Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 26 stycznia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 53 420 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To rekord zakażeń od początku epidemii w Polsce. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło kolejnych 276 pacjentów. W ubiegłą środę, 19 stycznia, Ministerstwo Zdrowia informowało o 30 586 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, zmarło wówczas 375 osób z COVID-19. - Piąta fala nabiera rozpędu - komentował nowe dane w rozmowie z Interią wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 53 420 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (8524), śląskiego (8042), wielkopolskiego (4583), małopolskiego (4557),  dolnośląskiego (4423), pomorskiego (3722), łódzkiego (3499), lubelskiego (3001), podkarpackiego (2785), kujawsko-pomorskiego (2204), zachodniopomorskiego (2120), warmińsko-mazurskiego (1579), podlaskiego (1259), opolskiego (1219), świętokrzyskiego (984) i lubuskiego (649).

270 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Reklama

Ładowanie...
Ładowanie...

Resort poinformował też o śmierci kolejnych 276 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 62 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 214.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

W ubiegłą środę, 19 stycznia, Ministerstwo Zdrowia informowało o 30 586 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, zmarło wówczas 375 osób z COVID-19. 

Koronawirus. Ile szczepień wykonano w Polsce?

Ostatniej doby wykonano 149 776 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 21 633 454 osób.

Trzecią dawką zostało zaszczepionych 206 750 osób.

Ładowanie...
Ładowanie...

Piąta fala w Polsce. Ile osób w szpitalach?

W szpitalach przebywa obecnie 14 018 chorych z COVID-19 (w sumie dla zakażonych koronawirusem przygotowane jest 30 212 łóżek). 1147 chorych podłączonych jest respiratorów.

Kwarantanną objętych zostało 909 567 osób.

Ładowanie...

W ubiegłą środę, 19 stycznia, w szpitalach zajęte było 14 005 łóżek dla chorych z COVID-19 (na 30 248 łóżek), w tym 1391 chorych podłączonych było do respiratorów. Na kwarantannie znajdowały się wówczas 493 483 osoby.

Kraska: Piąta fala nabiera rozpędu, liczba zakażeń Omikronem rośnie

Jak podkreślił w rozmowie z Interią wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, "piąta fala nabiera rozpędu".  - Mamy dziś rekordowy wynik zakażeń, a w najbliższych dniach będą kolejne zwyżki, co widzimy w liczbie zleceń na badania PCR z POZ, ale także w liczbie wykonywanych testów - tłumaczył polityk.

Kraska przyznał też, że nowa mutacja COVID-19 szerzy się błyskawicznie. - Liczba zakażeń Omikronem dynamicznie rośnie. Myślę, że już niedługo będzie odpowiadała za 50 proc. zakażeń. Na chwilę obecną to 40 proc. - poinformował.

- W krajach Europy zachodniej obserwujemy, że fala wywołana wariantem Omikron opada. My przewidujemy, że w połowie lutego będzie u nas szczyt piątej fali. Ale to są prognozy, a pandemia wielokrotnie nie czyta naszych prognoz - stwierdził.

Wiceminister zdrowia: Liczba zgonów się ustabilizowała

Wiceminister zdrowia dopytywany o sytuację w szpitalach, przyznał, że na razie nie rośnie liczba pacjentów z COVID-19.

- W tej chwili liczba zgonów się ustabilizowała. Zwykle wzrost zakażeń przekładał się na hospitalizacje w przedziale 10-12 dni. Teraz oczekujemy, że wydarzy się to szybciej. Przy tej liczbie nowych przypadków już powinniśmy odczuwać zwiększoną liczbę osób, która trafia do szpitali. Dziś jeszcze tego nie widzimy - przyznał Kraska.

- Wczorajsza informacja ze szpitali jest taka, że ubyło łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 - poinformował.

Spotkanie premiera Morawieckiego z opozycją

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiegowicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z opozycyjnymi ugrupowaniami w sprawie dalszej walki z pandemią.

Projekt poselski, który firmuje poseł Hoc, nadal będzie procedowany - powiedział po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że projekt mający uzupełniać rozwiązania "lex Hoc" zostanie przygotowany na podstawie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie.

Projekt przedstawiony przez wiceprzewodniczącego komisji zdrowia Czesława Hoca (PiS) zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.

Chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania oraz przeanalizować wszystkie postulaty opozycji, które się pojawiły dzisiaj - powiedział rzecznik. - Liczymy, że jutro lub pojutrze ten projekt mógłby być przedstawiony - dodał Müller.

Zaznaczył, że propozycje zgłaszane na spotkaniu były "w wielu sprawach bardzo różne". - Z jednej strony Konfederacja, która chce całkowitego odrzucenia tego projektu, z drugiej Lewica, która by chciała wprowadzenia przymusu szczepień w Polsce - mówił.

Wraca nauka zdalna

W związku z rosnącą liczbą zakażeń, szef MEiN Przemysław Czarnek podjął decyzję, że uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego.

- Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Podkreślił, że takie działania są podyktowane wzrastającymi przypadkami zakażeń koronawirusem.

- Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Uczniowie klas V, VI, VII, VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych - zapowiedział minister Czarnek.

Zaznaczył, że w tym okresie, kiedy będzie obowiązywała nauka zdalna, będzie możliwość spotykania się maturzystów na konsultacjach indywidualnych i grupowych. Dodał, że szkoły specjalne same będą decydowały wraz z rodzicami, czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy przejdą na naukę zdalną.
- W tym okresie otwarte będą również bursy. Będzie też możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu - przekazał minister.

Zaznaczył, że większość uczniów będzie uczyć się zdalnie nieco ponad dwa tygodnie, bo pozostałe dwa tygodnie to są ferie zimowe, które w dziewięciu województwach przypadać będą na luty. - Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz z zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo - jak przewidujemy - ten szczyt piątej fali będzie przypadał za 2-3 tygodnie - poinformował Czarnek.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy