Reklama

Roman Giertych

Poniedziałek, 7 listopada 2022 (17:49) Aktualizacja Wtorek, 19 września 2023 (10:55)
Roman Giertych to polski polityk oraz prawnik. Był ministrem edukacji narodowej, wiceprezesem Rady Ministrów oraz prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Po karierze politycznej powrócił do działań jako adwokat.
Roman Giertych - najważniejsze informacje
Roman Giertych /AP/Associated Press /East News

Roman Giertych - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    27.02.1971

  • Miejsce urodzenia:

    Śrem

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Roman Giertych to polski polityk oraz prawnik. Był ministrem edukacji narodowej, wiceprezesem Rady Ministrów oraz prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. Po karierze politycznej powrócił do działań jako adwokat.

Roman Giertych – życiorys

Roman Giertych urodził się 27 lutego 1971 roku w Śremie. Wychowywał się jednak w Kórniku, gdzie zdobył średnie wykształcenie. Studia ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1994 roku obronił dyplom na Wydziale Prawa, a 6 lat później ukończył aplikację adwokacką

Polityka w rodzinie Romana Giertycha była na co dzień. Jego pradziadek był znanym sędzią, a dziadek dyplomatą oraz politykiem. Z polityką związany był również ojciec – Maciej Marian Giertych.

Roman Giertych – kariera polityczna

Od 1993 roku kandydował w wyborach parlamentarnych. Po wyborach w 2001 roku został posłem. Trzy lata później został wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej. Przez kolejną kadencję pracował jako przewodniczący Komisji do spraw Służb Specjalnych. 

W latach 2006-2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra edukacji narodowej. To właśnie za jego kadencji przywrócono matematykę na maturze. Jego kariera polityczna zakończyła się w 2007 roku. Wtedy to przegrał w wyborach parlamentarnych. Po porażce zdecydował się odejść od polityki.

Jednak Giertych powraca do polityki i w wyborach do parlamentu startuje z listy Koalicji Obywatelskiej.

Roman Giertych – kariera adwokacka

Roman Giertych otworzył własną kancelarię adwokacką w 2007 roku. Jego klientami są głównie osoby ze świata politycznego. Reprezentował w sprawach sądowych takie osoby jak Donald Tusk czy Radosław Sikorski. 

Prawnik skierował do Międzynarodowego Trybunału Karnego zgłoszenie w sprawie Zbigniewa Ziobry. Dotyczy ona nieuprawnionych aresztów, zatrzymań oraz wymuszania zeznań.

Roman Giertych – życie prywatne

W 1993 roku Roman Giertych poznał swoją przyszłą żonę – Barbarę. Para poznała się na zlocie Młodzieży Wszechpolskiej, a w 1998 roku wzięli ślub. Doczekali się czwórki dzieci: Marii, Karoliny, Leona i Alicji. 

Adwokat znany jest również ze swojej działalności internetowej. Na jego profilu na Twitterze oraz YouTube zobaczyć można komentarze dotyczące różnych zdarzeń w świecie politycznym.

Temat Roman Giertych znajdziesz również w serwisie:

Roman Giertych - Wiadomości

Roman Giertych - Wideo