Reklama

Zielona Góra

Piątek, 16 lutego 2024 (11:23)AktualizacjaŚroda, 21 lutego 2024 (12:42)

Zielona Góra to miasto na prawach powiatu, jedna z dwóch (obok Gorzowa Wielkopolskiego) stolic województwa lubuskiego. Miasto położone jest w zachodniej części Polski, nad rzeką Odrą. Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego. To ważny ośrodek gospodarczy, przemysłowy, kulturalny oraz oświatowy i naukowy. Zielona Góra nazywana jest stolicą polskiego wina. Historia produkcji tego napoju sięga w regionie XI wieku.

Zielona Góra
Zielona Góra/Mateusz Grochocki/East News

Zielona Góra

  • Liczba mieszkańców: 139 503 (2022 r.)
  • Powierzchnia: 278,32 km²
  • Województwo: lubuskie
  • prezydent: Janusz Kubicki (od 2006 r.)

Zielona Góra - historia

W X wieku na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego istniała osada rolnicza. Z kronik wynika, że pierwsi mieszkańcy przybyli do Zielonej Góry w 1222 roku za sprawą Henryka Brodatego. 

Od XIII w. Zielona Góra wraz z Dolnym Śląskiem była we władaniu najpierw Czech, a potem Niemiec. W 1323 roku, decyzją Henryka IV Wiernego, Zielona Góra uzyskała prawa miejskie. 

Pod koniec XV w. księstwo głogowskie wraz z całym Śląskiem znalazło się w rękach Władysława Jagiellończyka. W XVI w. Zielona Góra i ziemi nadodrzańskie znalazły się pod rządami dynastii Habsburgów. 

W XVII wieku w Zielonej Górze odbywały się głośne "procesy czarownic". Kobiety, które podejrzewano o rzucanie czarów były poddawane torturom, łącznie z paleniem ich na stosach. W XIX wieku w mieście rozwinął się przemysł. Powstały m.in.: wytwórnia win Gremplera, fabryka włókiennicza Förstera oraz fabryka konstrukcji mostowych i wagonów Beuchelta.

Zielona Góra - stolica polskiego wina

Zielona Góra ma bogatą historię produkcji wina. W XIV wieku miasto przodowało w uprawie winorośli, a w XVIII wieku było ponad 700 domków winiarskich. Do dziś zachowały się tylko trzy, a wśród nich domek winiarski Augusta Gremplera z 1818 roku. 

W 1826 roku na terenie Zielonej Góry powstała pierwsza w Niemczech wytwórnia wina musującego firmy Grempler, którą po II wojnie światowej zastąpiła Lubuska Wytwórnia Win.

Tradycja winiarska obecna jest w Zielonej Górze do dzisiaj. Co roku w połowie września w stolicy województwa lubuskiego organizowane jest Święto Wina w Polsce - Winobranie, nazywane także Dniami Zielonej Góry.

Zielona Góra - nazwa

Nazwa Zielona Góra (niem. Grünberg in Schlesien) pochodzi prawdopodobnie od wzgórza porośniętego dawniej bujną roślinnością, u podnóży którego powstała osada rolnicza. Gdy ziemie zachodnie były pod władzą Niemiec miasto Zielona Góra nosiło nazwę Grünberg.

Zielona Góra - atrakcje

Zielona Góra ma wiele atrakcyjnych miejsc i zabytków, a wśród nich: Ratusz, stary rynek, palmiarnia, Park Winny, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Dolina Gęśnika, Planetarium Wenus, zielonogórski deptak, Park Książęcy Zatonie, szlak bachusikowy oraz ogród botaniczny w Zielonej Górze.

Zielona Góra - symbole

Herb Miasta Zielona Góra przedstawia czarnego orła na żółtym tle, oznaczającego historyczną przynależność miasta do Śląska.

Flaga Miasta Zielona Góra to prostokątny płat tkaniny, podzielony na trzy pasy: pionowy żółty, górny biały i dolny zielony.

Hejnał Miasta Zielona Góra to pieśń "Hymn ziemi lubuskiej", która powstała w 1946 roku. Hejnał odgrywany jest codziennie, w samo południe z wieży ratuszowej.
Temat Zielona Góra znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport, Biznes

Zielona Góra - Wiadomości

Poniedziałek, 25 grudnia 2023 (16:10)
Kierowca osobowego subaru, jadący DW 282 pod Zieloną Górą, może mówić o dużym szczęściu. Z niewiadomych przyczyn jego pojazd wypadł z drogi i dachował. Na miejsce błyskawicznie przyjechali strażacy...

Zielona Góra - Wideo