To istotny dzień dla katolików, choć nie ma wtedy mszy świętej. W tym roku wypada 18 kwietnia
Wielki Piątek to szczególny dzień w kalendarzu liturgicznym. Katolicy wspominają wtedy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Co dzieje się wówczas w kościele i jak wyglądają uroczystości?

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni dla katolików. Jest to czas, w którym Kościół upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym roku wypada 18 kwietnia.
Wielkanoc 2025. Wielki Piątek - dzień ścisłego postu
W Wielki Piątek w Kościele panuje atmosfera ciszy i skupienia. Już od rana wierni przestrzegają postu ścisłego - wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz spożycie dwóch lekkich posiłków i jednego do syta.
W kościele na ołtarzu nie ma obrusów, a w Ciemnicy wciąż wystawiony jest Najświętszy Sakrament. To właśnie tam, do Liturgii Wielkiego Piątku wierni mogą adorować Chrystusa.
Ważna tego dnia jest godzina śmierci Jezusa - 15:00. Wówczas w wielu parafiach uroczyście odmawia się Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a wielu wierzących odmawia ją także indywidualnie, w swoich domach, jeśli nie mają możliwości być o tej godzinie w kościele.
Kolejnym, ważnym punktem uroczystości Wielkiego Piątku, jest droga krzyżowa, która upamiętnia ostatnią drogę Jezusa na Golgotę. W wielu parafiach to nabożeństwo jest odprawiane tuż przed Liturgią.
Co ciekawe, w Watykanie z udziałem Ojca Świętego, Droga Krzyżowa w Koloseum odbywa się zawsze w godzinach wieczornych, najczęściej o godz. 21:15.
Wielkanoc 2025. Jak przebiega liturgia Wielkiego Piątku?
Wielki Piątek jest tym dniem w roku, kiedy nie sprawuje się mszy świętej, a komunią świętą jest ta konsekrowana w Wielki Czwartek. Zamiast tego odbywa się specjalna Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z czterech głównych części: liturgii słowa, modlitwy powszechnej, adoracji krzyża i komunii świętej.
Nabożeństwo w Wielki Piątek rozpoczyna się w ciszy, gdy kapłan i asysta idą do ołtarza. Celebrans upada na twarz i w postawie krzyża leży i oddaje hołd Chrystusowi, wyrażając w ten sposób żałobę po Jego śmierci.
Następnie czytane są fragmenty Pisma Świętego, w tym prorocka zapowiedź Męki Chrystusa z Księgi Izajasza oraz fragment Listu do Hebrajczyków. Kulminacyjnym momentem tej części jest czytanie lub najczęściej śpiew z podziałem na role i udziałem chóru Męki Pańskiej według św. Jana.
Ten dramatyczny opis ostatnich chwil Jezusa skłania wiernych do głębokiej refleksji nad ofiarą Zbawiciela. Gdy padają słowa: "I skłoniwszy głowę, oddał ducha", wierni klękają w ciszy, dziękując Chrystusowi za Jego mękę.
Symboliczne momenty Wielkiego Piątku
Kolejną częścią liturgii jest Modlitwa Powszechna. W Wielki Piątek ma ona szczególnie uroczysty charakter. Kościół modli się za całą ludzkość, za papieża, duchowieństwo, wiernych, a także za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i za wszystkich potrzebujących Bożego miłosierdzia. Modlitwa ta ukazuje uniwersalny charakter odkupienia dokonanego przez Chrystusa.
Adoracja Krzyża to najbardziej symboliczny moment liturgii Wielkiego Piątku. Kapłan odsłania krzyż w trzech etapach, śpiewając "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata", a następnie wszyscy śpiewają “Pójdźmy z pokłonem” i przyklękają.
Wierni podchodzą do krzyża, by oddać mu cześć przez pocałunek, przyklęknięcie lub dotknięcie. To chwila osobistej refleksji nad ofiarą Chrystusa i Jego miłością do ludzi. Adoracja Krzyża jest nie tylko wyrazem czci wobec narzędzia męki, ale także głębokim aktem wiary i wdzięczności za zbawienie.
Ostatnią częścią Liturgii jest komunia święta. Choć w Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii, wierni mogą przyjąć komunię konsekrowaną dzień wcześniej podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Po Komunii kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie pozostaje do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. W wielu kościołach organizuje się całonocną adorację, podczas której wierni trwają na modlitwie przy symbolicznym Grobie Chrystusa.
Po zakończeniu liturgii kościół pogrąża się w ciszy, a wierni mają możliwość indywidualnej modlitwy przy Grobie Pańskim, często do późnych godzin wieczornych.
Symbolika i znaczenie Wielkiego Piątku
Wielki Piątek to dzień wielkiej ciszy. To znak smutku i żałoby po śmierci Jezusa, ale także czas nadziei, ponieważ wierni oczekują Zmartwychwstania. To dzień, który skłania do refleksji nad własnym życiem, grzechami i darem odkupienia.
Tradycje związane z Wielkim Piątkiem różnią się w zależności od regionu. W niektórych miejscowościach organizowane są procesje pasyjne lub inscenizacje Męki Pańskiej, podczas których wierni niosą krzyż ulicami miast, symbolicznie odtwarzając drogę Chrystusa na Golgotę. W wielu domach praktykuje się post ścisły, a wieczór spędza się na cichej modlitwie i rozważaniu Męki Pańskiej.
Wielki Piątek przypomina nam, że śmierć Chrystusa nie jest końcem, ale początkiem nowego życia - zapowiedzią triumfu Zmartwychwstania. To dzień, który zachęca do duchowego wyciszenia, refleksji i przygotowania serc na radość Wielkanocy.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebookui komentuj tam nasze artykuły!