Reklama

Reklama

Maria Kurowska: Tam, gdzie najwięcej szczepień, jest najwyższa zachorowalność

- W państwach, gdzie najwięcej osób jest zaszczepionych przeciw COVID-19, w tej chwili jest najwyższa zachorowalność - stwierdziła w Sejmie Maria Kurowska, reprezentująca Solidarną Polskę. Powiedziała też, że Norwegia od środy "znosi wszystkie restrykcje covidowe", podczas gdy tamtejsze władze zdecydowały się jak dotychczas znieść jedynie obowiązek kwarantanny dla przybywających do tego kraju. Kurowska nie ukrywa ponadto, że cieszy się z przerwania prac nad "ustawą o segregacji sanitarnej".

Podczas środowych obrad Sejmu głos zabrała Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry współtworzącej Zjednoczoną Prawicę. Jej przemówienie dotyczyło pandemii koronawirusa. 

- W państwach, gdzie najwięcej osób jest zaszczepionych przeciw COVID-19, w tej chwili jest najwyższa zachorowalność - powiedziała z mównicy.

Kurowska zaprezentowała też wykres, który - jak dodała - "ewidentnie" potwierdza jej zdanie. Przypomniała przy tym, że "państwa europejskie odchodzą od restrykcji". Jako przykłady podała Wielką Brytanię oraz Norwegię. 

Reklama

Maria Kurowska: Udało się wstrzymać procedowanie ustawy o segregacji sanitarnej

Wówczas z ław poselskich rozległy się okrzyki niezadowolenia takie jak "skandal". - Nie cofajmy się, covida trzeba leczyć nade wszystko i o to się upominam - odparła przedstawicielka SP. 

Na Twitterze napisała ponadto: "Jest dobrze! Udało się wstrzymać procedowanie ustawy o segregacji sanitarnej. Jest duża szansa, że nie będzie dalej procedowana w Sejmie!".

W środę do Sejmu wpłynął nowy projekt dotyczący weryfikacji, czy dana osoba (np. pracownik) jest zaszczepiona przeciw COVID-19. Ma on zastąpić proponowaną tzw. ustawę Czesława Hoca, której sprzeciwia się m.in. Konfederacja, ale i część polityków Zjednoczonej Prawicy. 

Rządzący nie poinformowali, co dokładnie znajduje się w nowym dokumencie. Pojawił się on dzień po spotkaniu opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim i rządem, na którym dyskutowano o sposobach walki z COVID-19.

Wielka Brytania rezygnuje z paszportów covidowych, Norwegia - częściowo z kwarantanny

Jak wygląda "covidowa" sytuacja w krajach, o których wspomniała Kurowska? Rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że od czwartku 27 stycznia zniesione zostaną wszystkie obostrzenia związane z mutacją Omikron: certyfikaty covidowe, obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką, jak i zalecenie pracy zdalnej.

Natomiast w Norwegii zniesiono kwarantannę nakładaną na wjeżdżających do tego państwa, którzy nie mają paszportu covidowego. "Nie jest ona już uważana za niezbędną do kontroli infekcji" - podały tamtejsze władze. 

Ponadto agencja Reutera informuje, iż w Norwegii od środy osoby, które miały bliski kontakt z zakażonym SARS-CoV-2 powinny testować się codziennie przez maksymalnie 11 dni. Kto nie będzie chciał tego robić, trafi na kwarantannę.

Jak podaje portal mojanorwegia.pl, na początku lutego rząd w Oslo "oceni istotę podtrzymania" innych środków kontroli: rejestrację podróży do Norwegii oraz poddanie się testowi na granicy (dla zaszczepionych i niezaszczepionych) oraz wykonywanie testu na obecność koronawirusa przed wjazdem do kraju (dla niezaszczepionych).

Gdzie na świecie najwięcej dziennych zakażeń?

Najwięcej nowych dziennych przypadków odnotowano w środę w Niemczech - ponad 96 tys. w kraju zamieszkałym przez 84 mln osób. W pełni zaszczepiło się tam 73 proc. społeczeństwa. Na drugim miejscu znalazła się Rosja (74 tys. infekcji przy 146 mln mieszkańców i wskaźniku pełnego zaszczepienia wynoszącym 48 proc.) - podaje strona worldometers.info.

Następna jest Japonia, która zaraportowała niemal 61 tys. nowych zakażeń. Kraj ten liczy 125 mln obywateli, wśród których 79 proc. przyjęło dwie dawki szczepionki.

Na świecie największy odsetek w pełni zaszczepionych mają Zjednoczone Emiraty Arabskie (92 proc.), Portugalia (90 proc.) oraz Kuba (86 proc.) - wynika z danych ourworldindata.org.

Maria Kurowska - posłanka Solidarnej Polski, była burmistrz Jasła

Maria Kurowska jest posłanką od 2019 roku. Została wybrana w okręgu Krosno, do którego należy też Jasło. Burmistrzem tego drugiego miasta była w latach 2006-2010. 

Ponadto między 2014 a 2018 rokiem była wicemarszałkiem województwa podkarpackiego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy