Reklama

Bartłomiej Sienkiewicz

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (12:07)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:22)

Bartłomiej Sienkiewicz to polski polityk, publicysta i historyk. Minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych w latach 2013-2014. Poseł na Sejm IX kadencji. Został kandydatem Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu w 2024 r. Bartłomiej Sienkiewicz jest prawnukiem słynnego polskiego pisarza, Henryka Sienkiewicza. W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Bartłomieja Sienkiewicza z Rady Ministrów ze względu na jego start w wyborach do Europarlamentu. Eurodeputowany X kadencji.

Bartłomiej Sienkiewicz
Bartłomiej Sienkiewicz/Beata Zawrzel/Reporter

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz - wykształcenie i kariera zawodowa

Bartłomiej Sienkiewicz ma wykształcenie wyższe. W 1987 roku uzyskał tytuł magistra na kierunku Historia Archiwistyka na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z wykształcenia jest historykiem.

Bartłomiej Sienkiewicz do 2002 roku był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, będącej częścią służb specjalnych RP.

Bartłomiej Sienkiewicz to współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, którego był wicedyrektorem, a następnie przewodniczącym rady tej instytucji. 

Następnie prowadził własną działalność gospodarczą w latach 2002-2013

Współpracował z prasą - między innymi z "Tygodnikiem Powszechnym". Był również wykładowcą w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Bartłomiej Sienkiewicz - kariera polityczna

Jeszcze jako student Bartłomiej Sienkiewicz współpracował z opozycją demokratyczną. Był związany z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie, działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

W styczniu 1982 roku został zatrzymany i był osadzony przez trzy dni w związku z podejrzeniem o "utrudnianie postępowania karnego". Sprawa została jednak umorzona. W kolejnych latach Bartłomiej Sienkiewicz był trzykrotnie karany grzywną przez kolegia do spraw wykroczeń. Powodem był udział w manifestacjach ulicznych, "zakłócenia porządku publicznego", a także kolportaż ulotek. 

W 1988 r. był członkiem komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie, która odbyła się w dniach 25-28 sierpnia, a której organizatorami były Komisja Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność" oraz Ruch Wolność i Pokój.

25 lutego 2013 roku Bartłomiej Sienkiewicz objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych.

Został również koordynatorem służb specjalnych, otrzymując nadzór, a także zadanie koordynowania działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA, jak też wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Funkcja ta została mu powierzona przez Prezesa Rady Ministrów dnia 28 lutego 2013 roku. Bartłomiej Sienkiewicz przestał być ministrem spraw wewnętrznych 22 września 2014 roku.

Uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, startując w wyborach parlamentarnych w 2019 r. Startował z listy Koalicji Obywatelskiej. Po wyborach wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Bartłomiej Sienkiewicz uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji. 

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska został ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

24 kwietnia 2024 r. w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego ogłosił rezygnację z funkcji ministra. 10 maja 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił oficjalnie odejście Bartłomieja Sienkiewicza z Rady Ministrów ze względu na jego start w wyborach do Europarlamentu.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Został "jedynką" w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. Został posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Bartłomiej Sienkiewicz - odznaczenia

Bartłomiej Sienkiewicz został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności w 2015 r.

Bartłomiej Sienkiewicz - życie prywatne

Bartłomiej Sienkiewicz to syn Juliusza i Aliny Sienkiewiczów. Jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza i Marii Szetkiewicz. Jest żonaty i ma czworo dzieci - trzech synów i córkę.

Powiązane z tematem Bartłomiej Sienkiewicz

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) to jeden z urzędów polskiej administracji rządowej. Zajmuje się administracją publiczną, sprawami wewnętrznymi, wyzwaniami religijnymi,...
Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Bartłomiej Sienkiewicz - Wiadomości

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:21)
Aleksandra Kot zostanie najmłodszą posłanka w tej kadencji Sejmu. Pochodząca z Rzeszowa działaczka Nowoczesnej zastąpi w parlamencie Jagnę Marczułajtis-Walczak, która została europarlamentarzystką....
Czwartek, 23 maja 2024 (11:29)
Posłowie różnych partii złożyli wniosek o Trybunał Stanu dla szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zarzucają Maciejowi Świrskiemu m.in., że blokuje abonamentowe środki dla TVP i Polskiego...
Piątek, 10 maja 2024 (09:20)
Z Radą Ministrów żegnają się Borys Budka, Krzysztof Hetman, Bartłomiej Sienkiewicz oraz Marcin Kierwiński. Rekonstrukcję rządu ogłosił Donald Tusk podczas piątkowej konferencji. Do przetasowań...

Bartłomiej Sienkiewicz - Wideo