Łukasz Mejza - wykształcenie i kariera zawodowa
Łukasz Mejza ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Finansów i Bankowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, uzyskując tytuł licencjata.
Następnie zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W 2019 r. założył firmę Future Wolves, zajmującą się prowadzeniem szkoleń z zakresu kompetencji miękkich, relacji w zespole i obsługi klienta.
W 2020 r. Łukasz Mejza wraz z Tomaszem Guzowskim założyli spółkę Vinci NeoClinic, która miała zajmować się między innymi turystyką i opieką zdrowotną.
Łukasz Mejza - kariera polityczna
Łukasz Mejza w roku 2014 r. uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Startował z listy komitetu Lepsze Lubuskie -Bezpartyjny Samorząd, który został powołany przez prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza. Gdy w styczniu 2015 roku powołano stowarzyszenie o tej samej nazwie, Łukasz Mejza znalazł się w jego zarządzie.
Łukasz Mejza działał w ruchu JOW Bezpartyjni. W 2015 roku został przewodniczącym klubu radnych Lepsze Lubuskie w sejmiku województwa, przekształconego następnie w klub Bezpartyjni Samorządowcy. Został ponownie wybrany w wyborach samorządowych w 2018 roku, startując z listy KWW BS (Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjny Samorząd).
Łukasz Mejza był jednym z liderów ruchu politycznego Polska Fair Play, założonego 2 marca 2019 roku, przez Roberta Gwiazdowskiego, ekonomistę i prawnika i część środowiska Bezpartyjnych Samorządowców. Ruch został rozwiązany 4 czerwca 2019 roku.
W wyniku dołączenia lubuskiego środowiska BS do Koalicji Polskiej, w wyborach parlamentarnych w roku 2019 Łukasz Mejza znalazł się na ostatnim miejscu listy Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu w okręgu lubuskim. Uzyskał drugi wynik na liście i po śmierci Jolanty Fedak 31 grudnia 2020 roku, Łukasz Mejza objął wolny mandat poselski. Został posłem niezrzeszonym. Jego ślubowanie miało miejsce 16 marca 2021 roku. W czerwcu tego samego roku powołał stowarzyszenie "Centrum" razem z posłem Zbigniewem Ajchlerem.
W październiku 2021 roku przystąpił do Partii Republikańskiej i objął funkcję jej wiceprezesa. W tym samym miesiącu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. nowych technologii w sporcie. Gdy po kilkunastu dniach utworzono Ministerstwo Sportu i Turystyki, został sekretarzem stanu w tym resorcie. W grudniu 2021 roku złożył dymisję.
Łukasz Mejza - kontrowersje
W sierpniu 2021 roku Łukasz Mejza został ukarany przez Prezydium Sejmu naganą. Powodem była odmowa złożenia oświadczenia majątkowego.
Pod koniec 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze otrzymała zawiadomienie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego o podejrzeniu wyłudzenia dofinansowania unijnego z projektu "Lubuskie Bony Rozwojowe w subregionie zielonogórskim - edycja II". Wątpliwości dotyczyły firmy Future Wolves Łukasza Mejzy.
Kontrowersje wzbudzała również firma Vinci NeoClinic, która - jak twierdziły media - obiecywała leczyć osoby cierpiące na nieuleczalne choroby metodą, która nie miała medycznego uzasadnienia. 24 listopada 2021 roku posłowie Lewicy złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 286 par. 1 KK.
23 grudnia 2021 roku Łukasz Mejza podał się do dymisji z funkcji wiceministra sportu i turystyki. Dzień później poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki odwołał go z tego stanowiska.
Łukasz Mejza - życie prywatne
Łukasz Mejza i jego partnerka, Klaudia, w drugiej połowie 2022 zostali rodzicami.