Reklama

Suwerenna Polska

Piątek, 28 października 2022 (14:44)AktualizacjaPoniedziałek, 25 września 2023 (14:31)

Solidarna Polska (obecnie Suwerenna Polska), to partia polityczna założona 24 marca 2012 roku przez byłych działaczów Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku partia rozpoczęła współpracę z PiS w ramach rządu. Założycielem partii jest Zbigniew Ziobro i do 2018 roku pełna nazwa partii nosiła nazwę "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro".

Konferencja prasowa Solidarnej Polski, 23 grudnia 2022 roku
Konferencja prasowa Solidarnej Polski, 23 grudnia 2022 roku/Polsat News

Suwerenna Polska

  • Rok założenia:24.03.2012
  • Przewodniczący:
  • Rodzaj:partia polityczna

Solidarna Polska - historia powstania

Solidarna Polska powstała jako klub parlamentarny w 7 listopada 2011 roku. Tworzyli go politycy z Prawa i Sprawiedliwości - 16 posłów i jeden senator. Była to reakcja na usunięcie 4 listopada 2011 r. z PiS europosłów: Tadeusza Cymańskiego, Jacka Kurskiego i Zbigniewa Ziobry. Stopniowo do nowego ugrupowania dołączali kolejni politycy.

W styczniu 2012 roku ugrupowanie powołało tymczasowe władze - radę programową i radę polityczną. Prezesem Solidarnej Polski został Zbigniew Ziobro, a wiceprezesami Beata Kempa oraz Jacek Kurski. Funkcję szefa rady programowej pełnił Tadeusz Cymański. Nowy przewodniczący Zbigniew Ziobro ogłosił utworzenie partii politycznej, 24 marca 2012 r. odbył się kongres założycielski, a sąd zarejestrował ugrupowanie 1 czerwca 2012 r. 

Rok później zarejestrowano partyjną młodzieżówkę - Klub Młodych Solidarnej Polski. Z początku funkcję jej prezesa pełnił Piotr Cieplucha.

Solidarna Polska - dalszy rozwój partii

14 grudnia 2013 roku odbył się Kongres Antykorupcyjny Solidarnej Polski. Przedstawiono wtedy postulaty partii oraz wybrano nowe władze, które znacząco się nie różniły. Rok później z partii wykluczony został jeden z jej założycieli - Jacek Kurski. 

W wyborach prezydenckich w 2015 roku partia poparła Andrzeja Dudę. Było to w ramach realizacji umowy z Prawem i Sprawiedliwością. W zamian działacze SP startowali w wyborach parlamentarnych z list PiS.

W wyniku wyborów Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości, a Patryk Jaki wiceministrem sprawiedliwości. Z kolei Beata Kempa otrzymała funkcję szefowej Kancelarii Premiera w randze ministra bez teki.    

W marcu 2016 roku Zbigniew Ziobro objął stanowisko prokuratora generalnego, a w kwietniu kolejnym wiceministrem sprawiedliwości został poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. W czerwcu 2017 roku do wiceministrów dołączył bezpartyjny poseł Michał Woś.

8 lutego 2020 roku partia zapowiedziała kontynuację reform w wymiarze sprawiedliwości. W planach było wprowadzenie instytucji sędziego pokoju oraz ustanowienie dwóch instancji w sądownictwie. Dodatkowo akta sądowe miałyby zostać zdigitalizowane.

3 maja 2023 r. na kongresie Solidarnej Polski, ugrupowanie zmieniło nazwę na Suwerenna Polska. Sąd zarejestrował partię 19 maja 2023 r. Obecnie prezesem partii jest Zbigniew Ziobro, a wiceprezesami Beata Kempa, Michał Woś i Michał Wójcik.

Suwerenna Polska - program partii

Suwerenna Polska skupia się na sprawiedliwości społecznej i działaniu prorodzinnemu. Partia oficjalnie stawia się przeciwko immunitetom, popiera likwidację Senatu oraz zmniejszenie liczby Posłów. 

Według Suwerennej Polski władza powinna zostać zdecentralizowana, a instytucja referendum powinna skuteczniej działać

Partia nie popiera rejestracji związków partnerskich, tak samo jak nie popiera aborcji.

Więcej na temat Suwerenna Polska

Suwerenna Polska - Wiadomości

Środa, 20 marca 2024 (13:01)
- Jeśli ktokolwiek zechce wyrzucić ze Zjednoczonej Prawicy Suwerenną Polskę, to pójdę razem z nimi - zadeklarował poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek. Polityk odniósł się do rosnących...
Czwartek, 29 lutego 2024 (11:04)
W sobotę, 2 marca, o godzinie 12 PiS organizuje dużą konwencję samorządową pod Warszawą - dowiedziała się Interia. 
W ten sposób PiS chce rozpocząć ostatni, decydujący etap kampanii samorządowej....
Wtorek, 9 maja 2023 (15:51)
Chociaż PiS próbowało odwołać czterech parlamentarzystów Suwerennej Polski z komisji sprawiedliwości, dzięki opozycji pomysł ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego spalił na panewce. Tuż po głosowaniu...
Sobota, 6 maja 2023 (07:21)
W mijającym tygodniu stosunki pomiędzy aktualnymi i potencjalnymi (po wyborach) koalicjantami w obecnym obozie władzy, czyli pomiędzy partią Kaczyńskiego i partią Ziobry, były gorsze niż stosunki...
Środa, 3 maja 2023 (21:11)
"Mała partia ogłasza, że to ona będzie bronić suwerenności Polski? Zmiana nazwy nic nie zmieni" - napisał Ryszard Terlecki, odnosząc się do zmiany nazwy ugrupowania Zbigniewa Ziobry na Suwerenna...

Suwerenna Polska - Wideo