Reklama

Łukasz Mejza

Łukasz Mejza /Piotr Molecki /East News
  • Data urodzenia:

    15.05.1991

  • Miejsce urodzenia:

    Zielona Góra

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

​Łukasz Mejza to polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm IX kadencji od 2021 roku. Jest przedsiębiorcą. W 2021 roku sprawował funkcję wiceministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a następnie wiceministra sportu i turystyki. 

Łukasz Mejza – wykształcenie i kariera zawodowa

Łukasz Mejza uzyskał tytuł licencjata, kończąc stosunki międzynarodowe na Wydziale Finansów i Bankowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Następnie zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W roku 2019 założył firmę Future Wolves, zajmującą się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu kompetencji miękkich, relacji w zespole i obsługi klienta. W roku 2020 Łukasz Mejza wraz z Tomaszem Guzowskim założyli spółkę Vinci NeoClinic, która miała zajmować się między innymi turystyką i opieką zdrowotną.

Łukasz Mejza – kariera polityczna

Łukasz Mejza w roku 2014 uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Startował z listy komitetu Lepsze Lubuskie –Bezpartyjny Samorząd, który został powołany przez prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza. Gdy w styczniu 2015 roku powołano stowarzyszenie o tej samej nazwie, Łukasz Mejza znalazł się w jego zarządzie.
Działał w ruchu JOW Bezpartyjni. W 2015 roku został przewodniczącym powołanego klubu radnych Lepsze Lubuskie w sejmiku, przekształconego następnie w klub Bezpartyjni Samorządowcy. Został ponownie wybrany w wyborach samorządowych w 2018 roku, startując z listy KWW BS (Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjny Samorząd).
Łukasz Mejza był jednym z liderów ruchu politycznego Polska Fair Play, założonego 2 marca 2019 roku, przez Roberta Gwiazdowskiego, ekonomistę i prawnika i część środowiska Bezpartyjnych Samorządowców. Ruch został rozwiązany 4 czerwca 2019 roku.
W wyniku dołączenia lubuskiego środowiska BS do Koalicji Polskiej, w wyborach parlamentarnych w roku 2019 Łukasz Mejza znalazł się na ostatnim miejscu listy Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu w okręgu lubuskim. Uzyskał drugi wynik na liście i po śmierci Jolanty Fedak 31 grudnia 2020 roku, Łukasz Mejza objął wolny mandat poselski. Został posłem niezrzeszonym. Jego ślubowanie miało miejsce 16 marca 2021 roku. W czerwcu tego samego roku powołał stowarzyszenie „Centrum” razem z posłem Zbigniewem Ajchlerem.
W październiku 2021 roku przystąpił do Partii Republikańskiej i objął funkcję jej wiceprezesa. W tym samym miesiącu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. nowych technologii w sporcie. Gdy po kilkunastu dniach utworzono Ministerstwo Sportu i Turystyki, został sekretarzem stanu w tym resorcie. W grudniu 2021 roku złożył dymisję.

Łukasz Mejza – życie prywatne

Łukasz Mejza i jego partnerka, Klaudia, w drugiej połowie 2022 zostali rodzicami. W sierpniu 2021 roku Łukasz Mejza został ukarany przez Prezydium Sejmu naganą. Powodem była odmowa złożenia oświadczenia majątkowego.
Pod koniec 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze otrzymała zawiadomienie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego o podejrzeniu wyłudzenia dofinansowania unijnego z projektu „Lubuskie Bony Rozwojowe w subregionie zielonogórskim – edycja II”. Wątpliwości dotyczyły firmy Future Wolves Łukasza Mejzy.
Kontrowersje wzbudzała również firma Vinci NeoClinic, która podobno obiecywała leczyć osoby cierpiące na nieuleczalne choroby metodą, która nie miała medycznego uzasadnienia. Dnia 24 listopada 2021 roku posłowie Lewicy złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 286 par. 1 KK. Dnia 23 grudnia 2021 roku Łukasz Mejza podał się do dymisji z funkcji wiceministra sportu i turystyki. Dzień później poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki odwołał go z tego stanowiska.

Temat Łukasz Mejza znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo