Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Wybory na Słowacji. Sondaże niekorzystne dla Ukrainy
Słowacka partia SMER-SSD pod przewodnictwem byłego premiera Roberta Fico lekko powiększyła swoją sondażową przewagę nad rywalami politycznymi. To zła wiadomość dla Ukrainy. Fico zapowiadał już, że po wygranej, Słowacja skończy z pomocą dla Kijowa. 30 września na Słowacji odbędą się wybory parlamentarne.
Główna partia słowackiej opozycji SMER-SSD zdobyła w ostatnim sondażu 20,3 proc. poparcia. Na drugim miejscu sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla pravda.sk, znalazła się partia Postępowa Słowacja z 17,2 proc.
Oznacza to, że w ostatnim miesiącu SMER-SSD powiększył swoją przewagę przed wyborami, które odbędą się 30 września.
Słowacja. Partia Fico na prowadzeniu. Złe informacje dla Ukrainy
W sierpniu SMER-SSD i Postępowa Słowacja miały odpowiednio 19,7 proc. oraz 16,9 proc. poparcia. Ostatni sondaż przeprowadzono na próbie 1 026 osób pomiędzy 15 a 19 września.
Podium zamyka socjaldemokratyczna partia Hlas, której przewodzi były premier Peter Pellegrini. Partia Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO), która wygrała ostatnie wybory, zajmuje czwarte miejsce z 8,2 proc. poparcia.
Od połowy maja premierem technicznym Słowacji jest Ľudovít Ódor. Rząd Ódora został wyznaczony przez prezydent kraju Zuzanę Czaputową po tym, jak do dymisji podał się Eduard Heger z partii OLANO (później Demorkaci). Rezygnacja Hegera była konsekwencją skandalu, w którym w którym firma należąca do ministra rolnictwa otrzymała dotację (prawie 1,5 mln euro) z resortu środowiska.
Ukraina. Słowacja może dokonać zwrotu w polityce zagranicznej
Associated Press wskazało, że przewodząca w ostatnich sondażach SMER-SSD może dokonać zwrotu w polityce zagranicznej Słowacji. Lider SMER-SSD Robert Fico, który rządził Słowacją w latach 2006-2010 oraz 2012-2018 prowadził kampanię w oparciu o prorosyjskie i antyamerykańskie hasła.
Według AP, kandydatura Fico wpisuje się w szerszy trend w całej Europie. Chociaż dotąd jedynie Węgry mają otwarcie prorosyjski rząd, to w innych krajach, m.in. w Niemczech, Francji i Hiszpanii, znaczącym poparciem cieszą się partie populistyczne sceptyczne wobec interwencji na Ukrainie. - Mówię to głośno i wyraźnie: Wojna na Ukrainie nie zaczęła się wczoraj ani w zeszłym roku. Zaczęła się w 2014 r., kiedy ukraińscy naziści i faszyści zaczęli mordować obywateli Rosji w Donbasie i Ługańsku - mówił Fico do entuzjastycznie reagującego tłumu zwolenników na jednym z wieców.
Fico miał być przeciwny sankcjom UE wobec Rosji i poddaje w wątpliwość zdolności Ukraińców do odparcia Rosjan. Jak kilka dni temu wskazali eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich, w przypadku zwycięstwa SMER-SSD Bratysława rzeczywiście może ograniczyć wsparcie dla walczącej Ukrainy, które do tej pory było znaczące.
"Przez ostatnie półtora roku Słowacja stała się szóstym największym w odniesieniu do PKB darczyńcą różnego rodzaju wsparcia na rzecz Kijowa (według IfW Kiel; 1,3% PKB łącznie z udziałem we wsparciu unijnym)" - napisali eksperci OSW.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!