Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Reżim uwalnia więźniów politycznych. Interweniował Watykan
Z zakładów karnych na Kubie wyszli pierwsi osadzeni z grupy 553 więźniów, o których upomniał się Watykan - przekazały niezależne kubańskie media. Doszło do tego tuż po usunięciu Kuby przez USA z listy krajów wspierających terroryzm. Największą grupą wśród więźniów są osoby aresztowane podczas protestów w 2021 r.
Wśród uwolnionych przez Kubę w środę osób są aktywiści uznawani za więźniów politycznych, m.in. Dariel Cruz Garcia, Lisdiany Rodriguez Isaac oraz Donaida Perez Paseiro.
Zwolnienie z zakładów karnych ponad pół tysiąca osadzonych zapowiedział we wtorek prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, precyzując, że odsiadują oni kary “za różne przestępstwa".
Mediacje Watykanu przekonały USA
Kubańskie media przypomniały, że zapowiedź władz w Hawanie stopniowego uwalniania osadzonych została poprzedzona usunięciem przez prezydenta USA Joe Bidena Kuby z listy państw wspierających terroryzm. Dodały, że w sprawie tej mediował Watykan.
Według niezależnego Radia Marti osoby, które mają opuścić zakłady karne po mediacji Stolicy Apostolskiej, to niespełna połowa osadzonych przeciwników reżimu w Hawanie. Rozgłośnia powołująca się na organizację praw człowieka Prisoners Defenders sprecyzowała, że w więzieniach na początku stycznia znajdowało się 1161 oponentów kubańskiego reżimu.
Kuba: Uwięzienia wynikiem protestów z 2021 r.
Jak szacują władze Prisoners Defenders oraz innej organizacji pozarządowej Justicia 11J, około połowę z osadzonych w kubańskich więzieniach stanowią osoby zatrzymane podczas protestów z lipca 2021 r.
Antyrządowe protesty na Kubie były największymi wystąpieniami mieszkańców wyspy od czasu zakończenia w 1959 r. Rewolucji Kubańskiej. Demonstrujący w lipcu 2021 r. obywatele domagali się przede wszystkim skutecznej polityki reżimu w Hawanie w walce z nasilającymi się brakami żywności oraz leków.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje