Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Kongres PiS i wielkie połączenie. Do gry wchodzi nowy gracz

Michał Woś, a nie jak wcześniej planowano - Beata Kempa - ma być jednym z członków kierownictwa PiS, jeśli dojdzie do oficjalnego połączenia tej partii z Suwerenną Polską. Woś będzie zastępował Zbigniewa Ziobrę do czasu jego powrotu do zdrowia. Kempa wypadła z tej układanki wskutek przyjęcia funkcji doradcy prezydenta Andrzeja Dudy. 



PiS i Suwerenna Polska są coraz bliżej decyzji o połączeniu. Ma zostać ogłoszona podczas kongresu w Przysusze 12 października
PiS i Suwerenna Polska są coraz bliżej decyzji o połączeniu. Ma zostać ogłoszona podczas kongresu w Przysusze 12 października/Jacek Szydłowski/Agencja FORUM

Wielkimi krokami zbliża się połączenie PiS z Suwerenną Polską. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do niego 12 października podczas przełożonego kongresu PiS w Przysusze.

Na kongresie ma także dojść do zmian w strukturze partyjnej. Jak już pisaliśmypowstanie komitet wykonawczy, w skład którego wejdzie około 20 najbardziej aktywnych posłów. Na czele komitetu stanie Mariusz Błaszczak, który będąc jednocześnie szefem klubu PiS, ma koordynować prace tego nowego organu. W ramach komitetu będą działały różne podzespoły, zajmujące się konkretnymi tematami np. gospodarką czy sprawami prawnymi.

PiS a Suwerenna Polska. Michał Woś zastąpi Zbigniewa Ziobrę

Oprócz komitetu wykonawczego nadal funkcjonować będzie komitet polityczny w obecnej formule. Ma przyjąć formę swoistej rady nadzorczej, która będzie odpowiadała za prace strategiczne wewnątrz partii. Komitet polityczny nie odgrywa jednak w PiS kluczowej roli, zbiera się rzadko i nie on podejmuje najważniejsze decyzje. Te zapadają na tzw. PKP, czyli prezydium komitetu politycznego. 

To ciało, jeśli dojdzie do połączenia z Suwerenną Polską, ma zostać uzupełnione o dwójkę polityków Suwerennej Polski. Mają to być Zbigniew Ziobro oraz Patryk Jaki. Kolejne dwie osoby wejdą także do komitetu politycznego. O rozmowach i kuszeniu Patryka Jakiego przez PiS pisał Jakub Szczepański tutaj. 

Z wiadomych względów zdrowotnych Ziobro nie będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniach prezydium, więc będzie go zastępował inny polityk. Pierwotnie miała to być była europosłanka Beata Kempa, o czym także informowaliśmy w Interii.

Teraz, jak wynika z naszych informacji, to się zmieniło. Dlaczego? Niedawno, 18 września, Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Kempa została doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Dla Nowogrodzkiej i prezesa PiS to wyklucza jakąkolwiek współpracę z nią. 

- Raz, że nie będzie miała czasu ani możliwości, by jednocześnie pracować dla prezydenta i pełnić funkcję partyjną. A dwa, ze relacje prezesa i partii z prezydentem są, jakie są. Nikogo więc nie zaskoczyła ta zmiana - mówi nasze źródło z Nowogrodzkiej. Zamiast Kempy w prezydium komitetu politycznego Ziobrę zastąpiłby więc poseł Michał Woś, wiceprezes Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości. 

PiS a Suwerenna Polska. Partie połączą się w Przysusze?

Takie są plany i decyzje kierownictwa PiS. Politycy Suwerennej Polski przyznają, że oferta PiS leży na stole, ale jak mówią, ostatecznej decyzji nie podjęli i jeszcze nie przekazali, choć najbardziej na dziś realny scenariusz jest taki, że do połączenia dojdzie. 

Z kolei najważniejsi politycy PiS, z którymi rozmawiamy, przekonują, że "temat jest domknięty", a gdyby kongres w Przysusze odbył się wedle pierwotnych planów 28 września, to "byłoby już po wszystkim". - A tak będą dwa tygodnie medialnych spekulacji, czy się połączymy czy nie - narzeka jeden z naszych rozmówców z PiS. 

To pokazuje, że między obiema formacjami jest spora doza nieufności i nie wszyscy są entuzjastami szybkiego połączenia. Zarówno po stronie PiS, jak i Suwerennej Polski.

Ziobrystów niepokoi fakt, że PiS bardzo prze do połączenia właśnie teraz, jeszcze przed ogłoszeniem kandydata na prezydenta. - Obawiają się, że kupią kota w worku - mówił nam jakiś czas temu jeden z polityków PiS, relacjonując rozmowy i wyjaśniając, że chodzi o wybory prezydenckie i to, kto zostanie kandydatem PiS. 

- Jeśli będzie to ktoś, kto jest nie na rękę ich środowisku, to będą mieli zgryz, jak do tego podejść - uważa nasz rozmówca. A już całkiem czarnym snem ziobrystów jest scenariusz, w którym kandydatem na prezydenta w wyniku nieoczekiwanego zwrotu akcji zostałby np. Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj nic na to nie wskazuje, ale nikt z PiS ani z Suwerennej Polski nie jest w stanie całkowicie wykluczyć takiego scenariusza. Pytanie, co jak wtedy zachowają się ziobryści? Dlatego z tego środowiska płyną głosy, że decyzję o ewentualnym połączeniu lepiej byłoby podjąć później, już znając kandydata PiS w wyborach prezydenckich. Sęk w tym, że oferta prezesa PiS może być już wtedy nieaktualna. 

PiS. Jarosław Kaczyński chce porządków w partii

Jarosławowi Kaczyńskiemu bardzo zależy na tym, by do połączenia doszło na najbliższym kongresie w Przysusze.

- Prezes chce jak najszybciej poukładać wewnętrzne sprawy, by móc zająć się kampanią. Dlatego nie chce już tego odwlekać w czasie - uważa jeden z naszych rozmówców.

Sytuacji nie poprawiają jednak publiczne wypowiedzi, takie jak choćby ta europosła, byłego ministra w KPRM Michała Dworczyka, bliskiego współpracownika Mateusza Morawieckiego, który w poniedziałek w TVN24 powiedział, że jest przeciwnikiem połączenia. 

- Taka decyzja jeszcze chyba nie zapadła. Ja uważam, że dotychczasowa formuła współpracy, czyli rodzaj koalicji pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Suwerenną Polską, była absolutnie dobra, sprawdziła się i dlatego jestem przeciwnikiem połączenia Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską - powiedział Dworczyk. Dodał, że taka decyzja oddali PiS od zwycięstwa w wyborach i "odzyskania możliwości koalicyjnych". - W moim przekonaniu to środowisko w dużej mierze jest winne przegranych wyborów w 2023 roku - stwierdził.

Na jego słowa zareagował były wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin z PiS, który w rozmowie z Wirtualną Polską powiedział, że połączenie jest przesądzone, a "wypowiedź wypowiedź ministra Dworczyka trochę niepotrzebnie pada publicznie, bo tego typu dyskusje trzeba toczyć wewnątrz partii". -  Wychodzenie z takimi komunikatami na zewnątrz nie ma większego sensu, a być może nawet szkodzi - stwierdził Jacek Sasin.  

Kamila Baranowska

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!


Bartoszewski w "Graffiti" o urodzinach Milosza Zemana: Sugerowaliśmy prezydentowi, żeby tego nie robił/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także