Obwód królewiecki Federacji Rosyjskiej znajduje się w Europie Środkowej. Na południu graniczy z
Polską, na północy i wschodzie - z
Litwą. Od zachodu jest obmywany przez Bałtyk i jego zatoki - kurońską i królewiecką. Powierzchnia obwodu nazywanego dawniej kaliningradzkim wynosi 15,125 tys. km² (13,3 tys. km² bez powierzchni zatok).
Obwód królewiecki - czym jest?
Obwód królewiecki jest pół eksklawą Rosji, ponieważ nie ma wspólnej granicy lądowej z głównym terytorium, ale jest z nim połączony drogą morską. Jest częścią Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i tworzy Królewiecki Obwód Gospodarczy. W regionie znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt Rosji (placówka graniczna Normeln).
Liczba mieszkańców obwodu królewieckiego wynosi 1 027 678 (dane na 2022 rok). Jego centrum administracyjnym jest miasto Królewiec (dawniej Kaliningrad).
Długość granic obwodu królewieckiego, które są również granicami państwowymi Federacji Rosyjskiej, wynosi 540 km. Z tego 410 km jest na lądzie - mniej więcej w równym stopniu na granicy z Polską i Litwą oraz 140-kilometrowej granicy morskiej wzdłuż wybrzeża
Morza Bałtyckiego.
Obwód królewiecki - strefa czasowa
Obwód królewiecki znajduje się w strefie czasowej
UTC +2. Czas królewiecki różni się od czasu moskiewskiego o jedną godzinę do tyłu,
czas nie zmienia się w ciągu roku (czas letni nie jest wprowadzany), jak w całej Rosji, więc od kwietnia do października czas jest taki sam jak w Europie Środkowej, gdzie ze względu na wprowadzenie czasu letniego jest różnica jednej godziny.
Obwód królewiecki - ukształtowanie terenu
Region Królewca to pagórkowata równina, której niektóre obszary znajdują się poniżej poziomu morza (jest to nizina Dolnego Niemenu i nizina w dolnym biegu rzek Neman i Deima). Na wschodzie regionu, w dzielnicy Nesterovsky, teren jest mniej równy, tutaj jest
wyżyna Vishtynetskaya o wysokości do 230 metrów nad poziomem morza
W regionie Bagration znajdują się również wzgórza (Wyżyna Warmińska). Wzdłuż prawego brzegu rzeki Instruch rozciąga się Grzbiet Instruch.
Najniżej położone obszary regionu znajdują się na północy, w rejonie Slavsky. Są to tak zwane poldery - ziemie, które są stale zagrożone powodzią i ogrodzone zaporami.
Obszar polderów królewieckich wynosi około tysiąca kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad połowę wszystkich polderów byłego ZSRR.
Bogactwa naturalne obwodu królewieckiego
Głównym bogactwem naturalnym regionu jest bursztyn. Obwód królewiecki nazywany jest Bursztynowym Regionem, ponieważ ponad 90 proc. światowych odkrytych rezerw tego minerału znajduje się na terytorium obwodu dawniej nazywanego kaliningradzkiego.
Bursztyn znajduje się w złożach piaszczysto-gliniastych z domieszką jasnozielonego minerału - glaukonitu, który nadaje skale specyficzny odcień, dlatego warstwy bursztynowe nazywane są "niebieską ziemią".
Obszar dystrybucji skał bursztynonośnych obejmuje znaczną część Półwyspu Królewieckiego i przyległe obszary szelfu morskiego, a także zachodnią część wybrzeża Zatoki Królewieckiej. Wraz z odległością od wybrzeża zwiększa się głębokość skały, a grubość zbiornika maleje.
Obecnie roczna produkcja bursztynu sięga kilkuset ton, ale tylko niewielka jego część jest wykorzystywana do produkcji biżuterii w samym obwodzie królewieckim. Wydobyciu i eksportowi bursztynu z obwodu królewieckiego często towarzyszą przestępstwa, takie jak nielegalna wydobycie i przemyt bursztynu do krajów Europy Zachodniej.
Aby stymulować przetwórstwo wydobytych surowców na terenie kraju, w 2013 roku rząd wprowadził całkowity zakaz eksportu nieprzetworzonego bursztynu. Bursztyn jest jednym z symboli miasta Królewiec i obwodu królewieckiego.
Region ma kilka małych pól naftowych na lądzie i na szelfie, w tym Krasnoborski działający w trybie spadającej produkcji (całkowite rezerwy do 11 milionów ton, produkcja komercyjna rozpoczęła się w 1975 roku) i największe pole na Morzu Bałtyckim "Kravtsovskoye" (D6), położone na szelfie Morza Bałtyckiego z rezerwami geologicznymi około 21,5 miliona ton i wydobywalnymi około 9,1 miliona ton.
Na terenie obwodu królewieckiego znajdują się znaczne rezerwy wysokiej jakości soli kamiennej (po raz pierwszy odkrytej w 1954 r.) i torfu (całkowite rezerwy około trzech mld ton, największe złoża to Agil, Nesterovskoye, Tarasovskoye, całkowity obszar dystrybucji zajmuje ponad tysiąc kilometrów kwadratowych), rezerwy węgla brunatnego (największe pola to Grachevskoye (do 50 milionów ton) i Mamonovskoye). Torf wykorzystywany jest głównie na potrzeby rolnictwa jako nawóz organiczny.
Region zapewnia sobie takie materiały budowlane, jak piasek, glina, mieszanki żwirowo-piaskowe, ciężkie piaski zawierające tytan i cyrkon zostały zidentyfikowane u wybrzeży obwodu królewieckiego.
Wody mineralne o wysokim stopniu mineralizacji, znajdujące się na dużych głębokościach, są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym i branży zdrowotnej. W kurortach regionu stosuje się lokalne błoto lecznicze.
Obwód królewiecki - zmiana nazwy
10 maja 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o zmianie oficjalnej nazwy obwodu kaliningradzkiego na obwód królewiecki. Jednocześnie nazwa siedziby regonu - Kaliningradu - została zmieniona na Królewiec.
- Nie chcemy w Polsce rusyfikacji i dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego - powiedział cytowany w oświadczeniu prasowym ówczesny minister Waldemar Buda
- Wydarzenia związane z rosyjskim napadem na Ukrainę, narzucanie tzw. ruskiego miru, prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej - to wszystko sprawia, że musimy inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersję i nie spotykających się w Polsce z akceptacją - uzasadniał Waldemar Buda.