Reklama

Mierzeja Wiślana

Środa, 11 września 2024 (12:32)AktualizacjaCzwartek, 12 września 2024 (15:05)

Mierzeja Wiślana to wąski pas ziemi, który oddziela Żuławy Wiślane i Zalew Wiślany od wód Zatoki Gdańskiej. Jest on nie tylko ciekawym fenomenem geograficznym, ale również obszarem o bogatej historii. Mierzeja Wiślana obejmuje terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii.

Przekop Mierzei Wiślanej
Przekop Mierzei Wiślanej/Lukasz Dejnarowicz/Agencja FORUM

Mierzeja Wiślana

Położenie: Polska, Federacja Rosyjska 
Długość: 96 km 
Szerokość: 1-2 km 

Mierzeja Wiślana jest piaszczystym wałem, który ciągnie się na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Wydma powstała za sprawą działania wiatru i fal Bałtyku

Aktualnie trwają prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Termin zakończenia wszystkich robót m.in. związanych z pogłębianiem toru wodnego do Elbląga to przełom 2025/2026 roku. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej traci na znaczeniu szlak morski przez ujście rzeki Pregoły z Zalewu Wiślanego do Zatoki Gdańskiej w pobliżu Primorska i Królewca

Mierzeja Wiślana - charakterystyka 

Najwyższym wzniesieniem na Mierzei Wiślanej jest Wielbłądzi Grzbiet (około 56 m n. p. m.), który jest atrakcją dla turystów odpoczywających w Krynicy Morskiej

W najszerszym miejscu piaskowe tereny mierzei mają około 2 km szerokości, a w najwęższym - niespełna 600 m. Wydmy nieustannie się zmieniają - głównie za sprawą sztormów i działalności człowieka. 

Mierzeja Wiślana - fauna i flora 

Mierzeja Wiślana przyciąga wielu miłośników przyrody. Bogactwo flory i fauny sprawia, że jest to obszar niezwykle interesujący pod względem ekologicznym.

Tereny mierzei porastają głównie lasy sosnowe i mieszane, które nadają krajobrazowi charakterystyczny, nadmorski wygląd. Występują tu także rzadkie gatunki roślin (m.in. mikołajek nadmorski). 

Wydmy są siedliskiem wielu gatunków ptaków. Na Mierzei Wiślanej występują bieliki, orły przednie, a także gatunki mew i rybitw. W lasach nie brakuje saren, dzików i lisów. 

Mierzeja Wiślana - historia w pigułce 

W średniowieczu w rejonie Mierzei Wiślanej znajdowały się istotne szlaki handlowe, łączące Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim. W XVIII i XIX wieku na piaskowych wzniesieniach powstały liczne fortyfikacje i latarnie morskie, które miały za zadanie zapewnić bezpieczeństwo przepływającym w pobliżu statkom. 

Ważnym obiektem na mierzei jest latarnia w Krynicy Morskiej. Po wojnie mierzeja znalazła się częściowo w granicach Polski, a jej wschodnia część - na obszarze Związku Radzieckiego, a następnie Rosji.  

Mierzeja Wiślana - atrakcje turystyczne 

Mierzeja Wiślana jest miejscem, które przyciąga turystów. Położenie między Zalewem Wiślanym a Morzem Bałtyckim sprawia, że jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. 

Z kolei piaszczyste plaże są doskonałym miejscem do wypoczynku i podziwiania przyrody. Jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Mierzei Wiślanej jest Krynica Morska z licznymi hotelami, pensjonatami i kempingami. 

Inne kurorty w tej okolicy to Sztutowo, Stegna, Kąty Rybackie i Jantar.
Temat Mierzeja Wiślana znajdziesz również w serwisie: Biznes

Mierzeja Wiślana - Wiadomości

Piątek, 19 kwietnia 2024 (12:37)
Wybory samorządowe w Elblągu są pełne paradoksów. Ustępujący prezydent miasta Witold Wróblewski z PSL nie wywalczył mandatu do sejmiku. Za to jego dotychczasowy zastępca, popierany przez KO Michał...

Mierzeja Wiślana - Wideo

Sobota, 17 września 2022 (19:33)
Po trzech latach budowy nastąpiło uroczyste otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. W uroczystości uczestniczyły najważniejsze osoby w państwie. Rząd PiS uważa tę inwestycję za swój sukces...