Reklama

Jan Krzysztof Ardanowski

Wtorek, 22 listopada 2022 (00:08)AktualizacjaCzwartek, 19 października 2023 (11:46)

Jan Krzysztof Ardanowski to polski polityk, samorządowiec oraz rolnik. W latach 2005-2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie do 2010 roku doradca Lecha Kaczyńskiego w sprawach wsi i rolnictwa. Minister rolnictwa i rozwoju wsi w latach 2018-2020.

Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof Ardanowski/Łukasz Piecyk/Reporter

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski - wykształcenie i kariera zawodowa

W listopadzie 1980 roku Jan Krzysztof Ardanowski rozpoczął działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Uczestniczył w strajku studenckim mającym miejsce po prowokacji bydgoskiej. Rok później został redaktorem naczelnym pisma „Indeks”. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. 

Po ukończonych studiach zajął się działalnością rolną. Prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo w Krobi pod Toruniem. W latach 1992-2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego. W międzyczasie działał w PSL-Porozumieniu Ludowym. Zasiadał również w sejmiku kujawsko-pomorskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność.

Jan Krzysztof Ardanowski - kariera polityczna

Jan Krzysztof Ardanowski zaczął poważną karierę polityczną w 2001 roku. Wtedy to dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Dwa lata później objął pieczę nad Krajową Radą Izb Rolniczych w Warszawie. Został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie sprawował swoją funkcję w latach 2005-2007. Rok później został mianowany doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawach wsi i rolnictwa. W 2010 roku ponownie wybrano go do sejmiku kujawsko-pomorskiego. 

W 2011 roku otrzymał mandat poselski. Otrzymał go również w kolejnych wyborach. Został wtedy wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oprócz tego został członkiem Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Angażował się w działalność dotyczącą mikroorganizmów i organizmów genetycznie modyfikowanych. W 2018 roju wybrano go na przewodniczącego grupy mającej na celu nowelizację ustawy dotyczącej ochrony przyrody. 

Mateusz Morawiecki wraz z Andrzejem Dudą powołali Ardanowskiego w 2018 roku na ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Kilka miesięcy później natomiast poseł ogłosił odstąpienie od wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz wycofanie ustawy zakazującej uboju rytualnego. Poinformował również wtedy o rezygnacji z budowy na wschodniej granicy płotu stanowiącego ochronę przed dzikami. 

W 2019 roku Jan Krzysztof Ardanowski otrzymał reelekcję na posła. Ponownie przyjął stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Kolejnego roku we wrześniu Jarosław Kaczyński zawiesił go w prawach członka partii. W listopadzie jednak przywrócono mu prawa członkowskie. Miesiąc później objął funkcję przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Jan Krzysztof Ardanowski - odznaczenia

Jan Krzysztof Ardanowski w swojej karierze otrzymał trzy odznaczenia. W 2001 roku zyskał odznaczenie resortowe – odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Trzy lata później zdobył Złoty Krzyż Zasługi. W 2007 roku zyskał najstarsze francuskie odznaczenie resortowe. Jest nim Kawaler Orderu Zasługi Rolniczej.

Jan Krzysztof Ardanowski - życie prywatne

Jan Krzysztof Ardanowski urodził się 11 lutego 1961 roku w Czernikowie. Jego żoną jest Marlena Ardanowska, z domu Templin. Małżeństwo doczekało się pięciorga dzieci. 

Jan Krzysztof Ardanowski zajmował się badaniami historycznymi dotyczącymi Żydówek zmuszanych w czasie drugiej wojny światowej do niewolniczej pracy w Baukommando Weischel, podobozie KL Stutthof. Na podstawie tych badań wydał w 2014 roku wraz z Pawłem Sztamą książkę.  

Jan Krzysztof Ardanowski - Wiadomości

Wtorek, 17 października 2023 (13:43)
Prawo i Sprawiedliwość zostało zwycięzcą wyborów parlamentarnych i do Sejmu wprowadzi 194 reprezentantów. Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a...

Jan Krzysztof Ardanowski - Wideo