Włodzimierz Cimoszewicz - wykształcenie i działalność zawodowa
Włodzimierz Cimoszewicz jest absolwentem XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy w Warszawie. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Sześć lat później uzyskał stopień doktora nauk prawnych ze specjalizacją w zakresie prawa międzynarodowego publicznego. W latach 1972–1985 pracował jako asystent, a potem adiunkt w Zakładzie Organizacji Międzynarodowych Instytutu Prawa Międzynarodowego WPiA UW.
Włodzimierz Cimoszewicz wykładał również na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie pracował w Katedrze Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa.
Włodzimierz Cimoszewicz - kariera polityczna
Karierę polityczną rozpoczął jako
działacz organizacji młodzieżowych. Na przełomie lat 60. i 70.
był członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej oraz członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich. W czasach
PRL-u był związany z
Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą. W 1985 r.
wycofał się z aktywności politycznej, przenosząc się do Kalinówki Kościelnej na Podlasiu, gdzie objął gospodarstwo rolne swoich teściów.
Do czynnej działalności politycznej
wrócił po zmianach zapoczątkowanych obradami Okrągłego Stołu. W wyborach parlamentarnych w 1989 r.
został wybrany posłem na Sejm kontraktowy z ramienia PZPR. Rok później, już jako kandydat
Lewicy Demokratycznej, otrzymał mandat poselski. W ławach sejmowych zasiadał nieprzerwanie do roku 2005. W latach 1999–2011 był związany z ugrupowaniem
SLD.
Włodzimierz Cimoszewicz pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Waldemara Pawlaka. W latach 1995–1996 był wicemarszałkiem Sejmu. Następnie po dymisji Józefa Oleksego z funkcji Prezesa Rady Ministrów, Cimoszewicz stanął na czele rządu. Stanowisko to piastował do października 1997 r. W latach 2001–2005 sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych.
Włodzimierz Cimoszewicz startował w wyborach prezydenckich w roku 2005. Z walki o fotel prezydenta zrezygnował jeszcze przed I turą. W latach 2007–2015 pełnił funkcję senatora.
W wyborach w 2019 r. uzyskał mandat eurodeputowanego, startując z pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej jako kandydat SLD.
Włodzimierz Cimoszewicz - odznaczenia
Włodzimierz Cimoszewicz ma na swoim koncie wiele wyróżnień. Został odznaczony m.in. Orderem Zasługi (Grecja, 1997), Krzyżem Wielkim Orderu Narodowego Zasługi (Francja, 1997), Krzyżem Wielkim Orderu św. Michała i św. Jerzego (Wielka Brytania, 2004) i Krzyżem Wielkim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” (Litwa, 2005).
Włodzimierz Cimoszewicz został uhonorowany tytułem doktora honoris causa amerykańskich uniwersytetów – Appalachijskiego oraz Karoliny Południowej. W 2009 r. otrzymał Medal Zasłużony dla Tolerancji przyznany przez Fundację Ekumeniczną Tolerancja.
Włodzimierz Cimoszewicz - życie prywatne
Włodzimierz Cimoszewicz zawarł związek małżeński z Barbarą Aponowicz. Ma dwoje dzieci - Małgorzatę i Tomasza. Prowadzi gospodarstwo rolne w Kalinówce Kościelnej. Deklaruje się jako ateista.