Fala komentarzy po debacie S. Mentzena i R. Petru. "Postulaty tiktokowe"

Oprac.: Aneta Wasilewska
- Często powtarzam: "żeby w Polsce było lepiej trzeba zlikwidować: PIT, CIT, ZUS, VAT, TVP, TVN, Platformę i PiS". To jest żart, a nie program polityczny - mówił w piątek jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen w trakcie debaty w radiu RMF FM. Odnosząc się do wypłaty emerytur oświadczył, że osoby, które "żyły wyjątkowo nieodpowiedzialnie i nie odłożyły pieniędzy" są "zadaniem dla pomocy społecznej". Po debacie media społecznościowe zalała fala komentarzy ws. braku odpowiedzi polityka Konfederacji na pytanie o referendum w sprawie wyjścia Polski z UE.

W piątek w radiu RMF FM odbyła się debata jednego z liderów Konfederacji Sławomira Mentzena oraz założyciela i byłego szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. W trakcie rozmowy politycy poruszyli tematy związane m.in. z wyjściem Polski z Unii Europejskiej, płacą minimalną, a także likwidacją ZUS.
Sławomir Mentzen: Likwidacja ZUS to żart, a nie program wyborczy
W trakcie debaty Petru zapytał Mentzena, czy pisząc na Twitterze o "likwidacji ZUS" naprawdę tak uważa, czy też po prostu żartuje.
- Przypomnę: ZUS jest niedoskonałą instytucją, natomiast prawie 9 mln emerytów i rencistów pobiera z tego tytułu emerytury i renty - mówił Petru, dopytując, skąd po likwidacji ZUS jeden z liderów Konfederacji "weźmie pieniądze" na emerytury i renty.
- Ja mam taki slogan, który często powtarzam: "żeby w Polsce było lepiej trzeba zlikwidować: PIT, CIT, ZUS, VAT, TVP, TVN, Platformę i PiS". To jest żart, a nie program polityczny - odpowiedział. - To oczywiście żart, który większość ludzi rozumie, poza niektórymi dziennikarzami i panem - dodał.
- Ile to będzie kosztowało (likwidacja ZUS - przyp. red.), to zależy od tego, ilu przedsiębiorców zdecyduje się na niepłacenie ZUS-u. Jeżeli połowa, to około 10 mld zł rocznie. Wezmę to z likwidacji 13. emerytury. A kolejne 10 mld z 14. emerytury - kontynuował.
Mentzen, odpowiadając na pytanie Petru ocenił, że ZUS jest "oczywistą piramidą finansową". - Dziwię się, że zarząd ZUS jeszcze nie siedzi z przepisów o oszustwie - mówił.
Lider Konfederacji zaznaczył, że osoby, które "żyły wyjątkowo nieodpowiedzialnie i nie odłożyły na emeryturę", to "zadanie dla pomocy społecznej".
"Regionalna" wysokość pensji minimalnej
W trakcie rozmowy poruszony został temat płacy minimalnej w Polsce. - Powinna być zróżnicowana geograficznie, powiatowo. W Warszawie powinna być inna niż w Lipnie - zaproponował Mentzen.
Z propozycją zgodził się Ryszard Petru, który dodał, że najniższe wynagrodzenie powinno wynosić 40 proc. średniej płacy w regionie.
Wyjście Polski z UE. Sławomir Mentezn bez odpowiedzi
Po debacie na Twitterze pojawiły się komentarze na temat odpowiedzi, a raczej braku odpowiedzi, Mentzena na temat referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.
- Gdyby dzisiaj było referendum w sprawie wyjścia Polski z UE, takie samo, jak było w Wielkiej Brytanii, to ma pan dwa warianty, albo głosuje pan "tak" albo "nie". Proszę o jasną deklarację - mówił podczas debaty Petru.
- Unia Europejska jako unia, która zapewnia swobodę poruszania się, przepływu kapitału, usług, osób, jest świetnym rozwiązaniem - powiedział Mentezen. - Dzisiaj nie ma żadnego referendum - dodał, proszony przez Petru o jednoznaczną odpowiedź.
Na brak odpowiedzi zwróciła uwagę m.in. dziennikarka Karolina Hytrek-Prosiecka.
"Polski Ład był lepiej przygotowany niż Mentzen do debaty z Petru" - skomentował rozmowę polityków Jan Strzeżek, lider Młodej Polski.
"Na kilka pytań pan Mentzen nie odpowiedział (nie zrozumiał pytań) lub bardzo kluczył, by nie dać jasnej odpowiedzi" - oceniła ekonomistka Alicja Defratyka.