Reklama

Reklama

Granica polsko-rosyjska: Jaką ma długość i jak będzie wyglądała zapora?

Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy między Polską a Rosją. Według Mariusza Błaszczaka jest to działanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polsce. Wyjaśniamy, w jakim celu powstaje bariera, jak dokładnie będzie wyglądała i kiedy zostanie ukończona.

Granica między Polską a Rosją. Jaką ma długość?

Linia graniczna między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską została ustanowiona 26 grudnia 1991 roku po upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Po stronie Rosji przy granicy znajduje się obwód kaliningradzki, natomiast po polskiej stronie na pograniczu położone są województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie.

Długość lądowej granicy polsko-rosyjskiej wynosi 210 kilometrów i jest to jednocześnie zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Pas graniczny między Polską a Rosją rozpoczyna się w okolicach wsi Wiżajny (w województwie podlaskim), przebiega przez Puszczę Romincką, następnie przecina Zalew Wiślany i kończy się w miejscowości Piaski, która znajduje się na Mierzei Wiślanej. Długość polsko-rosyjskiej granicy morskiej liczy 22 kilometry.

Reklama

Przejścia graniczne na granicy polsko-rosyjskiej

Na granicy między Polską a Rosją znajduje się 7 przejść granicznych — w tym 4 drogowe oraz 3 kolejowe. Przejścia drogowe na granicy polsko-rosyjskiej to:

 • Bezledy — Bagrationowsk,
 • Gołdap — Gusiew,
 • Gronowo — Mamonowo,
 • Grzechotki — Mamonowo II.

Na granicy między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską znajdują się 3 przejścia kolejowe:

 • Braniewo — Mamonowo (dla ruchu osobowego oraz towarowego),
 • Głomno — Bagrationowsk (tylko dla ruchu towarowego, aktualnie nieczynne),
 • Skandawa — Żeleznodorożnyj (ruch towarowy międzynarodowy).

Na podstawie umowy między Polską a Rosją, która została zawarta w 1992 roku, do 2015 roku miały zostać uruchomione dodatkowe 4 przejścia graniczne. Planowane lokalizacje tych przejść to:

 • Michałkowo — Żeleznodorożnyj
 • Perły — Kryłowo,
 • Krynica Morska — Bałtijsk,
 • Rapa — Oziorsk.

Do tej pory żadne z zaplanowanych przejść nie zostało uruchomione.

Wszystkie przejścia graniczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską są strzeżone przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.

W jakim celu ma powstać zapora na granicy między Polską a Rosją?

2 listopada 2022 roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej poinformował o podjęciu decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Bezpośrednią przyczyną tego postanowienia jest uruchomienie przez Rosjan lotów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Międzynarodowego Portu lotniczego Kaliningrad-Chrabrowo.

Według polskich władz takie działanie może skutkować podobną sytuacją, jaka miała miejsce jesienią i zimą zeszłego roku, gdy na granicę między Polską a Białorusią byli zwożeni nielegalni migranci właśnie z tych rejonów świata i próbowano pomóc im w niezgodnym z prawem przekroczeniu linii granicznej. W październiku 2021 roku Sejm przyjął specustawę, która umożliwiła budowę muru na granicy polsko-białoruskiej. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad 1,6 miliarda złotych.

Kiedy powstanie i jak będzie wyglądać zapora na granicy polsko-rosyjskiej?

Zgodnie z decyzją szefa MON budowa zapory tymczasowej ma zacząć się niezwłocznie. Minister Błaszczak nie określił terminu planowanego zakończenia przedsięwzięcia, nie podał także szacunkowych kosztów, jakie budżet państwa będzie musiał ponieść z tytułu tej decyzji. Decyzja zapadła po posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych. Za budowę zapory odpowiadać będą żołnierze jednostek inżynieryjno-saperskich.

Na konferencji prasowej minister Mariusz Błaszczak określił także parametry bariery, która będzie postawiona na granicy polsko-rosyjskiej. Ma składać się z trzech segmentów drutu ostrzowegomieć 2,5 metra wysokości oraz 3 metry szerokości. W tym samym czasie, co budowa muru na granicy między Polską a Rosją, mają trwać prace dotyczące instalowania perymetrii. Będą to urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Czytaj także:

Niespokojnie na granicy polsko-rosyjskiej. Oświadczenie ministra obrony narodowej

Zapora tymczasowa na granicy z Kaliningradem. Straż Graniczna: Powstaje na naszą prośbę

Kaliningrad. Zapora na granicy z Rosją. Ochojska: Jaki w tym sens? To przerażające

Reklama

Reklama

Reklama