Reklama

Krym

Środa, 12 czerwca 2024 (18:14)AktualizacjaPiątek, 14 czerwca 2024 (11:31)

Krym leży w Europie Wschodniej, na półwyspie znajdującym się między częścią zachodnią Morza Azowskiego a częścią północną Morza Czarnego. Przez stulecia przechodził z rąk do rąk. W 2014 roku doszło do aneksji Krymu przez Rosję. Krajami, które oficjalnie uznały ten obszar za rosyjski, są m.in. Korea Północna, Syria, Afganistan czy Kuba.

Widok na Bałakławę - miejscowość będąca częścią stolicy kraju - Sewastopola
Widok na Bałakławę - miejscowość będąca częścią stolicy kraju - Sewastopola/STRINGER / ANADOLU AGENCY/AFP

Krym

  • Stolica:Symferopol
  • Powierzchnia:27 160 km²
  • Ludność:2,5 mln (przed aneksją Rosji)
Językiem urzędowym na Krymie jest język rosyjski (przed aneksją przez Rosję - język ukraiński). Waluta: rubel rosyjski (przed aneksją hrywna ukraińska)

Krym jest strategicznie ważnym regionem ze względu na swoje położenie oraz dostęp do morza. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Półwysep Krymski dochodzi tam do łamania praw człowieka, dyskryminacji wyznaniowej i prześladowań rdzennych Tatarów krymskich, a także do militaryzacji tego obszaru oraz przymusowych poborów do rosyjskiej armii.  

Położenie - położenie i klimat 

Na południu półwyspu znajdują się Góry Krymskie. Najwyższym szczytem jest Roman-Kosz, który ma 1545 m n.p.m. Półwysep Krymski połączony jest ze stałym lądem przez niewielki Przesmyk Perekopski.

Klimat panujący na Krymie jest zróżnicowany. Południowe wybrzeże charakteryzuje się klimatem subtropikalnym śródziemnomorskim, a reszta półwyspu ma klimat umiarkowany kontynentalny. Lata są ciepłe i suche, a zimy łagodne i deszczowe.  

Krym - sytuacja polityczna 

Autonomiczna Republika Krymu została w 2014 anektowana przez Federację Rosyjską. Krym przez większość państw na świecie wciąż jest uznawany za część Ukrainy, co prowadzi do napięć dyplomatycznych i politycznych. 

Aktualnie system prawny na Krymie opiera się na prawie rosyjskim, a głową regionu jest mianowany przez Moskwę gubernator

Krym - gospodarka krajowa

Gospodarka Krymu do wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej w 2022 r. opierała się głównie na rolnictwie, turystyce i przemyśle. Region był znany m.in. z produkcji win. Pod względem turystycznym zwiedzających przyciągało malownicze południowe wybrzeże ze znanym kurortem w Jałcie.

Krym po aneksji przez Rosję objęły sankcje międzynarodowe, co negatywnie wpłynęło na jego gospodarkę.  

Krym - historia

W średniowieczu Krym był częścią Imperium Bizantyjskiego. W XV wieku powstał Chanat Krymski, który był zależny od Imperium Osmańskiego.

W 1783 roku caryca Katarzyna Wielka przyłączyła Krym do Imperium Rosyjskiego. W czasie II wojny światowej na półwyspie toczyły się walki między siłami niemieckimi a radzieckimi.

W 1954 roku Nikita Chruszczow przekazał Krym Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Po upadku Związku Radzieckiego Krym stał się częścią niepodległej Ukrainy.

W 2014 roku Autonomiczna Republika Krymu wraz z miastem wydzielonym Sewastopol została zaanektowana przez Rosję po przeprowadzeniu nielegalnego referendum. Powstał wówczas Krymski Okręg Federalny Rosji.

Krym stał się jednym z rejonów konfrontacji sił rosyjskich i ukraińskich w trwającej od 2022 roku wojnie.
Temat Krym znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Krym - Wiadomości

Środa, 12 czerwca 2024 (21:08)
Siły obronne Ukrainy trafiły w co najmniej dwa rosyjskie systemy przeciwlotnicze. Dzięki precyzyjnemu uderzeniu ukraińskich rakiet udało się zniszczyć radary kompleksów S-300 i S-400 znajdujących...

Krym - Wideo