Prof. Tyll Krüger: Prawdziwa liczba przypadków to około 500 tys.

Jolanta Kamińska

Oprac.: Jolanta Kamińska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- W najbliższym czasie czeka nas 50-100 tys. nowych przypadków koronawirusa dziennie - powiedział w Polsat News szef grupy MOCOS prof. Tyll Krüger. Zaznaczył jednak, że te liczby będą zależne od dostępności testów, która jest ograniczona. - Natomiast prawdziwa liczba dzienna przypadków zakażeń jest o wiele wyższa. To około 500 tys. - stwierdził.

Kolejki do punktów, gdzie wykonywane są testy na koronawirusa
Kolejki do punktów, gdzie wykonywane są testy na koronawirusa Mateusz WłodarczykAgencja FORUM

MOCOS (Modeling Coronavirus Spread) przygotowuje dla Ministerstwa Zdrowia prognozy dalszego rozwoju pandemii. - Szacowaliśmy, że w drugiej połowie stycznia nastąpi szybki i wyraźny wzrost, co właśnie ma miejsce - powiedział szef grupy MOCOS prof. Tyll Krüger w rozmowie z Polsat News. Specjalista spodziewa się kolejnych wzrostów w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.- W najbliższym czasie czeka nas 50-100 tys. nowych przypadków koronawirusa dziennie - powiedział. Zaznaczył jednak, że te liczby będą zależne od dostępności do testów, która jest ograniczona.

- Natomiast prawdziwa liczba dzienna przypadków zakażeń jest o wiele wyższa. To około 500 tys. - stwierdził.

Omikron. Krótszy pobyt w szpitalu

Specjalista przyznaje, że choć zakażenie Omikronem przebiega łagodniej w porównaniu do wariantu Delta sytuacja w szpitalach może być trudna ze względu na skalę.

- Omikronem w krótkim czasie zakazi się bardzo dużo ludzi. Głównym problemem będą hospitalizacje. Już widać, że liczba zajętych łóżek rośnie - przyznał prof. Tyll Krüger.

Jak tłumaczy, kolejnym ważnym aspektem jest średnia długość pobytu na oddziałach covidowych pacjentów zakażonych wariantem Omikron. - Pacjenci przebywają w szpitalach o połowę krócej niż w przypadku wariantu Delta, gdzie było to 10-11 dni. W przypadku Omikrona jest to około 5-6 dni - powiedział szef grupy MOCOS. Specjalista przypomniał, że trzecia dawka znacząco podnosi ochronę przed wariantem Omikron.

O tym, że szczepienie tzw. boosterem dobrze chroni w przypadku wariantu Omikron mówił też w rozmowie z Interią prof. Krzysztof Simon. - Na Omikron o wiele lepiej reagują osoby zaszczepione trzema dawkami. Te 25 proc. Polaków, którzy przyjęli boostera i ci, którzy w ostatnim czasie chorowali, są najlepiej zabezpieczeni przed zakażeniem Omikronem, ciężkim przebiegiem choroby, a przed zgonem w prawie w stu procentach. Pozostali nie - powiedział.

Omikron. Błyskawiczne wzrosty z dnia na dzień

Z dnia na dzień w Polsce błyskawicznie przyrasta liczba zakażeń koronawirusem spowodowana pojawieniem się nowego wariantu Omikron. We wtorek odnotowano 36 995 nowych przypadków, zmarły 252 osoby. Najwięcej infekcji wykryto na Mazowszu i Śląsku. Znacznie wzrasta także liczba osób kierowanych na kwarantannę. Aktualnie to prawie 950 tys. osób. Od wtorku kwarantanna ulega skróceniu z dziesięciu do siedmiu dni. Osoby, które rozpoczęły kwarantannę przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Specjaliści podkreślają, by nie lekceważyć wariantu Omikron, bo może to doprowadzić do katastrofy w służbie zdrowia. - Pamiętajmy, że Omikron to nie jest katarek. Pojawiają się informacje, że ten wariant jest niegroźny, a to kompletna bzdura - podkreślał w rozmowie z Interią wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.- Nawet te łagodne przypadki, które się pojawiają, ze względu na ich liczbę, i tak przeciążają służbę zdrowia, a nawet mogą doprowadzić do niewydolności w codziennym funkcjonowaniu. Proszę sobie wyobrazić, co się zdarzy, jeśli stracimy pilotów, kierowców, strażaków - bo zachorują, albo będą w izolacji czy na kwarantannie - wyliczał specjalista. 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Piecha w "Graffiti" o sprawdzaniu certyfikatów covidowych: Ustawa Hoca jest bardzo "lajtowa"
      Piecha w "Graffiti" o sprawdzaniu certyfikatów covidowych: Ustawa Hoca jest bardzo "lajtowa"Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na