Reklama

Robert Telus

Czwartek, 5 października 2023 (13:48)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (13:20)

Robert Telus to polski polityk. Od 2023 minister rolnictwa i rozwoju wsi. Poseł na sejm RP VI, VII, VIII, IX i X kadencji. Członek Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, rolnik i inżynier środowiska.

Robert Telus
Robert Telus/Jacek Dominski/REPORTER/East News

Robert Telus

Robert Telus - wykształcenie i kariera zawodowa

W 1996 roku Robert Telus ukończył studia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.

Obecny minister rolnictwa od 1999 do 2007 roku był dyrektorem Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. W 2007 roku pełnił funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie.

Był również prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Bartłomieja w Opocznie. Celem Akcji jest między innymi wprowadzanie wartości katolickich do życia społecznego.

Robert Telus prowadzi gospodarstwo rolne. Uprawia kukurydzę, owies, żyto oraz pszenicę, a także hoduje koniki polskie.

Robert Telus - kariera polityczna

Działalność polityczną Robert Telus rozpoczął w 2002 roku, kiedy został członkiem rady powiatu opoczyńskiego. Radnym powiatowym był przez dwie kadencje. W 2007 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił rolę członka prezydium okręgu piotrkowskiego.

W 2007 roku wystartował w wyborach parlamentarnych. Został posłem VI kadencji sejmu RP. W tym samym roku zasiadł w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Później stał się przewodniczącym komisji, której szefem obecnie jest Leszek Galemba.

Robert Telus uzyskał mandat poselski także w wyborach parlamentarnych w 2011, 2015 oraz 2019 roku.

W 2014 roku Robert Telus kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskał wystarczającej liczby głosów.

Jest członkiem Rady Doradców Politycznych premiera Mateusza Morawieckiego powołanej w 2021 roku. Należy także do wielu zespołów poselskich, między innymi do Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny oraz Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej.

Od kwietnia 2023 roku pełni funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Robert Telus jest kandydatekm w wyborach parlamentarnych w 2023 r. Jest numerem "2" na listach Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 10 obejmującym Piotrków Trybunalski.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Robert Telus - kontrowersje

Lasy Państwowe poinformowały 15 kwietnia 2024 r. w serwisie X o kontroli hodowli koni, którą prowadzi rodzina posła PiS Roberta Telusa. Lasy Państwowe wskazały, że to de facto sam były minister rolnictwa zarządza hodowlą. Mimo, że kontrola nie zakończyła się, poinformowano o trzech padłych zwierzętach i innych nieprawidłowościach.

Robert Telus - życie prywatne

Robert Telus mieszka we wsi Ostrów niedaleko Opoczna w województwie łódzkim.

Z żoną Małgorzatą stworzył rodzinę zastępczą. Ma czworo dzieci. 
Temat Robert Telus znajdziesz również w serwisie: Biznes

Robert Telus - Wiadomości

Piątek, 5 lipca 2024 (07:45)
- Dali mi trzy miesiące na to, żeby pozbyć się 80 koni - powiedział "Super Expressowi" Robert Telus. Poseł PiS ma oddać ziemię, którą wraz z rodziną dzierżawi od Lasów Państwowych. To skutki...
Czwartek, 4 lipca 2024 (11:30)
Robert Telus musi oddać ziemię, którą on i jego rodzina od 14 lat dzierżawią od Lasów Państwowych. Grunty miały być użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem. Sytuacja ta ma związek z przeprowadzoną...
Środa, 20 marca 2024 (10:32)
- To, co się dziś dzieje w Polsce, jest wielką hipokryzją i farsą. Rolnicy protestują w 500 miejscach, a Donald Tusk z nich kpi - powiedział z mównicy sejmowej Robert Telus. Zdaniem byłego ministra...
Poniedziałek, 30 października 2023 (09:13)
- Obawiam się, że jeśli kiedyś zabraknie Jarosława Kaczyńskiego w PiS, to wszystko się rozpadnie - powiedział minister rolnictwa Robert Telus. Odniósł się do słów Marcina Mastalerka, który uznał,...

Robert Telus - Wideo

Niedziela, 20 sierpnia 2023 (19:35)
Politycy na dożynkach, ale walka toczy się nie tylko o głosy rolników. Wicepremier Jarosław Kaczyński nie zapomina o referendum i ogłasza znaczącą podwyżkę czternastej emerytury. PSL chce...