Trzaskowski o "polskiej potędze" w Europie. Wspomniał o poprzednich rządach
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w swoich wtorkowych wystąpieniach skupił się na bezpieczeństwie i jedności. - Jesteśmy potęgą - oceniał stan polskiej armii na spotkaniu z wyborcami w Błoniu. W mediach społecznościowych sprzeciwił się usunięciu pomnika smoleńskiego oraz zadeklarował wsparcie dla samorządowców. Kandydat KO odniósł się też do decyzji poprzednich rządów w kwestii obronności.

Prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wziął we wtorek udział w wiecu wyborczym w gminie Błonie pod Warszawą.
- Widzę samych przyjaciół - tak Trzaskowski przywitał zebranych w Centrum Sportu i Rekreacji w Błoniu. Kandydat KO podkreślił, że gmina rozwija się bardzo szybko dzięki inwestycjom.
Wybory prezydenckie. Trzaskowski skupia się na bezpieczeństwie. "Jesteśmy potęgą"
Kandydat KO szybko przeszedł do jednego z głównych motywów swojej kampanii. - Zebraliśmy się tutaj, by porozmawiać o tym, co dzisiaj najważniejsze, czyli bezpieczeństwie, o gospodarce - mówił Trzaskowski i wspomniał o wizycie w firmie produkującej drony.
- Wydajemy prawie 5 proc. PKB na obronność. Podjęliśmy decyzję, że przynajmniej połowa z tych pieniędzy powinna zostawać w Polsce - deklarował kandydat KO, podkreślając wagę "patriotyzmu gospodarczego".
- Obserwujecie sytuację związaną z bezpieczeństwem? Czujecie się bezpieczni? - pytał Trzaskowski, otrzymując różne odpowiedzi z sali. - Możemy czuć się bezpieczni - zaznaczył prezydent Warszawy i wyraził zadowolenie ze zwołania przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Trzaskowski docenił też, że mimo różnych rządów od lat w Polsce "było porozumienie w sprawach najważniejszych, dotyczących bezpieczeństwa i polityki zagranicznej".
- Dzisiaj mamy najsilniejszą europejską armię NATO, poza armią turecką (...). Nie było w historii takiego momentu, żeby Polska miała większą armię niż armia brytyjska, francuska, niemiecka - odnotował prezydent Warszawy, dodając, że "jesteśmy potęgą".
- Musimy być razem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Potrzebna jest jedność! - zaapelował Rafał Trzaskowski.
"Dosyć podziałów". Rafał Trzaskowski o pomniku smoleńskim
Rafał Trzaskowski we wtorek aktywny był też w sieci. "Dość podziałów. Wróg jest na wschodzie, nie w Polsce!" - pisał na portalu Facebook Rafał Trzaskowski, komentując nagranie na temat pomnika smoleńskiego.
- Miejmy szacunek dla ofiar tragedii. Naprawdę już dosyć tych podziałów. Ja uważam, że po prostu ten pomnik powinien zostać tam, gdzie stoi - mówił Trzaskowski.
W 2024 roku, gdy schody smoleńskie przenieść chciał z Placu Piłsudskiego ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, Trzaskowski wypowiedział się w podobnym tonie.
- Zabieranie go stamtąd wywołałoby nieprawdopodobne emocje, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne. Nad sercem powinien dominować rozum - mówił prezydent Warszawy.
Kandydat KO zwrócił się do samorządowców
We wtorek po południu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował na portalu X wpis "do przyjaciół z samorządu". - Z długopisami trzeba uważać, ale ten podpis składam z pełnym przekonaniem - rozpoczął nagranie Trzaskowski.
- Za chwilę podobne listy wyślę do wszystkich moich przyjaciół samorządowców w całej Polsce. Przyjaciele! Byłem w Sejmie, byłem w rządzie, byłem w europarlamencie, ale takich ludzi jak wy, nie poznałem naprawdę nigdzie - podkreślił Trzaskowski i obiecał, że jako prezydent Polski będzie "zawsze walczył o interes samorządu".
Dotychczas chęć startu w wyborach zapowiedziało 21 osób:
- Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Dawid Jackiewicz (kandydat niezależny)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Dominika Jasińska (kandydatka niezależna)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Aldona Skirgiełło (kandydatka Samoobrony)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
Najnowsze informacje i sondaże można sprawdzić w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!