Reklama

Ministerstwo Zdrowia

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:33)AktualizacjaCzwartek, 4 lipca 2024 (10:53)

Ministerstwo Zdrowia (MZ) to urząd administracji rządowej obsługujący ministra zdrowia. Powstało w 1918 roku jako Ministerstwo Zdrowia Publicznego Opieki Społecznej i Ochrony Prac. W 1923 roku zostało zlikwidowane, a jego obowiązki przejął parlament Służby Zdrowia. Pod nazwą Ministerstwa Zdrowia zaistniało w 1945 roku. W 1960 roku instytucja była przekształcona na Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, by w 1999 roku przywrócić do poprzedniej nazwy – Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia/Maciej Łuczniewski/Reporter

Ministerstwo Zdrowia

  • Rok założenia:1918
  • Siedziba:ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa
  • Rodzaj:państwowa
W większości państw świata resort zdrowia zajmuje się m.in. kwestiami powszechnego systemu opieki zdrowotnej i zapewnianiu obywatelom do leczenia ambulatoryjnego, szpitalnego, opieki medycznej, polityką lekową oraz regulacjami, od których zależy dostępność odpowiednio wyszkolonej kadry medycznej, w tym lekarzy specjalistów. W Polsce tym sektorem zajmuje się Ministerstwo Zdrowia.   

Ministerstwo Zdrowia - zadania

  • Do podstawowych zadań Ministerstwa Zdrowia należy
  • nadzorowanie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
  • koordynowanie programów zdrowotnych i związanych z lecznictwem uzdrowiskowym, 
  • nadzorowanie działania Państwowego Ratownictwa Medycznego
  • sprawowanie nadzoru nad wykonaniem zawodów medycznych, 
  • opracowywanie i koordynowanie realizacji programów zdrowotnych. 
Szef resortu zdrowia powołuje m.in. konsultantów krajowych w zakresie ochrony zdrowia, których wybiera spośród specjalistów z medycyny, farmacji innych dziedzin. 

Ministerstwo Zdrowia - komórki organizacyjne

W Ministerstwie Zdrowia wyróżnia się następujące komórki organizacyjne: gabinet polityczny ministra zdrowia, departamenty, które są powołane do realizacji merytorycznych zadań ministra zdrowia oraz biura, których celem jest realizacja zadań związanych z obsługą ministerstwa oraz w zakresie obsługi ministra zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia - ministrowie

Od 26 sierpnia 2020 roku ministrem zdrowia był Adam Niedzielski. Ustąpił on z urzędu po aferze z ujawnieniem w sieci recepty i danych osobowych lekarza, który ją sobie przepisał.

10 sierpnia 2023 r. tekę ministra zdrowia otrzymała posłanka PiS Katarzyna Sójka, która podała się do dymisji wraz z całym drugim rządem Mateusza Morawieckiego po wyborach parlamentarnych w 2023 r.

trzecim rządzie premiera Mateusza Morawieckiego ministrem zdrowia została Ewa Krajewska, była Główna Inspektor Farmaceutyczna.

W trzecim rządzie Donalda Tuska zaprzysiężonym w grudniu 2023 r. ministrem zdrowia została Izabela Leszczyna.
Temat Ministerstwo Zdrowia znajdziesz również w serwisie: Kobieta, Biznes

Ministerstwo Zdrowia - Wiadomości

Czwartek, 11 lipca 2024 (09:31)
Od nowego roku konsumenci, chcący kupić wyroby tytoniowe lub wysokoprocentowe, będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Resort finansów dostał właśnie "zielone światło" na podniesienie akcyzy. I...
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (19:36)
NFZ prowadzi postępowania kontrolne dotyczące odmów przerywania ciąży - przekazała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jedno postępowanie zakończyło się już nałożeniem kary. Placówka w Pabianicach...
Poniedziałek, 10 czerwca 2024 (13:05)
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zakłada ona m.in. przedłużenie do 30 września 2025 r. legalności pobytu ukraińskich uchodźców. Ma być więcej...

Ministerstwo Zdrowia - Wideo