Reklama

​Zmiany w rządzie. Interia poznała szczegóły - dymisja ministrów rolnictwa i klimatu

Z rządu ma odejść minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda - dowiedziała się nieoficjalnie Interia. Zmiany mają zostać ogłoszone pod koniec przyszłego tygodnia.

Nasi rozmówcy podkreślają, że minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka chciał odejść z rządu już w zeszłym roku, dlatego jego dymisja nie ma bezpośredniego związku z fiaskiem rozmów z Czechami ws. kopalni Turów.

Nowym ministrem klimatu i środowiska ma zostać Anna Moskwa, która aktualnie zasiada w zarządzie Baltic Power, spółki należącej do PKN Orlen i Northland Power, która buduje farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim. W latach 2017-2020 Moskwa była wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ukończyła trzy kierunki studiów, zna też kilka języków obcych.  

Reklama

Będzie nowy minister rolnictwa

Po zaledwie roku sprawowania funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odejdzie także Grzegorz Puda. Jest on ostro krytykowany m.in. przez organizacje zrzeszające rolników. Miesiąc temu opozycja bezskutecznie chciała go odwołać z funkcji. 

Z naszych ustaleń wynika, że nowym szefem resortu rolnictwa ma zostać... jeden z posłów PiS, który głosował przeciwko "piątce dla zwierząt". Przeciwko głośnej ustawie głosowało w sumie 38 posłów klubu parlamentarnego PiS, z czego 18 to członkowie PiS. Wśród nich byli m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski, Lech Kołakowski, Krzysztof Szulowski czy Zbigniew Dolata.  

Pewne jest, że na stanowisko ministra rolnictwa nie powróci Ardanowski. Ministrem nie zostanie także szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus.

Piotr Nowak ministrem rozwoju

Ministrem rozwoju, pracy i technologii (obecnie obowiązki te wykonuje premier) zostanie Piotr Nowak. Był on w latach 2015-2020 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Od blisko roku pracuje jako doradca szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

Jak już informowaliśmy, ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, a jego zastępcą będzie Łukasz Mejza.

Zanim jednak resort sportu zostanie wydzielony z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Łukasz Mejza na kilka dni zostanie wiceministrem kultury. Pozwoli to uporządkować kwestie proceduralne, ma on nadzorować rozdzielenie resortów. 

Ostatecznie nie zapadła jeszcze decyzja, czy do nowego ministerstwa sportu zostanie włączona również turystyka (wówczas byłoby to Ministerstwo Sportu i Turystyki).

Dworczyk zostaje, Kaczyński odchodzi

Z ustaleń Interii wynika, że wbrew wcześniejszym doniesieniom Michał Dworczyk pozostanie szefem KPRM.

Z rządu, najpewniej na przełomie stycznia i lutego odejdzie także Jarosław Kaczyński, co zapowiedział w trakcie czwartkowego klubu PiS.

Jakub Oworuszko

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy