Zapowiedź w sprawie Polski. Chodzi o artykuł 7 TUE

Marcin Jan Orłowski

Marcin Jan Orłowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Hahaha
haha
1,4 tys.
Udostępnij

Zaproponowałam Radzie, by odbyć dyskusję i w ciągu kolejnych dni planuję zaproponować, by Komisja wycofała się z decyzji wydanej w 2017 roku - poinformowała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Jak stwierdziła "naruszenia praworządności nie mają już w Polsce miejsca", jednocześnie zapowiadając regularne kontrole tej kwestii.

Ministrowie rządu Donalda Tuska w Belgii. W Brukseli ważą się losy Polski
Ministrowie rządu Donalda Tuska w Belgii. W Brukseli ważą się losy Polski OLIVIER HOSLET / EPA PAP

W trakcie briefingu prasowego minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie ukrywał swojego zadowolenia z przyjętych stanowisk.

- To  jest ważny dzień dla Polski, dla polskich obywateli. Procedura z art. 7, która kładła się cieniem na polskiej reputacji, wszystko na to wskazuje, za chwilę się zakończy. Bardzo dziękuję pani Jourovej za przedstawienie odpowiedniego wniosku i że mogliśmy dzisiaj na forum Rady Unii Europejskiej to przedyskutować. Także dziękuję za ocenę tego wszystkiego, co do tej pory udało się zrobić - mówił.

- Nie tracimy dnia pracując nad odbudowywaniem praworządności w Polsce. To jest trudny, skomplikowany proces. Proces, który jest uwarunkowany różnymi okolicznościami i jestem bardzo wdzięczny państwom członkowskim, które dzisiaj się wypowiadały, za zrozumienie dla tych trudności, które wiążą się z tym procesem. Za zaufanie do przedstawionego planu działania, ale także za docenienie tego wszystkiego co udało się zrobić - dodał.

Jednocześnie przedstawiciel rządu zwrócił uwagę, że dzisiejsze ogłoszenie nie oznacza zakończenia procedur.

- To, że nie mamy procedury. Miejmy nadzieję, że nie będziemy mieli procedury z artykułu 7 nie zdejmuje z nas obowiązku wykonywania i respektowania prawa unijnego. Tak jak pani przewodnicząca Jourová powiedziała jesteśmy cały czas zobowiązani do tego, żeby przedstawiać i być analizowani pod względem zasad praworządności. Do końca czerwca będzie przedstawiony kolejny raport i będziemy musieli się też z tego tłumaczyć - wyjaśnił minister Bodnar.

Jak wyjaśniła Věra Jourová polski rząd ma "bardzo jasne rozpoznanie sytuacji", a także "szacunek dla wyroków TSUE" stąd też może nastąpić zmiana decyzji dotycząca uruchomienia procedury art. 7.

- Poprzez zakończenie procedury z art. 7 wobec Polski nie twierdzimy, że Polska nie będzie w żaden sposób monitowana. Polska będzie monitorowana w oparciu o raport o praworządności - podkreśliła.

- Zaproponowałam Radzie, by odbyć dyskusję i w ciągu kolejnych dni planuję zaproponować, by Komisja wycofała się z decyzji wydanej w 2017 roku - dodała.

Ministrowie sprawiedliwości krajów Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli, aby dyskutować nad zamknięciem procedury art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Adamowi Bodnarowi towarzyszył minister ds. europejskich Adam Szłapka.

Procedura przewiduje blokadę wypłaty unijnych środków, jeśli Komisja Europejska ma uwagi co do przestrzegania praworządności w którymś z państw członkowskich.

Rada Unii Europejskiej. Minister Bodnar o przywracaniu praworządności

Chwilę po godzinie 13 w mediach społecznościowych Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się komunikat przedstawiający "obecny stan prac nad przywracaniem praworządności".

Kluczowe punkty: 1) Reforma Krajowej Rady Sądownictwa - Członkowie Rady będą wybierani przez sędziów, a nie polityków, co zmniejsza polityczne wpływy. 2) Zawieszenie postępowań - Wstrzymano wszystkie postępowania dotyczące nominacji sędziowskich i zaprzestano dyscyplinowania sędziów odwołujących się do prawa UE. 3) Zaangażowanie społeczeństwa - Rząd poparł obywatelski projekt ustawy o TK oraz projekt zmiany Konstytucji, który będzie omawiany 24 maja na Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 4) Analiza spraw przed TSUE i ETPCz - Polska uznaje wyroki międzynarodowych trybunałów  i uwzględnia je w pracach legislacyjnych" - napisano.

Komisja Europejska. Ważna zapowiedź w sprawie Polski

O planach KE w sprawie zamknięcia trwającego ponad sześć lat sporu mówiła na początku maja Ursula von der Leyen. "Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi" - zaznaczyła polityczka.

Błyskawicznie na jej deklarację odpowiedział polski minister ds. europejskich. "Komisja Europejska, po analizie planu przedstawianego przez Adama Bodnara, zamierza zamknąć procedurę z art. 7. Przywracamy praworządność!" - napisał Adam Szłapka.

Odmienne zdanie przedstawił Sebastian Kaleta ze Zjednoczonej Prawicy. "Nie zmienił się ani jeden przepis w jakiejkolwiek ustawie, a atakowanie Polski ze strony KE ustało. Ta wieloletnia szopka nie miała nic wspólnego z praworządnością, a była jedynie politycznym teatrem, by wmówić Polakom i obywatelom innych państw, że w Polsce stanowi się złe prawo" - stwierdził poseł.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Jurgiel w "Graffiti": Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły
      Jurgiel w "Graffiti": Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyłyPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na