Reklama

Jan Paweł II

Poniedziałek, 10 października 2022 (10:55)AktualizacjaPiątek, 9 lutego 2024 (12:55)

Karol Wojtyła, Jan Paweł II, to polski duchowny rzymskokatolicki, poeta, poliglota, aktor niezawodowy, dramaturg i pedagog. Biskup pomocniczy diecezji krakowskiej, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał prezbiter, zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku 264. papież Kościoła Katolickiego. Trzeci w historii papież pod względem długości urzędowania.

Papież Jan Paweł II podczas spotkania z królową Elżbietą II
Papież Jan Paweł II podczas spotkania z królową Elżbietą II/ARTHUR EDWARDS / POOL / AFP/AFP

Jan Paweł II

  • Data urodzenia:18.05.1920
  • Miejsce urodzenia:Wadowice
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:02.04.2005

Jan Paweł II — wykształcenie

Karol Wojtyła wraz z ojcem opuścił w 1938 roku Wadowice i przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które musiał przerwać po niemieckiej inwazji na Polskę.

Pod koniec 1942 roku zgłosił się do rezydencji arcybiskupa krakowskiego w celu przyjęcia na studia kapłańskie. Niedługo po tym rozpoczął kursy w konspiracyjnym podziemnym seminarium prowadzonym przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.

Po zakończeniu wojny i uzyskaniu święceń kapłańskich Wojtyła został wysłany przez kardynała Sapiehę do Papieskiego Międzynarodowego Ateneum Angelicum w Rzymie, gdzie studiował od 26 listopada 1946 roku. W lipcu 1947 uzyskał licencjat z teologii świętej, 14 czerwca 1948 zdał egzamin doktorski, natomiast 19 czerwca 1948 roku Karol Wojtyła obronił pracę doktorską.

Wrócił do Polski w 1948 roku, a od 1949 zaczął być wykładowcą etyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1953 Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjął pracę habilitacyjną Wojtyły, a w 1954 roku uzyskał tytuł doktora z teologii sakralnej.

Jan Paweł II — kariera zakonna

Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła otrzymał w dniu 1 listopada 1946 roku. Po powrocie z Włoch został wikariuszem w parafii przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Niegowici (24 km od Krakowa). Niecały rok później został przeniesiony do parafii świętego Floriana w Krakowie.

28 września 1958 roku został konsekrowany na biskupa pomocniczego w diecezji krakowskiej i został najmłodszym biskupem w Polsce. Wojtyła brał udział w Soborze Watykańskim II (1962-1965).

13 stycznia 1964 papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Krakowa, a 26 czerwca 1967 roku ten sam papież ogłosił awans Wojtyły do Kolegium Kardynalskiego.

16 października 1978 roku konklawe wybrało kardynała Wojtyłę na papieża. Po wyborze przyjął imię Jan Paweł II. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, natomiast 27 kwietnia 2014 papież Franciszek dokonał kanonizacji Jana Pawła II.

Jan Paweł II — życie prywatne

Ojciec Wojtyły był wojskowym. Służył w stopniu podoficera w armii austro-węgierskiej, a następnie jako kapitan w Wojsku Polskim. Jego matka — Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska — zmarła 13 kwietnia 1929 roku chorując na serce i nerki, gdy Karol Wojtyła miał niespełna 9 lat. Z kolei jego ojciec zmarł 18 lutego 1941 roku na atak serca. Był najmłodszym z trojga dzieci pary, miał siostrę — Olgę, która zmarła jako niemowlę przed narodzinami Karola Wojtyły oraz brata — Edmunda, który zmarł zimą 1932 roku podczas epidemii szkarlatyny. Przed ukończeniem przez Wojtyłę 21. roku życia nie żył już nikt z jego najbliższej rodziny.

Karol Wojtyła był wielkim fanem piłki nożnej, w którą grał jako dziecko. Kibicował krakowskiej Cracovii. Oprócz tego uwielbiał jazdę na nartach i kajaki. Od czasów gimnazjum występował w przedstawieniach teatralnych, gdzie często grał główne role. Od czasów studenckich po zostanie papieżem bardzo chętnie wybierał się na górskie wędrówki.

Jan Paweł II — poglądy

Papież Jan Paweł II nauczał o tradycyjnej roli kobiety, antykoncepcji, homoseksualizmie oraz celibacie księży. We wszystkich tych aspektach odnosił się do tradycyjnej nauki Kościoła Katolickiego.
Temat Jan Paweł II znajdziesz również w serwisie: geekweek, Historia, Kobieta, Film, Muzyka, Sport, Biznes, Motoryzacja

Jan Paweł II - Wiadomości

Sobota, 27 stycznia 2024 (22:08)
Barbara Nowak nie rezygnuje z mocnego języka w mediach społecznościowych. Tym razem na jej celowniku znalazła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. "Nie jeden dzień, a cały rok młodzież będzie...
Niedziela, 31 grudnia 2023 (14:42)
W najnowszym sondażu Polki i Polaków zapytano "czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że nowy rząd powinien wypowiedzieć dotychczasowy Konkordat z Kościołem i negocjować zasady na linii państwo-Kościół...

Jan Paweł II - Wideo

Niedziela, 2 kwietnia 2023 (21:53)
"Poczucie wielu Polaków, że Jan Paweł II był ich papieżem (...) to jest jedna z najważniejszych rzeczy dla pewnego pokolenia" — powiedział w "Gościu Wydarzeń" Michał Kłosowski. Watykanista starał...