Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Duża przewaga dwóch kandydatów w najnowszym sondażu prezydenckim
Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że Polacy w pierwszej turze wyborów prezydenckich najczęściej wskazaliby na Rafała Trzaskowskiego - popiera go 39 proc. ankietowanych - a na Karola Nawrockiego zagłosowałoby 27 proc. badanych. Sławomir Mentzen jest najczęściej wskazywanym kandydatem drugiego wyboru. Ankietowani najbardziej obawiają się uchodźców (57 proc.), imigrantów (49 proc.) oraz martwią się o przyszłość kraju (41 proc.).
![Trzech kandydatów prowadzących w sondażach: Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski](https://i.iplsc.com/-/000KIQQD93O97AQY-C461-F4.webp)
W styczniu sondażownia IBRiS przeprowadziła dla tygodnika "Polityka" dwa badania kwestionariuszowe zrealizowane w dwóch turach. Na pytanie, na kogo zagłosowaliby w pierwszej turze wyborów prezydenckich, 38,9 proc. respondentów wskazało kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, a 27,1 proc. Karola Nawrockiego, popieranego przez PiS. Trzecie miejsce z wynikiem 8,9 proc. przypadło Sławomirowi Mentzenowi (Konfederacja).
Na czwartym miejscu uplasował się Szymon Hołownia (Trzecia Droga) z wynikiem 6,4 proc. Kolejne miejsce zajęła kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat - 4,2 proc. Dziennikarz, założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski uzyskałaby 2,5 proc., europoseł Grzegorz Braun, którego w styczniu wykluczono z Konfederacji - 1,4 proc., a Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) - 1,2 proc. Ostatnie miejsce w rankingu zajął kandydat Razem Adrian Zandberg z wynikiem 0,9 proc.
8,5 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wie, na kogo oddałoby głos.
Mentzen najczęstszym kandydatem drugiego wyboru
W ramach drugiego badania respondenci zostali poproszeni o określenie prawdopodobieństwa poparcia przez nich każdego ze zgłoszonych kandydatów na pięciostopniowej skali (od "nie ma szans" do "bardzo duża szansa"). Sondaż ten został jednak przeprowadzony przed oficjalną deklaracją startu Stanowskiego.
Dla 37 proc. badanych głównym wyborem był kandydat KO, a 8 proc. "prawdopodobnie" oddałoby głos na prezydenta Warszawy. Łączny potencjał Trzaskowskiego w I turze "Polityka" oszacowała więc na 45 proc.
Jak wskazał tygodnik, Nawrocki może liczyć na 25 proc. zdecydowanych wyborców; 10 proc. traktuje go jako ewentualną opcję. Łącznie potencjał kandydata popieranego przez PiS szacowany jest na 35 proc. Głos na Mentzena deklaruje 12 proc., a 10 proc. rozważa wybór kandydata Konfederacji (łącznie 22 proc.). "Hołownia stale równa w dół. Jego twardy elektorat to już tylko 4 proc., a kolejne 9 proc. na razie nie wyklucza poparcia marszałka Sejmu" - czytamy w "Polityce". Biejat natomiast jest pierwszym wyborem 3 proc., a kolejne 6 proc. "prawdopodobnie" zagłosowałoby na nią w nadchodzących wyborach.
Bezpieczeństwo kluczowe dla wyborców. Obawy przed imigrantami
IBRiS zbadało również, jakie sprawy są najważniejsze dla wyborców. Okazuje się, że kluczowe są: bezpieczeństwo (59 proc.), gospodarka (52 proc.), opieka zdrowotna (49 proc.) oraz inflacja i koszty życia (38 proc.). "Jeszcze niedawno aborcja była sprawą priorytetową, teraz wyróżniło ją już tylko 17 proc. badanych" - zauważył tygodnik.
Z badania wynika także, że wyborcy najbardziej obawiają się uchodźców (57 proc.), imigrantów (49 proc.) oraz martwią się o przyszłość kraju (41 proc.). Największy spokój odczuwają z kolei myśląc o prawach kobiet (70 proc.), przyszłości swojej rodziny (69 proc.) oraz swoim miejscu pracy (66 proc.).
Sondaże przeprowadzono w dniach 17-19 oraz 23-24 stycznia 2025 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na próbie 1000 osób.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!