Burza po wizycie Vance'a na Grenlandii. Premier Danii reaguje

Nina Nowakowska

Oprac.: Nina Nowakowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
964
Udostępnij

Po wizycie wiceprezydenta USA na Grenlandii rośnie napięcie między Waszyngtonem a Kopenhagą. Według premier Danii Mette Frederiksen J.D. Vance postąpił niesprawiedliwie, zarzucając jej rządowi niewywiązywanie się ze swoich obowiązków obronnych wobec wyspy. Oburzenia nie kryją także politycy czy król Fryderyk X.

Burza po wizycie J.D. Vance'a na Grenlandii
Burza po wizycie J.D. Vance'a na GrenlandiiYves Herman / Carlos Barria / ReutersAgencja FORUM

Wizyta współpracownika prezydenta Donalda Trumpa spotkała się z krytyką zarówno ze strony Grenlandii, jak i Danii. Grenlandzki premier stwierdził, że był to "brak szacunku". Król Danii Fryderyk X wyraził zaś swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych. "Żyjemy w odwróconej rzeczywistości" - napisał w piątek. Jak dodał, "nie powinno być wątpliwości, że jego miłość do Grenlandii i więź z mieszkańcami Grenlandii są nienaruszone".

"Dania jest dobrym i silnym sojusznikiem dla wszystkich członków NATO. (...) Przez wiele lat staliśmy z Amerykanami ramię w ramię w bardzo trudnych sytuacjach, dlatego wiceprezydent nie powinien wyrażać się w tak niesprawiedliwy dla Danii sposób" - napisała w oświadczeniu Frederiksen.

Premier Danii przyznała rację Vance'owi, że bezpieczeństwo Arktyki musi być traktowane priorytetowo. Przypomniała, że jej rząd rozpoczął wysiłki na rzecz zwiększonego nadzoru na Grenlandii poprzez inwestycje w nowe okręty, drony dalekiego zasięgu i systemy satelitarne.

Grenlandia. Echa wizyty wiceprezydenta USA

"Bezpieczeństwo w Arktyce jest przedmiotem troski NATO i wszystkich sojuszników w regionie. Jesteśmy gotowi, dzień i noc, współpracować z Amerykanami" - zaznaczyła. Dodała, że współpraca musi odbywać się na "międzynarodowych zasadach".

Z kolei minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen ocenił, że krytyka ze strony Vance'a była nie na miejscu. "Być może Amerykanie powinni spojrzeć na siebie w lustrze, po upadku muru berlińskiego bardziej skupili się na walce z terroryzmem" - podkreślił.

Duńskie wojsko uczestniczyło w międzynarodowych misjach w Afganistanie oraz Iraku, gdzie wspierało żołnierzy amerykańskich.

Wiceprezydent USA w piątek w trakcie spotkania z amerykańskimi żołnierzami w wojskowej bazie kosmicznej Pituffik na Grenlandii skrytykował rząd w Kopenhadze. "Dania nie nadała Grenlandii odpowiedniego priorytetu i 'nie wykonała dobrej roboty'" - oświadczył. Vance jako zagrożenie wskazał zainteresowanie tym obszarem Rosji oraz Chin.

Przypomnijmy: od 2009 roku Grenlandia ma prawo do ogłoszenia referendum niepodległościowego. Większość partii politycznych opowiada się za niezależnością od Danii, ale ich obawy budzi zainteresowanie USA wyspą.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Lepsza Polska". Jadwiga Emilewicz: Ryba psuje się od głowy
      "Lepsza Polska". Jadwiga Emilewicz: Ryba psuje się od głowyPolsat News
      Przejdź na