Rosja żądała nie tylko terytorium. Nowe ustalenia

Marcin Jan Orłowski

Marcin Jan Orłowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3,3 tys.
Udostępnij

Rosjanie w trakcie pierwszych rozmów na temat traktatu pokojowego z Ukrainą zażądali nie tylko Donbasu i Krymu. Jak wynika z informacji, do jakich dotarli dziennikarze "New York Times" Kreml chciał od władz w Kijowie kolejnych ustępstw.

Władimir Putin
Władimir PutinPAVEL BEDNYAKOV / POOLAFP

Kilka dni po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, dyplomaci z Rosji i Ukrainy kilkukrotnie spotkali się na Białorusi i w Turcji na rozmowach pokojowych. W ich trakcie obydwie strony negocjowały na temat porozumienia, które miałoby zakończyć starcie militarne.

Ustalenia zawarte w trakcie negocjacji kilkukrotnie były tematem medialnych doniesień. W sobotę "New York Times" opublikował nowe dokumenty, które zdaniem dziennikarzy, zostały opracowane w trakcie rozmów. Jak podkreślono 17-stronnicowy dokument został zweryfikowany przez jednego z uczestników wydarzenia.

Według najnowszych doniesień, przedstawiciele Kremla zażądali od Kijowa oficjalnego uznania Krymu i separatystycznych republik Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej za terytorium Federacji Rosyjskiej. Los pozostałych terytoriów, które znajdowały się pod rosyjską okupacją miał być przedmiotem negocjacji pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem.

Negocjacje pokojowe Rosji i Ukrainy. Rosjanie stawiali kolejne żądania

Nie były to jednak jedyne zapisy, które miały pojawić się w dokumencie. Jak się okazuje traktat pokojowy zawierał także szereg ograniczeń, które miały zostać nałożone na Ukrainę. Władze w Kijowie miały zobowiązać się m.in. rezygnacji z dołączenia do struktur NATO i Unii Europejskiej.

Kreml zażądał także, by Kijów przywrócił język rosyjski jako oficjalny język urzędowy używany na terytorium całego kraju.

Rozmowy nie przyniosły jednak oczekiwanych skutków. Jak przekazano, Ukraina była w stanie zaakceptować część zapisów, ale kością niezgody stała się kwestia zrzeczenia się przez Rosjan roszczeń terytorialnych wobec innych regionów kraju. Jednocześnie władze w Kijowie chciały, by w dokumencie zapisane zostały gwarancje bezpieczeństwa, które miały być potwierdzone przez Chiny, Wielką Brytanię, Francję i USA.

Negocjacje, według informacji "New York Times", miały zostać przerwane przez Kijów w momencie znaczących zmian na froncie. Gdy Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zatrzymać rosyjską ofensywę zdecydowano się na zaprzestanie negocjacji.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Prezydenci i premierzy". Leszek Miller i Waldemar Pawlak o związkach partnerskich
      "Prezydenci i premierzy". Leszek Miller i Waldemar Pawlak o związkach partnerskichPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1832
      Super
      relevant
      573
      Hahaha
      haha
      328
      Szok
      shock
      233
      Smutny
      sad
      137
      Zły
      angry
      164
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      3,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na