Reklama

Robert Fico

Czwartek, 16 maja 2024 (08:41)AktualizacjaPoniedziałek, 20 maja 2024 (13:26)

Robert Fico to słowacki prawnik i polityk. Poseł do Rady Narodowej, założyciel i przewodniczący partii SMER. Premier Słowacji w latach 2006-2010, 2012-2018 oraz od 2023 r. W środę 15 maja 2024 r. w miejscowości Handlowa po wyjazdowym posiedzeniu rządu Słowacji miał miejsce zamach na Roberta Fico.

Robert Fico
Robert Fico/Petr David Josek/Associated Press/East News

Robert Fico

  • Data urodzenia:15.09.1964
  • Miejsce urodzenia:Topolczany
  • Kraj urodzenia:Słowacja

Robert Fico - wykształcenie

Robert Fico studiował w latach 1982-1986 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Skończył studia doktoranckie z prawa kryminalnego w Instytucie Państwa i Prawa Słowackiej Akademii Nauk (1988-1992). Jego praca doktorska dotyczyła zagadnienia kary śmierci w Czechosłowacji. W 2002 roku Robert Fico uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.

Robert Fico jest publikował prace naukowe z dziedziny prawa kryminalnego oraz praw człowieka.

Robert Fico - kariera zawodowa

Robert Fico swoją karierę zawodową rozpoczął w podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej zostając asystentem śledczego w armii Słowacji. Po odejściu z wojska, w 1986 roku znalazł pracę w Instytucie Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Słowackiej, a w latach 1992-1995 roku był jej wicedyrektorem

Robert Fico - kariera polityczna

Robert Fico w 1987 roku dołączył do Komunistycznej Partii Czechosłowacji, do której należał przez następne trzy lata.  

W latach 1994-1996 stał na czele klubu parlamentarnego Partii Demokratycznej Lewicy, był również jego wiceprzewodniczącym w latach 1996-1999. W 1999 założył własną partię Kierunek-Socjalna Demokracja zostając przewodniczącym jej oraz social-demokratycznej frakcji parlamentarnej.

W latach 1994-2000 był pełnomocnikiem rządu Słowacji przed Europejskim Trybunałem Prawa Człowieka i Europejską Komisją Praw Człowieka. W latach 1994-2005 był członkiem słowackiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a także jej przewodniczącym w latach 1991-2001.
 
W 1992 po raz pierwszy został wybrany na posła do słowackiej Rady Narodowej (słowackiego, jednoizbowego parlamentu), a następnie uzyskiwał reelekcję w latach: 1994, 1998, 2002, 2006, 2010 i 2012.

W 2006 roku jego partia Kierunek-Socjalna Demokracja po raz pierwszy wygrała wybory, a Robert Fico został premierem Słowacji. Urząd ten sprawował do 2010 roku, kiedy mimo wygranych wyborów, nie zdołał zgromadzić większości w parlamencie i podał się do dymisji. Niedługo później został mianowany wiceprzewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej i sprawował tę funkcję następne 2 lata. 

W 2012 roku w wyniku rozpadu koalicji rządzącej, doszło do przedterminowych wyborów, które wygrała partia Roberta Fico, który po raz drugi został premierem. W 2014 roku Robert Fico wystartował w wyborach prezydenckich, które przegrał w drugiej turze z Andrejem Kiską. W 2018 roku podał się do dymisji po głośnym zabójstwie dziennikarza, Jana Kuciaka

W 2023 roku doszło do kolejnych przedterminowych wyborów, które zakończyły się zwycięstwem frakcji Roberta Fico. Polityk ponownie został wówczas premierem Słowacji.

Robert Fico - dymisja premiera po zabójstwie dziennikarza

W 2018 roku Robert Fico podał się do dymisji po fali protestów związanych z zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego partnerki Martiny Kusznirovej. Jan Kuciak pisał m.in. o oszustwach podatkowych i miał badać powiązania polityków partii SMER z mafią. Policja i prokuratura uznały, że przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły Jana Kuciaka.

Jednym z podejrzanych o zabójstwo Jana Kuciaka był biznesman Marian Kocner, który miał utrzymywać bliskie stosunki z Robertem Ficą i próbował skontaktować się z nim po swoim aresztowaniu. Ujawnienie sprawy doprowadziło do fali dymisji w urzędach, służbach i rządzie.

Robert Fico pozostał na czele swojej partii, która w 2020 zajęła w wyborach drugie miejsce. Utrzymał wówczas mandat deputowanego na kolejną kadencję.

W 2022 roku usłyszał zarzuty o zawiązanie zorganizowanej grupy przestępczej, jednak parlament nie wyraził zgody na uchylenie jego immunitetu w związku z postępowaniem karnym.

Robert Fico - oskarżenia o poglądy prorosyjskie

Robert Fico po wybuchu wojny w Ukrainie krytykował unijną pomoc wojskową dla Kijowa. Ponadto o rozpoczęcie konfliktu w 2014 roku oskarżył stronę ukraińską.

Po ponownym objęciu urzędu premiera Robert Fico zadecydował o zakończeniu pomocy wojskowej dla Kijowa. Mimo tego nazwał rosyjską agresję naruszeniem prawa międzynarodowego i mówił o wspieraniu rozmów pokojowych.

​Robert Fico - zamach 15 maja 2024 r.

Premier Słowacji Robert Fico został 15 maja 2024 r. postrzelony w miejscowości Handlova w zachodniej Słowacji. Szef rządu przebywał tam na wyjazdowym posiedzeniu rządu. Gdy wyszedł z domu kultury, w którym odbywało się posiedzenie, został postrzelony przez 71-letniego mężczyznę - podały słowackie media.

Szef słowackiego rządu był przez wiele godzin operowany w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. 19 maja 2024 r. podano, że jego stan poprawił się i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, mimo że jego stan jest poważny i wymaga intensywnej terapii. Źródła rządowe początkowo podawały, że życie Roberta Fico jest zagrożone.

Podejrzany o atak mężczyzna został zatrzymany. Miał on oddać kilka strzałów w kierunku szefa rządu, który został kilkakrotnie zraniony. W sprawie zamachu, zostało wszczęte śledztwo. 

Robert Fico - odznaczenia i wyróżnienia

W 2012 roku został uhonorowany tytułem "Człowieka Roku" Forum Ekonomicznego.

W 2014 r. Robert Fico otrzymał Czeski Order Lwa Białego I klasy odmiany cywilnej.

Robert Fico - życie prywatne

Robert Fico ma żonę Swietłanę, która urodziła się 6 września 1964 r. w Żylinie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Jest autorką i współautorką ośmiu podręczników. Jest wykładowcą w Katedrze Prawa Cywilnego na ukończonej przez nią uczelni, a jednocześnie prowadzi własną kancelarię prawną w Bratysławie. 

Od 2012 r. jest członkinią komisji przy Ministerstwie Sprawiedliwości Republiki Słowackiej. 

Razem ze Swietłaną mają syna Michala.
Temat Robert Fico znajdziesz również w serwisie: Biznes

Robert Fico - Wiadomości

Czwartek, 30 maja 2024 (21:28)
Premier Słowacji Robert Fico został wieczorem przewieziony ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy do Bratysławy. Informację potwierdziła klinika. Słowackie media podają, że polityk jest w swoim...
Piątek, 24 maja 2024 (15:27)
Są nowe wiadomości na temat stanu zdrowia słowackiego premiera Roberta Ficy, który wciąż przebywa w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Polityk przeszedł dwie skomplikowane operacje, a jego stan...

Robert Fico - Wideo