocy na warszawskim lotnisku wojskowym Okęcie z ponad godzinnym opóźnieniem. Rosyjskiego przywódcę witał szef prezydenckiego Biura Spraw Międzynarodowych Andrzej Majkowski. Powitanie trwało krótko. Putin nie podszedł do oczekującej go na lotnisku około 30-osobowej grupy dziennikarzy polskich i korespondentów zagranicznych. Wraz z towarzyszącymi osobami udał się do hotelu "Sheraton", w którym zatrzymał się podczas pobytu w Warszawie. Do obsługi wizyty prezydenta w Polsce akredytowało się ok. 650 dziennikarzy polskich, korespondenci zagraniczni w naszym kraju oraz blisko 100 dziennikarzy rosyjskich.

Posłowie chcą pytać Putina o gospodarkę i przeszłość

Pytania o sprawy gospodarcze, o deficyt handlowy z Rosją - zdominują dzisiejsze spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych z prezydentem Władimirem Putinem. Nie zabraknie też pytań o bolesne sprawy związane z przeszłością. Posłowie nie będą mieli wiele czasu na rozmowę z Putinem. Zgodnie z programem spotkania przekazanym przez marszałka Sejmu, dla posłów z jednego klubu przewidziano 1-2 minuty na wypowiedź, w tym możliwość zadania tylko jednego pytania. Całe spotkanie ma potrwać ok. 75 minut.

- Będziemy kładli nacisk na sprawy gospodarcze. To nas w szczególny sposób interesuje. Deficyt w handlu z Rosją jest tak ogromny, że ten problem trzeba poruszać na każdym spotkaniu ze stroną rosyjską - uważa Zbigniew Kuźmiuk (PSL). Jak powiedział dziennikarzom, tych spraw nie da się załatwić na poziomie rządu, bo mamy do czynienia z prywatnymi podmiotami gospodarczymi. - Ale to one muszą wykorzystać klimat, który tworzą politycy. Ta wizyta niewątpliwe klimat dla biznesu poprawi - ocenia polityk PSL. Również szef klubu SLD Jerzy Jaskiernia chce rozmawiać przede wszystkim o sprawach gospodarczych, bo - jak podkreśla - "tutaj przełom jest potrzebny i oczekiwany".

Warszawa oczekuje na przeprosiny strony rosyjskiej

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax dał do zrozumienia, że Warszawa oczekiwałaby od strony rosyjskiej moralnego gestu przeprosin za komunistyczne represje.

"Rozumiemy całą złożoność i tragizm przezwyciężania przez dzisiejszą demokratyczną Rosję jej sowieckiej, totalitarnej przeszłości. Rozumiemy, że potrzebny jest czas, który leczy rany" - powiedział Kwaśniewski w wywiadzie, którego pełny tekst przedstawia dzisiaj dziennik "Kommiersant".

"Ale, co mamy powiedzieć ofiarom represji, które mają obecnie ponad 80, 90 lat, które cierpliwie oczekują zadośćuczynienia. 'Poczekajcie'?" - pytał prezydent.

Wg Kwaśniewskiego, Polacy oczekują zrozumienia dla swej wrażliwej i zranionej pamięci. "Najtrudniejsze było ujawnienie prawdy o katyńskiej tragedii i bardzo cenimy, że w Rosji doszło do tego" - mówił prezydent. "Myślę, że nastał dzisiaj spokojny czas dla obiektywnego spojrzenia na te czy inne problemy przeszłości, ale nie w kategoriach politycznych. To są kwestie z dziedziny moralności, nie polityki" - podkreślił Kwaśniewski.

Zadeklarował jednocześnie zdecydowaną wolę rozszerzania współpracy z Rosją.

Ciosek: Będzie rozmowa o odszkodowaniach dla sybiraków

/RMF

Prezydent Kwaśniewski nie pominie kwestii odszkodowań dla sybiraków w rozmowie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem - twierdzi gość "Faktów" RMF Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Rosji. - Osobiście o tym mu przypominałem - podkreśla Ciosek i dodaje, że brak odszkodowań dla byłych zesłańców jest bardzo poważnym problemem.

Od Niemców otrzymaliśmy odszkodowania, a od Rosjan czy też od Związku Radzieckiego - nie. Problem polega na tym, że Rosjanin za śmierć, za utratę zdrowia, za represję, za prześladowania otrzymuje jakąś symboliczną kwotę i jest to bardzo poważny, moralny problem. Czy można wyceniać w zależności od narodowości cenę życia czy zdrowia? - mówi Ciosek.

Jego zdaniem temat białoruskich opozycjonistów, którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach będzie poruszony w rozmowach z Putinem. - W ogóle jest problem Białorusi. Rosja rozwija się dynamicznie. Podobnie Polska i Litwa i zostaje taka samotna wyspa w procesie integracji europejskiej - Białoruś - twierdzi gość "Faktów".

Stanisław Ciosek podkreślił, że najważniejsze jest to, iż prezydenci Polski i Rosji będą rozmawiać bez pośredników przez około pięć godzin. Doradca prezydenta do spraw międzynarodowych przyznał też, że porozumienie polsko-rosyjskie w sprawie dostaw gazu może nie zostać dzisiaj uzgodnione. Przeczytaj cały wywiad

LPR wystosowała list do prezydenta Rosji

Ukarania winnych zbrodni ludobójstwa w ZSRR na obywatelach polskich i rekompensat dla sybiraków domaga się Liga Polskich Rodzin w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rzecznik klubu LPR Antoni Macierewicz powiedział dzisiaj na konferencji prasowej, że list zostanie przekazany Putinowi "kanałami dyplomatycznymi" - za pośrednictwem ambasady, a główne jego tezy zostaną przedstawione prezydentowi Rosji podczas spotkania w Sejmie. W spotkaniu z parlamentarzystami z ramienia LPR mają wziąć udział: Macierewicz oraz wiceszef klubu Roman Giertych.

Wizyta Putina w komentarzach rosyjskiej prasy

"Wizyta Władimira Putina w Polsce to przełomowe wydarzenie", "ocieplenie w stosunkach między Polską a Rosją" - to tylko niektóre cytaty z rosyjskiej prasy. Rosyjskie gazety zazwyczaj nie zauważają Polski, jednak z okazji wizyty Putina w Warszawie, zamieszczają niezwykle pozytywne komentarze.

Jutro rozmowy o współpracy gospodarczej

Jutro obaj prezydenci będą uczestniczyć w II Forum Gospodarczym Polska-Rosja w Poznaniu. W trakcie Forum ma być powołana Polsko-Rosyjska Rada Biznesu. Polskim biznesmenom zależy, aby ta wizyta przyniosła możliwości rozwoju współpracy gospodarczej. Podczas pobytu Putina w Polsce planowane jest podpisanie dwóch umów o współpracy regionalnej między Gdańskiem i Kaliningradem oraz Pskowem i Zieloną Górą. Być może zostanie też podpisana umowa o współpracy turystycznej. Na jutro przewidziano też spotkanie prezydenta Rosji z premierem Leszkiem Millerem.

Putinowi towarzyszy około 150 biznesmenów oraz blisko 80-osobowa grupa dziennikarzy.

Utrudnienia w ruchu na ulicach Warszawy

/RMF

Zakazy parkowania, zamknięte ulice, a nawet chodniki - takie utrudnienia napotkamy dziś i jutro w stolicy w związku z wizytą prezydenta Rosji w Polsce. Trasy przejazdu i miejsce noclegu Władimira Putina chronić będzie 300 policjantów z Komendy Stołecznej. Utrudnienia związane z wizytą rosyjskiego przywódcy dotkną wszystkich mieszkańców stolicy: i tych zmotoryzowanych, i tych pieszych.

/RMF

hotelu. Rzecznik stołecznej policji Dariusz Janas tłumaczy, że środki są szczególne, bo gość także jest wyjątkowy. - Pamiętajmy, że jest to wizyta szczególnego gościa, dlatego w sposób szczególny musimy się do niej przygotować, licząc się z trudnościami, jakie niesie wizyta; tak, jak wizyta gości w naszym domu - mówi RMF Janas. Do tych ograniczeń trzeba jeszcze dodać konieczność zatrzymywania ruchu na ulicach, którymi będzie przejeżdżać rosyjski prezydent. Dotyczy to głównie wspomnianego Śródmieścia i Traktu Królewskiego. Policjanci zapewniają, że przerwy będą trwały najwyżej kilka minut.

Rosyjskie media: o odszkodowaniach dla polskich ofiar komunizmu

Rosyjskie media, informujące o pobycie prezydenta Władimira Putina w Warszawie, zwracają uwagę na poruszenie przez polityków kwestii ewentualnych odszkodowań dla polskich ofiar systemu sowieckiego. Media przytaczają wywiad Aleksandra Kwaśniewskiego dla agencji Interfax, w którym zasugerował on, że Warszawa oczekiwałaby od strony rosyjskiej moralnego gestu przeprosin za komunistyczne represje.

Lisak: najważniejsze, że w Kaliningradzie nie ma broni nuklearnej

Zdaniem szefa klubu UP Janusza Lisaka najważniejsze w spotkaniu rosyjskiego prezydenta z parlamentarzystami było zapewnienie ze strony Putina, że w Obwodzie Kaliningradzkim nie ma i nie będzie broni nuklearnej.

Tober: Miller z Putinem o współpracy gospodarczej

Problemy współpracy gospodarczej zdominują jutrzejsze spotkanie premiera Leszka Millera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Będzie to kontynuacja rozmowy, którą szef polskiego rządu odbył z prezydentem Putinem podczas swojej grudniowej wizyty w Moskwie - powiedział rzecznik rządu Michał Tober. - Ten nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich - jak to się powszechnie uważa - należy wypełnić treścią, konkretami, przede wszystkim w obszarze współpracy gospodarczej - zaznaczył. Miller będzie rozmawiał z Putinem jutro rano podczas wspólnego śniadania w hotelu Sheraton.

RMF/PAP

Zobacz także